Pri týchto 10 nebezpečných letiskách by nebolo všetko jedno ani ostrieľaným pasažierom

Prílety a odlety prinášajú niekomu strach, iným adrenalín.

Saba, Karibik – Juancho E. Yrausquin Airport

Letisko je výnimočné najkratšou pristávacou dráhou na svete. Jej celková dĺžka je len 400 metrov, a preto považujú letisko za jedno z najnebezpečnejších na pristávanie. Pristávacia plocha je navyše takmer na okraji útesu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lukla Khumbo, Nepal – Tenzing Hillary Airport

Najčastejšie ho využívajú návštevníci Mount Everestu. Pristávacie a odletové dráhy tiež nepatria medzi tie dlhšie a letisko je umiestnené v nadmorskej výške 2438 metrov. Nemá prakticky žiadne moderné prvky riadenia letovej prevádzky. Málo svetla a takisto málo elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Hong Kong – Kai Tak Airport

Silný bočný vietor a okolité hory neposkytujú najlepšie podmienky na pristávanie. K tomu všetkému budovy, ktoré sú tesne pod lietadlom, pristávanie tiež neuľahčujú.

Loading

...

St. Maarten, Karibik – Princess Juliana International Airport

Najznámejšie letisko, z ktorého majú zážitok nielen tí, ktorí sedia v lietadle, ale najmä ľudia, ktorí dovolenkujú na pláži. Patrí medzi najrušnejšie letiská v Karibiku. Piloti musia najprv prekonať pláž, potom plot, cestu a nakoniec pristávajú na dráhe.

Pôvodne bolo postavené pre malé lietadlá, ktorým stačí malá pristávacia dráha. Dnes tam pristávajú aj lietadlá, ktoré potrebujú najmenej 2000 metrov, pričom dráha na tomto letisku má o približne 400 metrov menej.

Loading

...

Saint Bon Tarentaise, Francúzsko – Courchevel Airport

Letisko je situované pri lyžiarskom stredisku a jeho pristávacia plocha je dlhá iba 525 metrov. Samotná dráha má navyše sklon 18 %, takže pristávanie je hotovou zábavou. Na toto letisko sa dostane len zopár vyvolených, keďže na ňom pristávajú iba súkromné lietadlá.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Isle of Barra, Škótsko – Barra Airport

Na tomto malom ostrove sa pristáva priamo na pláži, na piesku. Pristáť je tu však možné iba vtedy, ak nie je príliš veľký príliv.

Loading

...

Tegucigalpa, Honduras – Toncontin International Airport

Počas zostupu na dráhu, ktorá sa nachádza v údolí, je vďaka hornatému terénu potrebné vykonať rýchly pokles výšky, aby tak mohol pilot správne nasmerovať lietadlo na dráhu. Kvôli horám a veterným podmienkam tak robia piloti zopár úprav na poslednú chvíľu, ktoré nie sú pre cestujúcich príjemné.

Loading

...

Gibraltar, Španielsko – Gibraltar International Airport

Na prvý pohľad nie je letisko ničím výnimočné. Cez pristávaciu dráhu vedie priamo hlavná cesta. Pri každom odlete a prílete sa tak musí doprava zastaviť a uvoľniť lietadlu cestu. Nehovoriac o tom, že dráha vedie ďalej priamo do prístavu.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Bhutan, Himaláje – Paro Airport

Iba ôsmi piloti sú oprávnení pristáť na tomto letisku. Nachádza sa 1500 metrov nad hladinou mora medzi strmými vrcholkami hôr Himalájí. Patrí medzi najťažšie a najnáročnejšie pristátia.

Loading

...

McMurdo Sound, Antarktída – Ice Runway Airport

Všetko pod pristávacou dráhou je zo snehu a ľadu. Preto musia pravidelne a dôsledne kontrolovať hladinu ľadu, aby sa pod váhou lietadla neprelomil alebo aby neostalo lietadlo uviaznuté v snehu. Piloti sa musia snažiť obmedziť tvrdé a ťažké pristávanie, aby do ľadu neklesli viac ako 25 centimetrov.

Loading

...

Prečítajte si tiež: 15 momentov, ktoré ste určite zažili pri svojom prvom lete lietadlom Čítajte 

Spracované podľa: matadornetwork.com, wonderslist.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu