Je to najvyšší vrch v celých Karpatoch, hoci do roku 1838 sa považoval za najvyšší Lomnický štít. Na Gerlach nevedie značkovaná turistická trasa, vystúpiť naň možno len v sprievode horského vodcu.
Zdroj: korzar.sme.sk
2. Naša najdlhšia rieka má viac ako 400 kilometrov a vzniká sútokom dvoch menších riek. Ako sa nazýva?
Na západe sa nad plesom zdvíhajú steny Kôprovského štítu, na severe Čubriny a Veľkého Mengusovského štítu a na východe Východného Mengusovského štítu, Hincovej veže a Mengusovského Volovca.
Zdroj: fotky.sme.sk
5. Ktorá zo slovenských nížin je najrozsiahlejšia?
S nadmorskou výškou 1 458 metrov je to najvyšší vrch pohoria Poľana, krajinného celku Slovenského stredohoria. Celé pohorie je pozostatok stratovulkánu s kráterom v mieste osady Kyslinky.
Zdroj: fotky.sme.sk
8. Ktorý z týchto vrchov Nízkych Tatier je najvyšší?
Ďumbier s nadmorskou výškou 2 045 metrov je tiež najvyšším bodom okresu Brezno a regiónu Horehronie. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi dobrý veľký kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.
Zdroj: fotky.sme.sk
9. Najvyššiu nameranú teplotu v našej histórii má na konte mesto Hurbanovo. Akú má hodnotu?
Meteorologické pozorovania v časti Pstruš robil v roku 1929 Ján Porsch popri práci učiteľa v ľudovej škole. Jedenásteho februára 1929 o siedmej ráno sa vybral skontrolovať meteorologickú stanicu. Bola zima a preto ho neprekvapilo, keď teplomer ukazoval mínus 38 stupňov. Išlo o výnimočne nízku momentálnu teplotu, no prekvapenie ho čakalo, keď si pozrel záznamy takzvaného minimálneho teplomera stanice zo skorého rána. Teplomer nameral mínus 41 stupňov Celzia. Zápis bol slovenským rekordom a zostal ním doteraz.
Obec sa nachádza v severnej časti Nízkych Beskýd v kotline pri štátnej hranici s Poľskom. Najbližší obchod je vzdialený päť kilometrov, omša v kostole býva iba v lete a cez sviatky.
Zdroj: wikipedia.org
14. V Bratislave napadlo najviac snehu v noci zo 16. na 17. januára 1987. Koľko to bolo centimetrov?
Na cestách a chodníkoch boli veľké záveje, v meste bol kolaps. Električky zafúkalo, nepremávali. Ľudí vozili autobusy aj z iných podnikov, napríklad z Lúčnice či Sľuk-u.