1. Haruki Murakami: Kafka na pobreží
Najznámejšieho japonského autora v našich končinách si snáď ani nemusíme predstavovať. Čitateľov na celom svete si získal najmä svojím románom Nórske drevo.
O 15 rokov neskôr mu vychádza ďalšie kultové dielo. Kafka na pobreží zachytáva hrdinu, ktorý bojuje s oidipovským komplexom. Uteká z domu a snaží sa nájsť svoju stratenú matku. Len pätnásťročný Kafka na svojej ceste stretáva muža podivnej povahy. Dvojica individualistov tak vytvára jednotný celok a navzájom sa dopĺňa.
2. Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
Severskú literatúru si zvykneme spájať s krimi žánrom. Niekedy však nie je na škodu odbočiť od zaužívaného a vydať sa do fínskeho "podivna".
Zbierka poviedok popredných fínskych spisovateľov vás vtiahne do sveta plného magického realizmu, ľudovej slovesnosti a mystiky. Kniha zároveň vábi peknou obálkou, ktorá skrášli každú knižnicu.
3. Veronika Kocourková: Superkomix
Superhrdinov v ňom nedájdete. Namiesto toho sa vám ujde veľká dávka životnej satiry.
Autorka vás pozýva do svojho sveta, ktorý zachytávala v obrázkoch jeden polrok. Za ten čas stihla byť smutná, zamilovaná a trochu zasnívaná. Grafická novela si vyslúžila aj divadelné spracovanie, hra niesla názov Superkoniec.
4. Stephen Hawking a Leonard Mlodinow: Ešte stručnejšia história času
Ide o zjednoduchšenú a doplnenú verziu Hawkingovej Stručnej histórie času. Vznikla vďaka podnetom čitateľov, ktorí pôvodnú knihu pokladali za príliš komplikovanú.
Teraz je jej cieľovou skupinou skoro každý, kto má záujem o túto tematiku. Nájdete v nej úvahy o vzniku vesmíru, od tých, ktoré kolovali v starovekom Grécku, až po dnešné najmodernejšie poznatky.
5. Italo Calvino: Neviditeľné mestá
Naoko ničím nevýrazná kniha, ktorá v sebe skrýva pestrofarebné tajomstvo. Stačí rozrezať strany a zrazu je pred vami neobyčajný grafický dizajn.
Okrem ilustrácií Daniely Olejníkovej zaujme aj obsahom. Veľký Kublaj chán vysiela Marca Pola na cesty, aby mu hneď po návrate rozprával o ich krásach. Netuší však, že zakaždým opisuje len jedno jediné - rodné Benátky. Rozprávač im dáva rôzne tváre, no každá z nich je rovnako krásna.
6. Alice Munro: Ako o život
Pani Munro je kanadská spisovateľka ocenená Nobelovou cenou za literatúru. V diele Ako o život sa nachádza niekoľko poviedok. Zachytávajú príbehy obyčajných ľudí žijúcich bežné životy.
Ich rutinu však vždy niečo naruší. Život ich dramaticky poznačí niečím bláznivým či tragickým. V knihe nájdete naozaj všetko, dej je pretkaný smútkom, láskou, otázkami vzťahov a bytia.
7. Justin Cronin: Mesto zrkadiel
Po veľmi dlhej dobe sa čitatelia konečne dočkajú zavŕšenia trilógie. Plánovaný dátum slovenského vydania je 27. február. Od finálneho rozuzlenia nás tak nedelí už ani mesiac.
Kvalitný postapokalyptický príbeh čaká posledný boj svetla s tmou. Dokážu ľudia opať bez strachu zaplniť svet, alebo ich pohltí nenávisť toho, ktorý dávno stratil svoju ľudskosť?
8. Charles Bukowski: Faktótum
Bukowski (nie ten výživový poradca) sa radí k spisovateľom, ktorých buď nenávidíte, alebo milujete. Darmo by ste u neho hľadali prikrášlenú realitu. Namiesto toho sa dočkáte svojského, vulgárneho a priameho vystupovania.
S týmto konkrétnym dielom sa vie zžiť nejeden prokrastinátor a tiež každý, kto má občas pocit, že nikam nepatrí. Nie na každého môžu predsa platiť určité vzory správania.
9. Tom Rob Smith: Dieťa 44
Dôstojník ministerstva štátnej bezpečnosti - Lev Demidov - sa ocitá v neľahkej pozícií. Pod tlakom nadriadených je povinný odmietať zločin. Podľa nich bol v Sovietskom zväze úplne odstránený.
Všetko sa mení, keď sa na železničnej trati objaví telo malého chlapca. Stále pod nátlakom štátnej propagandy presviedča rodinu aj očitých svedkov, že skutok vraždy sa nestal. Postupne si však uvedomuje, že v okolí vyčíňa masový vrah a je nutné konať aj napriek nemilosti nadriadených.
10. Jozef Karika: Tma
Slovenský majster strachu a napätia opäť predviedol, že si tento titul právom zaslúži. Nudné opisy na prvých stranách z ničoho nič vystrieda priam hororový zvrat. Zúfalý boj o prežitie a téma uväznenia vyústi v prekvapivý záver. Mnohí čitatelia boli prekvapení, akým spôsobom sa jednotlivé časti skladačky stali plným obrazom.
11. Roman Kulich: Prekliatie
Pútavý príbeh slovenského spisovateľa Romana Kulicha o rodinnej kliatbe sa odohráva v prírode blízko Ružomberku. Rodinu Rúčkových, ktorá žila na samote neďaleko dedinky Vlkolínec, ohrozovala záhadná zohavená bytosť.
Po mnohých rokoch sa deti Rúčkových vracajú domov, aby záhadu vyriešili. Hoci svojský štýl autorovho vyjadrovania nemusí sadnúť každému, dej je zaujímavý a koniec mnohých prekvapí.
