V dnešnom rýchlo meniacom sa svete plnom protikladov si žiadna firma nemôže byť istá, či jej nasledujúci krok nebude krokom vedľa. V USA sa v poslednej dobe väčšina takýchto prípadov týka politiky nového prezidenta Donalda Trumpa, čo dokazujú aj nedávne prípady firiem New Balance či Uber.

Všetko zlé ja ale na niečo dobré a práve z tohto dôvodu začali vznikať iniciatívy, v rámci ktorých sa firmy, ktoré nesúhlasia s Trumpovou politikou, snažia po svojom zlepšiť súčasnú situáciu.
Ľudia bojkotujú Uber, Lyftu sa darí
Mnohí odporcovia Trumpovej politiky začali bojkotovať Uber kvôli prekazeniu protestu taxikárov proti zákazu prijímania utečencov.
Zákazníci si vymazali svoje účty na Uberi a prešli ku konkurenčnej službe Lyft. Jej CEO Logan Green onedlho na to na Twitteri napísal, že v priebehu nasledujúcich 4 rokov Lyft daruje neziskovej organizácii ACLU (American Civil Liberties Union), ktorej cieľom je obhajovať práva a slobody, ktoré garantuje občanom USA ústava a zákony. To následne viedlo k tomu, že aplikácia Lyftu vôbec prvýkrát v sťahovanosti predbehla Uber.
Loading
...
Airbnb pomáha ubytovaním
Lyft nie je jedinou firmou, ktorá sa rozhodla vystúpiť proti Trumpovej politike a otvorene sa postaviť proti zákazu. Firma Airbnb sprostredkujúca prenájom ubytovania, ktorá mnohokrát v minulosti poskytla ubytovanie obetiam prírodných katastrof a pomáhal utečencom cez partnerské organizácie, sa rozhodla ísť podobnou cestou.
V nedeľu 5. februára vydala vyhlásenie, že poskytne zadarmo ubytovanie utečencom a tým, ktorým bol zakázaný vstup do USA. Sprevádzala ho aj reklama, ktorá sa vysielala počas Super Bowlu.
Starbucks chce ľuďom v núdzi dať zamestnanie
Sieť kaviarní Starbucks chce utečencom pomôcť tak, že im dá prácu. Spoločnosť oznámila, že počas nasledujúcich 5 rokov má v pláne zamestnať 10-tisíc utečencov po celom svete.
"Ak sme sa niečo počas minulého roka naučili, tak to, že na vašom hlase záleží viac, než kedykoľvek predtým. Všetci sme povinní zabezpečiť, aby naši zvolení zástupcovia počuli naše hlasy ako jednotlivcov aj ako kolektívu," napísal CEO fimry Howard Schultz v otvorenom liste zamestnancom.

Google poskytuje finančnú pomoc
Zákaz ovplyvnil nielen utečencov, ale aj zamestnancov mnohých amerických firiem. Medzi inými zasiahol aj 200 zamestnancov firmy Google. CEO Googlu Sundar Pichai daroval 2 milóny dolárov na podporu utečencov prostredníctvom ACLU, Immigrant Legal Resource Center, International Rescue Committee a UNHCR a svojich zamestnancov vyzval, aby urobili to isté. Spolu darujú charitám okolo štyroch miliónov dolárov.
Zákaz kritizoval aj spoluzakladateľ firmy Sergey Brin, ktorý je sám imigrant a vyjadrili sa proti nemu aj ďalšie firmy zo Sillicon Valley, medzi nimi aj Microsoft či Apple.
