Nadávate na svoju slovenskú intrákovú izbu? Pozrite sa, či by ste vydržali na internáte na Bali

Čarovný ostrov nezaručuje čarovné internátne izby.

Napriek tomu, že sa Bali vďaka rýchlemu nárastu turizmu výrazne posunulo vpred, domáci stále žijú vlastným spôsobom.

Životné podmienky sú výrazne odlišné pre zahraničných obyvateľov a pre domácich. Tí vlastnia rôzne malé obchodíky a mnohokrát priamo za závesom nájdete aj ich izbu, kde bývajú. Európana môže pobyt v tejto krajine aj dosť prekvapiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa sťažujete na svoje hrozné slovenské intráky, pozrite sa, ako žijú študenti na internátoch dvoch odlišných univerzít na Bali.

ISI - Institut Seni Indonesia, Institute of the Arts

Na tejto univerzite študenti môžu študovať umenie rôzneho druhu. Tradičný balijský tanec, hru na hudobné nástroje, dizajn, módu, fotografiu, sochárstvo, maľbu, batiku...

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi obľúbená, známa a kvalitná univerzita láka aj veľa študentov, ktorí pochádzajú z iných okolitých ostrovov, ako je napríklad Lombok alebo Java. Práve takých sme našli aj na internáte, ktorý sa nachádza priamo v kampuse školy.

Loading

...

Výhodou oproti Slovensku sú obrovské univerzitné kampusy.

Nájdete v nich všetko. Internát, parkovisko, jedáleň, obchod, hlavnú budovu so všetkými kanceláriami a ostatné budovy, v ktorých prebieha vyučovanie podľa študijného odboru.

Budovy, areál, park a hlavne vybavenie každej budovy pre všetky programy, ktoré ponúkajú, sú veľmi dobre vybavené všetkým, čo študenti potrebujú. Mohli by sme povedať, že v tomto majú oproti tým slovenským univerzitám veľké plus.

Loading

...

Mínus majú internáty, ktoré sa s celkovým školským komplexom a vybavenosťou školy nedajú porovnať ani zďaleka.

Sami študenti si sú vedomí podmienok, v ktorých bývajú, ale ak chcú študovať, nemajú na výber. Ako povedali študenti na internáte: "Do priorít školy nepatrí starostlivosť o stav internátov."

SkryťVypnúť reklamu

Takto vyzerá hlavná internátna budova:

Študenti platia za internát mesačne 300-tisíc indonézskych rupií, čo je v prepočte približne 21 eur. V cene majú zahrnutý internet, ktorým je pokrytý celý areál školy.

Keďže spoločnú sieť používajú všetci nielen na internáte, ale aj v celom kampuse, výhodnejšie je si kúpiť svoj vlastný internet, ktorý je veľmi lacný a zoženiete ho takmer v každom stánku na ulici.

Vchod priamo do internátu - bez hlavných dverí:

V izbách bývajú väčšinou po dvoch.

Dievča, ktoré izbu ukázalo, tam však bývalo aj s mladším bratom a starkou. Izba mala základné vybavenie: posteľ, stolík a skrine, ktoré vyzerali byť v celkom zachovalom stave. Niektoré z postelí sú však len matrace položené na zemi.

"Spoločné priestory" a chodby už vyzerajú podstatne horšie:

Internát má tri poschodia, na každom sa nachádza približne 10 izieb. Na prízemí je menšia jedáleň a spoločná kúpeľňa.

Áno, čítate správne. Jedna sprcha a jeden záchod pre všetkých, aj pre tých z tretieho poschodia. Neodvážila som sa vojsť dovnútra.

Nemajú žiadnu spoločnú kuchynku či chladničku a po umývadle nie je ani stopy.

Pri celoročných teplotách, ktoré sa pohybujú približne okolo 30 stupňov, je chladnička doslova nutnosťou. U nás si počas zimy aspoň môžeme chladiť jedlo na okne alebo balkóne.

SkryťVypnúť reklamu

Nenájdete tu žiaden varič, žiadnu kuchynskú linku. Len plynovú bombu priamo na zemi.

Na chodbe majú stojany na sušenie bielizne. Nepodarilo sa nám zistiť, ako si ju perú bez jediného umývadla v budove.

Udayana University

Táto škola tak isto patrí medzi známe a obľúbené inštitúcie na ostrove. Zahraniční študenti majú možnosť študovať predovšetkým indonézsky jazyk a kultúru. Pre domácich je otvorených viacero študijných programov, ako napríklad archeológia.

Rektorát majú na inom mieste ako vyučovacie budovy a internát, ale všetky školské zariadenia vyzerajú stále podstatne lepšie ako samotné internáty.

Loading

...

Budova internátu. Na ľavej strane bývajú chlapci a na pravej sú ubytované iba dievčatá.

Na tejto škole platia za internát ročne 2,5 milióna indonézskych rupií, čo je v prepočte približne 175 eur. Na mesiac to je teda asi 14 eur. V cene nie je zahrnutý internet, ten si musia kupovať sami.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek nižšej cene je internát v lepšom stave ako ten predošlý.

Každá izba má navyše svoj balkón, kde majú ubytovaní stôl. V izbách bývajú tak isto po dvoch. O kvalite postelí sa však tiež nedá hovoriť.

Žiadosť o internát musí podpísať škola a posudzujú ju najmä podľa sociálneho statusu rodičov.

Či obaja pracujú a tiež akú prácu majú. Za študijné výsledky nedostávajú študenti žiadne body navyše a nedostávajú ani žiadne formy motivačného alebo sociálneho štipendia.

Oproti predošlému má tento internát v každej izbe aj kúpeľňu a priestor pre "kuchynku". Umývadlo ostáva záhadou, pretože nebolo ani v izbe, ani kuchynke či kúpeľni.

Nebojte sa, tá kachličková nádrž nie je vaňa a ani sprcha.

Napúšťajú do toho vodu, ktorou potom splachujú záchod. Navyše, vyhradené miesto na sprchu ani nemajú, takže sa sprchujú priamo vedľa záchoda.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli by ste si predstaviť bývať na týchto internátoch? Asi by sme mali byť radi aj za tie, ktoré na Slovensku máme.

Prečítajte si tiež: Intráky v Mlynskej doline majú skoro 40 rokov: Čo sa za ten čas (ne)zmenilo? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu