Existujú filmy, ktoré sú zlé. Sú aj také, ktoré znejú zábavne, ale po pár minútach zistíte, že sú zlé a nudné. A potom tu sú filmy, ktoré sú tak zlé, že sú až dobré. Každý z nasledujúcich 7 všeobecne zlých filmov zapadá do jednej z týchto kategórií a je na vkuse (a výdrži) diváka, do ktorej.
Plynostop / Thunderpants (2002)
ČSFD hodnotenie: 11 %
IMDB hodnotenie: 3.6
Film je o chlapcovi menom Patrick Smash, ktorého problém je, že veľa prdí. Chlapcovo prekliatie sa ale ukáže ako dar, keď sa o ňom dopočujú v NASA a jeho plynový pohon môže poháňať raketu, ktorá má zachrániť vesmírnu misiu v ohrození.
Film sám osebe nie je úplne hrozný. Odhliadnuc od prdov, dalo by sa povedať, že ide o citlivý príbeh o outsiderovi, ktorý spozná svoj potenciál pre verejné blaho.
Vo filme hrá Rupert Grint (Ron z Harryho Pottera). Jeho postava je mladý vedátor a Patrickov kamarát menom Alan A. Allen, ktorý má pochopenie pre jeho problém a rozhodne sa mu pomôcť tým, že zostrojí takzvané Thunderpants (doslova Hromové nohavice) na zachytávanie prdov. Rupertovi rodičia asi súhlasili, aby v tomto filme hral, z obavy, že čo keď ten Harry Potter bude prepadák. Aj keď hrá vedľajšiu postavu, na plagáte k filmu vylepili jeho tvár vďaka úspechu Harryho Pottera.
Vo filme hrá aj Crabbe z Harryho Pottera (Josh Herdman). Podobne ako Crabbe, Malfoyov poskok, ktorý robí zle Harrymu a Ronovi v čarodejníckej sérii, tak aj tu je jeho postava školský bitkár, ktorý strpčuje život malému prďošovi. No na rozdiel od tohto filmu, Harry Potter sa Crabbeovi nikdy nepomstil masívnym chemickým útokom.
Komickosť chlapcových prdov je veľakrát v kontraste s vážnosťou situácie, v ktorej sa postava nachádza. Napríklad to, že jeho otec opustí jeho matku, pretože nemôže vydržať synove prdy, alebo keď sa chlapec nevedomky dopustí zločinu a čelí trestu smrti zastrelením popravčou čatou (!?!), kde ho pred istou smrťou zachráni americký agent, pretože tajná služba našla v jeho prdoch riešenie vesmírneho problému.
Film je zaujímavý tým, že v ňom nehrajú kadejakí niktoši, ale mnoho známych tvári. Napríklad Stephen Fry, Paul Giamati a Ned Beatty, vážni herci, čo hrali v kvalitných filmoch. A tie neboli o prdoch. Vo filme sa objaví aj Keira Knightley ako študentka pri opernom spevákovi, ktorý vidí v Patrickovi príležitosť, keď započuje jeho prd, ktorý dokáže dosiahnuť taký tón, ako sám majster pevec nevie zaspievať.
Film pôsobí ako rozprávka, niečo na spôsob popoluškovského alebo škaredo-káčatkovského príbehu, kde nešťastník nájde šťastie. Niečo ako Škaredé káčatko, akurát s viac prdmi.

Úžasný Bulk / The Amazing Bulk (2010)
ČSFD hodnotenie: 39 %
IMDB hodnotenie: 1.7
Titulky vo filme majú font Comic Sans. To by ako recenzia stačilo. Úžasný Bulk - ako názov napovedá - je lacnou a nepodarenou napodobeninou filmu Neuveriteľný Hulk.
Všetky scény, kde sa nachádzajú "herci", sú natočené na zelenom pozadí. Ale asi toho pozadia bolo veľmi málo, asi tak len pre jeden roh v miestnosti, pretože aj keď postavy napríklad kráčajú, je zrejmé, že len nešikovne prešľapujú na mieste. Bežiaci pás z miestnej posilňovne by pomohol.
Popri tragickej animácii postavy Bulka (zopár pohybov, čo sa recyklujú dokola), pochádzajú všetky vizuály vo filme z rôznych stock galérií, sú to animácie v štýle klipartov alebo dokonca obrázky nakreslené v Skicári.

Film vyzerá tak odfláknuto, až sa tvorcovia snažili neskôr (neúspešne) vysvetliť, že to je zlé zámerne, a preto by mal patriť medzi kultové zlé filmy. Použitie spomínaného Comic Sans svedčí niečo o tvorcoch a o ich uvažovaní - je to akože film o akože komiksovej postave, takže je jasné, aké písmo by sa hodilo.
Za všetko vypovedá uvedená "akčná scéna", na Youtube nazvaná ako "najlepšia naháňačková scéna v histórii kinematografie".
Galaktický votrelec / The Galaxy Invader (1985)
ČSFD hodnotenie: žiadne
IMDB hodnotenie: 3.0
Tipnite si: keď otec rodiny vyhlási „Odstrelím ti hlavu“, komu adresuje túto hrozbu: galaktickému votrelcovi alebo svojej nespratnej dcére?
Za týmto filmom stál obskúrny americký režisér Don Dohler, známy nakrúcaním nízkorozpočtových sci-fi a hororových filmov s veľmi popisnými názvami, ako napríklad Nočná beštia, Krvavý masaker alebo Upírske sestry.

Mimozemšťan, vesmírny výskumník, havaruje so svojou vesmírnou loďou v lese. Stane sa mu to, ako zistíme neskôr, na veľmi nevľúdnom mieste – na americkom juhu, kde žijú južanskí sedliaci (rednecks). Keď sa o ňom dozvedia, začne sa naňho poľovačka pre vidinu bohatstva, ktoré im môže chudák mimozemšťan priniesť.
Galaktický návštevník vyzerá, že prichádza v mieri, ale je pripravený sa brániť proti sedliackej zadubenej agresii. Ako to dopadne? Pozrite si to na Youtube. Určite si vás film získa od začiatku soundtrackom pri úvodných titulkoch.

The Galaxy Invader pôsobí šarmantne lacno, ale vie diváka nadchnúť svojou nepredvídateľnosťou. Vyvolá záujem, čo bude nasledovať ďalej. Uvediem jeden zaujímavý twist zaužívaných konvencií: je známe najmä z televíznej tvorby a situačných komédií, že otec rodiny často použije brokovnicu ako demonštráciu sily a rešpektu na ochranu svojej dcéry pred nehodným nápadníkom. V tomto filme však otec rodiny Joe (ktorý najradšej nosí deravé tričko) s brokovnicou v afekte naháňa svoju neposlušnú dcéru, pretože ho nahnevala pri obede.

Zaat (1971)
ČSFD hodnotenie: žiadne
IMDB hodnotenie: 2.5
Zaat, tiež zvaný Krvavé vody doktora Z a Útok netvorov z močiara je lacný a fascinujúci filmový klenot.
Film vznikol v 70. rokoch na Floride ako dielo jedného pána menom Don Barton, ktorý sa zaoberal výrobou priemyselných filmov, reklám a podobne. Jedného dňa si zrejme Barton povedal, že nakrúti horor. Inšpiroval sa populárnymi filmami s monštrami z 50. rokov.
Zaat vyzerá presne tak, ako keby sa filmár, ktorý bežne natáča fabriky a zariadenie v nich, pokúsil nakrútiť film o šialenom vedcovi, ktorý sa experimentom v laboratóriu zmení na rybie monštrum. Je veľmi ťažké sa pri filme báť, keďže vyzerá ako inštruktážne video. Akurát nejaký vysávač zameňte za chlapa v kostýme rybacieho netvora.
Názov Zaat je podľa rádioaktívnej látky, ktorú objavil hlavný „hrdina“, nepochopený šialený vedec doktor Leopold, po 20 rokoch výskumu. Táto látka dokáže ľudí transformovať na ryby, čo je z nejakého dôvodu doktorov cieľ v pláne na ovládnutie sveta.
Doktor Leopold otestuje novoobjavenú substanciu na sebe a stane sa rybím monštrom. V tejto podobe sa ťažkopádne potuluje po floridskom malomeste a mstí sa ľuďom, ktorí o ňom pochybovali, a tiež pácha inú neplechu. Miestny šerif sa ho snaží zastaviť.

