Klamstvo vás pripraví o šance
Pri uvádzaní osobných údajov ako meno, adresa a kontakt buďte obzvlášť pozorní. Telefónne číslo si radšej dvakrát skontrolujte, nesprávne uvedené informácie by mohli spomaliť, prípadne prerušiť komunikáciu so zamestnávateľom.
Rovnako si dajte záležať na vašom e-maile, vyhýbajte sa názvom typu chrobáčik123@xxx.xx. Vaša prezývka nikoho nezaujíma, oveľa profesionálnejšie bude vaše skutočné meno a priezvisko.
Pri dátume narodenia si nevymýšľajte, skôr či neskôr vám na to prídu. Aj tak nikdy neviete, kedy môže byť váš vek aj plusom.

Lepšie žiadna fotka ako nevhodná
Fotografia je skvelým doplnkom životopisu, ale pri jej výbere by ste sa mali držať istých pravidiel. Určite nesiahajte po starých fotografiách, snažte sa vybrať tú najaktuálnejšiu, ktorá je zároveň kvalitná.
Pri fotke je dôležité, aby ste sa sami sebe podobali, stavte na prirodzenosť a jednoduchosť. Tony mejkapu sú neprípustné. Ďalšou rozhodujúcou záležitosťou je výraz vašej tváre. Nemračte sa, úsmev vzbudí pozitívnejší dojem.
Podstatné je aj pozadie. Záchod za vami vášho potenciálneho zamestnávateľa len pobaví alebo znechutí. Takisto zabudnite na skupinové fotky. Áno, na dovolenke v Chorvátsku síce bolo super, ale ktorý z tých štyroch ľudí ste vy?

Vyberte len skúsenosti podstatné pre zamestnávateľa
Pri štruktúrovanom životopise začnite od najvyššieho stupňa dosiahnutého vzdelania po najnižší. Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame, je písanie názvov škôl a odborov v skratkách. Nabudúce sa tomu už vyhnite.
Ak ste absolvovali viacero kurzov, rekvalifikácii či školení, nezabudnite sa o nich zmieniť. Patríte medzi príliš aktívnych ľudí a neviete, ktorým certifikátom začať? Stačí vybrať len tie, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa uchádzate. Dokážte, že máte schopnosti, skúsenosti a overené zručnosti v danej sfére. Presvedčte spoločnosť, že vás potrebuje.

Menej je niekedy viac, zbytočne sa nerozpisujte
Pracovné skúsenosti uvádzajte od súčasnosti po minulosť. V skratke opíšte aj vašu pracovnú náplň. Ak ste počas života prešli mnohými zamestnaniami, stačí spomenúť posledné tri, o zvyšných môžete povedať na pohovore.
Nielen pri pracovných skúsenostiach, ale v celom životopise nezabúdajte na stručnosť, presnosť a vecnosť. Usilujte sa povedať veľa na malom priestore.
Vyhýbajte sa všeobecným výrazom a zbytočným frázam, nevhodné sú tiež expresívne slová či metafory. Buďte konkrétni. Majte na pamäti, že pri vymenúvaní je napríklad spojenie a tak ďalej úplne zbytočné.

Chvála a sebakritika zároveň
Pri uvádzaní jazykových, počítačových a iných znalostí sa hlavne nepreceňujte, v budúcnosti vám to môže spôsobiť značné problémy. Ak ovládate jazyk na úrovni začiatočníka, nebojte sa to priznať.
Naopak, snažte sa zdôrazniť znalosti, ktoré by mohli byť zaujímavé a kľúčové pre vášho potenciálneho zamestnávateľa. Nezabudnite prezradiť výnimočné úspechy alebo projekty, ktoré by vám mohli pomôcť.

Nebuďte ako všetci
Zodpovední a komunikatívni sme všetci. Vyvarujte sa otrepaným frázam, ktoré vás pripravujú o nádej na úspech.
Odlišujete sa od davu vďaka jedinečnej osobnosti, ktorá nie je len flexibilná a kreatívna. Prezraďte o sebe niečo, čo vás predá. Pozornosť venujte len vašim prednostiam. Byť úprimnými je dôležité, ale o tom, že ste tvrdohlaví, predsa nemusí vedieť každý.

Vaše záujmy môžu zaujať
Aj to, čo radi robíme, o nás veľa prezrádza. Spomeňte vaše záujmy a záľuby, ktorým sa venujete dlhodobo, naplno a najradšej. Spánok či sledovanie televízie radšej neuvádzajte.

V jednoduchosti je krása
Tak, ako je dôležitý obsah, je podstatná aj forma. Preto by sme nemali zabúdať na formálnu stránku nášho životopisu.
Zvoľte jednoduchú grafiku. Desať rôznych typov písma a farieb spôsobí vizuálny šok každému, komu sa váš životopis dostane do rúk.

Životopis si viackrát prečítajte, aby v ňom neboli zbytočné chyby a preklepy. Ak si nie ste istí, či je po gramatickej stránke všetko správne, nechajte si ho niekým radšej skontrolovať. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.
