Závod v Rajeckej Lesnej sa nezastaví ani na sekundu - pod krídla Kofoly ČeskoSlovensko patrí tiež pramenitá voda Rajec, sirupy Jupí a detské nápoje Jupík, hroznová Vinea, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy UGO, energetický nápoj Semtex a ďalšie tradičné československé značky.
Nitrianska firma Miva sa už od roku 1994 venuje nielen výrobe tradičných chrumiek, ale aj mletiu obilovín, hrachu, raže, kukurice, výrobe múky, cestovín či pekárenských výrobkov.
Obvodovo máčané oblátky v kakaovej poleve s arašidovou krémovou náplňou, alebo ako ich my poznáme - Horalky. Pečú sa v Seredi, spolu s oblátkami Lina, Mila a Kávenky.
Zvolenčanom známy závod so stenami modrej farby sa venuje hlavne výrobe jogurtov a mliečnych výrobkov. Od roku 2015 je Zvolenský súčasťou americkej mliekárenskej spoločnosti.
Slad v hurbanovskej sladovni sa vyrába hlavne zo slovenského jačmeňa. V prípade problémov s množstvom alebo kvalitou domáceho sladovníckeho jačmeňa v danom roku sa potrebné množstvo doplní dovezenou surovinou. Na výrobu celkového ročného objemu sladu (viac ako 145 000 ton) sladovňa v Hurbanove spotrebuje asi 180 000 ton jačmeňa.
Karička sa vyrába pod skupinou Bel v Michalovciach. Pochutiť si môžete aj na ich ďalších produktoch, ako napríklad Syrokrém, Leerdammer, Kiri alebo Babybel.
SLOVAKIA je tradičná značka slaných snackov, ktorú Intersnack Slovensko predáva na slovenskom trhu od roku 1994. Zahŕňa široké portfólio chipsov, slaných orieškov, tyčiniek a ďalšieho slaného pečiva. Aj keď ich považujeme za typicky slovenské, vyrábajú sa v Českej republike.
Mliekareň Hlinsko bola založená v roku 1939. V prvom roku výroby spracovala až 2 milióny litrov mlieka, z ktorých neskôr bolo maslo, kondenzované mlieko a iné. Od roku 1964 dodáva produkty pod značkou Tatra.
Treska, akú ju poznáme od detstva (môžete ju vidieť aj na obrázku) sa vyrába v Košiciach. Má však aj "stredoslovenskú dvojičku," Tresku od Ryba Žilina.
Začiatky výroby DRU slaných tyčiniek, sladkých trubičiek a rezov sa spájajú s Družstevným veľkoobchodným podnikom (DVP), neskôr v roku 1991 zmeneným na Družstevný obchodný a výrobný podnik (DOVP), ktorého vedľajšou činnosťou bola aj výroba sladkých a slaných trvanlivých pečív pod značkou "DRU". V roku 2005 firma centralizovala výrobu do jednej výrobnej prevádzky vo Zvolene.
V roku 1900 bol položený základný kameň fabriky vtedy ešte Považského cukrovaru a už v nasledujúcom roku sa uskutočnila prvá cukrovarnícka kampaň. Počas vyše 100 rokov cukrovar prešiel rôznymi organizačnými zmenami, závod v Trenčianskej Teplej však funguje doteraz.
Výrobný program Popradského čaju je teraz - rovnako ako na začiatku - spätý predovšetkým s kávou a čajom. Ostatné výrobky sa postupne obmieňali či dopĺňali. Výroba je sústredená v závode v Poprade.
Palma je slovenská tradičná značka, ktorá je významným hráčom najmä v sortimente rastlinných olejov, margarínov a tukov na pečenie, ale aj v segmente kozmetiky a detskej kozmetiky. Výroba prebieha vo viacerých mestách, na tukové výrobky je však zameraný závod v Bratislave.
V závode v Hlohovci sa ikonické krémy Indulona vyrábajú už takmer 70 rokov. V roku 1948 vytvoril tím špičkových českých a slovenských dermatológov prvú receptúru univerzálneho prípravku pre starostlivosť o suchú a popraskanú kožu na rukách.
Viete, kde sa vyrábajú tieto tradičné slovenské výrobky?