Aby našiel ideálneho herca do kostýmu netvora, Barton zadal inzerát v miestnych novinách, že hľadá muža s výškou aspoň 195 centimetrov, ktorý je skúsený plavec a potápač. Inzerát obsahoval tiež popis: herecké schopnosti nie sú podmienkou. Na ponuku zareagovalo 10 záujemcov. Film je dostupný na Youtube, tak si urobte pukance a užite si filmový večer.
Malý Herkules / Little Hercules in 3-D (2009)
ČSFD hodnotenie: 6 %
IMDB hodnotenie: 2.8
Neviem si predstaviť, čoho by sa museli veštice v Delfách nadýchať, aby si vedeli predstaviť takúto budúcnosť pre Herkula.
Film pôsobí ako produkt sledu bizarných nápadov. Niekomu sa zdal ako dobrý nápad spraviť z malého chlapca bodybuildera. Richard Sandrak, pôvodom z Ukrajiny, vo veku 8 rokov a pri váhe 40 kilogramov dokázal zdvihnúť dvojnásobok svojej váhy na bench presse. Vďaka svojim svalom si vyslúžil prezývku Malý Herkules.
Po tom, čo sa jeho zvláštny príbeh objavil v novinách, niekto v Hollywoode dostal nápad, že by bolo dobré chlapca obsadiť do filmu, že sa pre takúto snímku nájde trh. Veď kto by si nepozrel blbý film s nesympatickým svalnatým deckom?
Okrem toho práve vychádzal v kinách Avatar a zase sa objavilo šialenstvo s 3D, prečo aj toto nespraviť ako 3D? Alebo čo tak dať 3D rovno do názvu? Obsadiť wrestlingovú hviezdu Hulka Hogana ako Herkulovho tatka, to dáva zmysel, nie? Môžeme ho dať na obálku.

Príbeh, ktorý film rozpráva, je taký zlý sen, že sa Homér a Herodotos musia otáčať v hroboch ako kolesá na pretekárskom cestnom motocykli. Režisér Mohamed Khashoggi (o ktorom nikto pred týmto filmom nepočul a aj po ňom sa niekam vytratil) v rozhovore povedal, že chcel ukázať, čo Herkules robil za mlada, keďže na obrazovkách ho divák vždy vidí už ako dospelého.
Pochybujem však o tom, že niekomu na svete prišlo na um, že by nejako dávalo zmysel malého Herkula preniesť z mytologického Olympu na predmestie Los Angeles v 21. storočí, kde by namiesto bájnych úloh a nástrah zápasil s bežnými tínedžerskými televíznymi problémami na strednej škole a na ihrisku. Asi preto, aby to pán režisér a drahí herci nemali ďaleko na pľac.
Tento film asi zaslúžene kraľuje na samom vrchole ČSFD rebríčka najhorších filmov. Z nejakého zvláštneho dôvodu sa objavil aj v českej distribúcii. O úrovni filmu vypovedá aj taký detail, že v záverečných titulkoch je postava Hulka Hogana uvedená ako „Zues“, namiesto „Zeus“.
Veci / Things (1989)
ČSFD hodnotenie: žiadne
IMDB hodnotenie: 3.8
Kde začať? Vo všeobecnosti, Kanada má vo svete veľmi dobré renomé. Z Kanady pochádza ľadový hokej a javorový sirup. Z času na čas však z Kanady príde aj niečo, čo sa stretne vo svete s menším pochopením. Ako napríklad Justin Bieber. Alebo tento kinematografický "skvost".
Film je o dvoch White Trash chlapoch na chate, kde natrafia na monštrá - „veci“ – produkty šarlatánskeho experimentu okultného doktora na žene, ktorá nemohla normálne otehotnieť. Úbohá žena teda porodí hromadu netvorov podobných pavúkom, ktoré vyzerajú, ako by ich vymodelovali deti na výtvarnej výchove na základnej škole. Naši dvaja protagonisti na nich z času na čas natrafia, ak sa práve nevenujú pitiu piva, sledovaniu porna alebo šlofíkom. Ako to skončí? Nebudem spoilovať.

