Pamätník Ilinden, Macedónsko
Tento pamätník bol postavený v roku 1974 na počesť 30. výročia zhromaždenia, vďaka ktorému sa Macedónsko stalo nezávislým štátom. Bol navrhnutý Jordanom a Iskrou Grabulovcami a je známy aj pod názvom Makedonium.
Prístup k samotnému pamätníku je rozdelený do niekoľkých častí. Jedným z nich je aj krypta v tvare kruhu s vyvýšeninami, ktoré predstavujú chronologickú následnosť Ilindenského povstania. Každá táto kovová plaketa vytŕčajúca zo steny je označená názvom miesta, osoby alebo rodiny, v niektorých prípadoch aj s dátumami.
Ďalšími časťami sú amfiteáter či kupola.
Kišiňovský štátny cirkus, Moldavsko
Táto komunistická budova bola postavená v roku 1981 so zámerom ubytovania miestneho cirkusu. Hlavnými architektmi boli Ala Kiričenko a Simion Shoyhet. Peniaze na stavbu boli vyčlenené z rozpočtu ZSSR ako darček pri oslave 545 rokov od prvej zmienky o meste Kišiňov.
Stavba bola pre cirkus ideálna, no nasledujúca revolúcia moldavskú ekonomiku zničila. Po páde komunizmu miesto nemal kto financovať, a tak sa stalo iba ďalšou zrúcaninou v hlavnom meste Moldavska.
Inštitút robotiky, Rusko
Inštitút robotiky a technickej kybernetiky je jedným z najväčších výskumných komplexov v Rusku. Bol postavený v roku 1981.
Centrum sa používa na výskum a rozvoj mechanickej a elektrickej robotiky. Zamierava sa však aj na technickú kybernetiku.
Sú schopní testovať a vyrábať špeciálne zariadenia, ktoré poslúžia na výskum vo vesmíre. Budova má vyjadrovať ruskú dominanciu v oblasti výskumu kozmických letov.
Bývalé ministerstvo diaľnic, Gruzínsko
Bývalý domov gruzínskeho ministerstva diaľnic ukazuje fascinujúcu socialistickú architektúru. Táto budova bola postavená v roku 1975.
V súčasnosti však miesto nie je možné navštíviť, pretože patrí Gruzínskej banke. Stavba bola inšpirovaná kaukazským lesom a tradičnou gruzínskou architektúrou.
Monument Moslavina, Chorvátsko
Pamätník vznikol ako prejav úcty k obetiam 2. svetovej vojny v chorvátskom regióne Moslavina. Bol postavený v roku 1967 v bývalej Juhoslávii Dušanom Džamonjom.
Budova Slovenského rozhlasu, Slovensko
Bratislavská rozhlasová veža bola postavená v roku 1983 a vyzerá ako obrátená pyramída. Jej vzhľad sa nemusí páčiť každému, no pre fanúšikov komunistickej architektúry je „jediná svojho druhu“.
Má koncertnú sieň, dobre vybavené nahrávacie štúdiá a je tu umiestnený jeden z najväčších organov na Slovensku. Celková výška budovy až po vrchol antény je 80 metrov a je nositeľom titulu Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby.
Hotel Forum, Poľsko
Stavba sa nachádza v centre Krakova a bola postavená v roku 1978 ako súčasť futuristickej socialistickej architektúry, ktorá bola v tomto období populárna. V roku 1980 hotel poskytoval klimatizované izby, bazén, minigolf či kasíno.
Monument Buzludja, Bulharsko
Táto stavba bývala domovom komunistickej strany v Bulharsku. Bola postavená na jej počesť a v súčasnej dobe je prázdna. Prístup k nej je pomerne obmedzený. Buzludja bola postavená v roku 1981.
Hotel Salute, Ukrajina
Svojím výzorom najzaujímavejší hotel v Kyjeve bol postavený v roku 1984. Jeho architektom je Abraham Milétska.
Táto budova je ďalším príkladom futuristickej socialistickej architektúry. V súčasnosti Salute Hotel poskytuje služby tým, ktorí hľadajú komfortné ubytovanie s vysokou kvalitou služieb.
Monument 1300 rokov, Bulharsko
Táto pamiatka bola postavená, aby si ňou uctili 1300. výročie založenia Bulharska. Ku komplexu vedie presne 1 300 schodov.
Monument bol postavený v roku 1981 bulharskými sochármi Krumom Dayanovom a Ivanom Slavovom.
Zdroje: gizmodo.com, tripedia.info, thebohemianblog.com, socialistmodernism.com, architectuul.com