Odhliadnuc od obsahu, forma je azda desivejšia. Obraz a zvuk sú spravené veľmi nekompetentne (diplomaticky povedané). Obraz vyzerá horšie ako domáce video z rodinnej oslavy, ktoré by natočil niekto, kto drží videokameru z 80. rokov po prvýkrát v živote.
Pri nakrúcaní bol vraj veľký hluk z kamery a od ostatných členov štábu, tak sa rozhodlo, že herci svoje dialógy predabujú. Je však zrejmé, že pri dabingu mali problémy si na ne spomenúť a trafiť sa do nich.
Tvorcovia uvažovali, že ak by sa v ich filme objavila aj nejaká známa tvár, filmu by sa lepšie darilo. Tak obsadili pornoherečku na rolu, ktorá jej podľa nich padla ako uliata – moderátorka televíznych správ.

Film si vyslúžil od mnohých kritikov titul najhoršieho filmu na svete (čo je diskutabilné, vzhľadom na ostatné diela v tomto výbere), ale tiež si z podobných dôvodov vydobyl medzi mnohými fajnšmekermi kultový status.
Tvorca filmu Barry J. Gillis, producent, režisér a herec je určite podľa vlastnej mienky multitalent a odborník, tak sa tiež pokúsil preraziť ako spevák. Jeho videoklip Road to Sadness (doslova „Cesta k smútku“ - aké úprimné) vyzerá, že ho vytvoril podľa vysokých štandardov nastavených pri jeho filmovom debute s Things.

Moje bláznivé dvojča /Jack and Jill (2011)
ČSFD hodnotenie: 38 %
IMDB hodnotenie: 3.4
Moje bláznivé dvojča alebo podľa originálu Jack a Jill je údajne komédia, ale zo správneho uhla pohľadu možno sledovať tento film ako dôkazový materiál pre jeden veľký filmový podvod.
Film drží rekord v počte získaných Zlatých malín, keďže za rok 2011 vyhral každú jednu kategóriu v tomto „ocenení“, či už za najhorší film, réžiu, scenár aj vedľajšie úlohy. Adam Sandler si odniesol Zlatú malinu, okrem všetkého ostatného, aj ako najhorší herec a najhoršia herečka.
Nezávislí filmári Mike Stoklasa a Jay Bauman z produkčnej spoločnosti RedLetterMedia z Wisconsinu, ktorí okrem nakrúcania aj recenzujú filmy a zaujímajú ich i tie hrozné, sa pokúsili vo svojej videorecenzii o trochu hlbšiu analýzu tohto „diela“.

Recenzia pôsobí viac ako diskusia investigatívnych novinárov o podozreniach z podvodu, ako keby rozprávali o schránkovej firme, ktorá predstiera činnosť a jej jediný účel je preliať peniaze do vreciek podvodníka s komplicmi. Adam Sandler pôsobí ako prefíkaný biznismen, jeho schránkovou firmou je jeho film, ktorý predstiera, že je filmom. Dá sa povedať, že to je „schránkový film“. Sponzori, ktorých produkty sa objavujú vo filme, to zafinancujú a tvorcom a štúdiám sa investícia vďaka naivným divákom vráti niekoľkonásobne naspäť.
Jay Bauman, v recenzii titulovaný ako „expert na Adama Sandlera“, si vopred spravil zoznam prvkov, ktoré očakával, že sa objavia v snímke na základe predošlých skúseností s jeho filmami.

Pri rozpočte 79 miliónov dolárov (približne 74 miliónov eur) vyvstáva otázka, kde sa stratili všetky tie peniaze. Pre porovnanie, jednotka ČSFD rebríčka Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) mal rozpočet 25 miliónov dolárov a Plynostop natočili za asi 7 miliónov. Napriek takému očividne premrštenému rozpočtu film vyzerá, ako keby ho natočil Zdeněk Troška ako vedľajší projekt popri nakrúcaní jedných z Babovřesiek.

Sieť zainteresovaných firiem vyzerá na niečo, s čím by prišla mimovládka zaoberajúca sa transparentnosťou, a nie ako niečo, čo by ste čakali v recenzii na obyčajný zlý film. Taktiež je zaujímavé, že aj vážení herci ako Johnny Depp a Al Pacino boli ochotní spojiť svoje mená s týmto dielom. Asi mali vážne finančné ťažkosti.

