Cestovať v MHD s otvorenou knihou? 8 rád o čítaní kníh, ktoré vlastne vôbec nefungujú

Čítajte viac kníh naraz. A zrazu máte rozčítaních dvoch Potterov, Jobsa aj Sofiinu voľbu... už pol roka.

(Zdroj: 68.media.tumblr.com)

Prečítali ste si už kvantum článkov o tom, ako si nájsť viac času na čítanie, no aj napriek tomu, že už všetky rady poznáte, aplikovať ich do života sa vám stále nedarí? Rozmýšľate, prečo je to tak? My áno a prišli sme na to, prečo tieto rady často nefungujú, ako by ste chceli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Chcete viac čítať? 15 rád, ako si nájsť čas na knihy Čítajte 

Rada číslo 1: Noste knihu stále so sebou

Ak chcete viac čítať, majte knihu stále pri sebe. Môže sa stať, že budete čakať u lekára, alebo bude kamoška opäť meškať na kávu.

Keď je kniha rovnako veľká ako vaša taška, prípadne ešte väčšia/hrubšia, tak máte problém s jej nosením. Pri hrubej knihe hrá okrem rozmeru veľkú rolu aj váha. Málokto je ochotný so sebou nosiť ťažkú knihu pre “čo keby náhodou” chvíle. Môžete ísť na to moderne a používať čítačku kníh, tu je však často obmedzený výber kníh v prípade, že čítate len v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie: Môžete sa v kníhkupectve obzrieť po menších a tenších knihách, ktoré budete mať výhradne na cesty. Možno nejaké poviedky, poézia? Alebo ak uvažujete nad čítačkou, obzrite sa po knihe, ktorú ste už čítali, či po dobre známom príbehu, ktorý skúsite čítať v angličtine. Keďže už príbeh poznáte, nebude vás tak frustrovať časté hľadanie slovíčok. Lekcia angličtiny zdarma.

Loading

...

Rada číslo 2: Čítajte stále, keď si nájdete chvíľku času

Toto čiastočne súvisí s bodom číslo jedna. Majte knihu stále pri sebe a čítajte stále, keď môžete.

Mnohokrát si ale nájdete voľnú chvíľu „nechtiac“ a knihu pri sebe jednoducho nemáte. Zároveň, nie vždy predsa čítame knihy, ktoré sa čítajú dobre v takýchto časových útržkoch. Ak čítate literatúru faktu, chcete mať na to, aby ste sa opäť začítali do problematiky, viac času.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie: Mať pri sebe aspoň nejaký zaujímavý časopis, v ktorom nájdete rôzne typy článkov. V závislosti od toho, koľko času máte a v akom ste prostredí, si môžete prečítať to, na čo máte práve chuť. A časopis je ľahký a skladný.

Loading

...

Rada číslo 3: Čítajte viac kníh naraz

Ideálne beletriu aj literatúru faktu. Aby ste vždy čítali to, na čo máte práve náladu.

A zrazu máte rozčítaných dvoch Potterov, Support a k tomu ešte Sofiinu voľbu a siahate po histórii. Až na to, že prvého Pottera ste rozčítali pred 2 rokmi a v Sofiinej voľbe ste sa už niekoľkokrát museli vrátiť k predchádzajúcej kapitole, aby ste si spomenuli na príbeh.

Riešenie: Stanovte si presný limit. A keď už plánujete rozčítať viac kníh naraz, ujasnite si, kedy ich asi budete mať chuť a čas čítať. Poviedky do autobusu, biografiu k rannej káve a na večer niečo oddychové. Okej, tri knihy a každú stíhate pravidelne.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Rada číslo 4: Čítajte, keď cestujete

Áno, keď cestujete autobusom z mesta do mesta a vyrážate z domu o šiestej ráno. Vtedy je vysoká šanca, že si máte kam sadnúť a ak ste okrem tela zobudili aj hlavu, môžete si spokojne čítať. Ak cestujete klasickou MHDčkou, ste radi, že ste sa vôbec zmestili do autobusu. Popri tom, ako stojíte nalepení na pána, ktorý ide domov po náročnej nočnej, niet veľa priestoru na čítanie.

Riešenie: Ak si naozaj chcete nájsť čas na čítanie kníh počas cestovania, vyzerá to tak, že jediné, čo môžete urobiť, bude to, že začnete cestovať o niečo skôr. Dostatočne skoro na to, aby ste si mali kam sadnúť.

Loading

...

Rada číslo 5: Zapisujte si progres

Vraj to pomáha, aby ste mali prehľad. Môžete si viesť čitateľský denník, môžete si zapisovať, koľko strán ste prečítali, akú knihu práve čítate, alebo akú knihu by ste chceli začať čítať po nej. Čokoľvek, čo vám pomôže nevypadnúť z rozbehnutého vlaku.

SkryťVypnúť reklamu

No, veci sa nakoniec zvrtli inak. Začali ste, veď skúsiť to treba. Skončili ste. Nevedno kedy. Zabudli ste.

Riešenie: Použite smart aplikáciu vo svojom telefóne známu tiež ako Budík. Ten vám každý deň v tom istom čase pripomenie, že ste si chceli niečo zapísať. Rovnako si môžete zaznamenávať progres na Goodreads.

Loading

...

Rada číslo 6: Nájdite si konkrétny čas na čítanie

Polhodinka pred spaním. Obedňajšia prestávka. Alebo si ráno privstanete, a budete si čítať pri raňajkách.

Až na to, že dnes ste prišli z práce naozaj unavení a nevládzete si dať ani len sprchu, nieto ešte udržať oči otvorené pri knihe. Cez obed ste vybehli von najesť sa s kolegami, lebo začínate mať pocit, že vás považujú za sociopata. A ráno tá ruka nejako sama vyskočila a vypla budík.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie: Namiesto konkrétneho fixného času počas dňa si radšej stanovte konkrétnu dĺžku. Napríklad hodinka denne, ktorú si naplánujete vždy na konkrétny deň. Bude to tak pre vás jednoduchšie. V nedeľu ráno máte určite viac času na čítanie ako v pondelok ráno. Alebo zabudnite na čas - stanovte si počet strán, ktoré denne prečítate.

Loading

...

Rada číslo 7: Nedočítajte nudné knihy

Život je príliš krátky na to, aby ste strácali čas čítaním kníh, ktoré vás nezaujali.

Takže ak sa vám za posledné mesiace nepodarilo dočítať ani jednu zo šiestich načatých kníh, bude to tým, že sú nudné? Ako viete, kedy je na vine kniha a kedy vy?

Riešenie: Stanovte si limit. Každej knihe dajte 20 % šancu. To znamená, že z celkového počtu strán prečítajte jednu pätinu a uvidíte. Ak je pre vás naozaj ťažké nájsť si čas, aby ste sa k nej pravidelne vracali, bude to možno tým, že vás nezaujala tak, ako ste očakávali. A to je úplne v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Rada číslo 8 : Počúvajte audioknihy

Audiokihu strčíte do ucha a môžete robiť čokoľvek.

Jedine, žeby ste sa tak pohrúžili do práce, že vám ju hlas čítajúceho už hodnú chvíľu spríjemňuje, no úplne ste vypli načúvacie centrum. Počujete, ale nepočúvate. A zase ste tam, kde ste boli, musíte sa vracať v príbehu späť.

Riešenie: Audiokniha je fajn vtedy, keď vykonávate niečo mechanicky a vaša hlava sa môže plne sústrediť na dej. Prípadne keď vás večer bolia po celom dni oči, urobte s audioknihou presne to isté, čo iní ľudia s knihou. Urobte si čaj, sadnite na gauč a čítajte. Teda, počúvajte. Nik predsa netvrdí, že audioknihy sú len na cesty.

Loading

...

Prečítajte si tiež: Najočakávanejšie knižné novinky roku 2017: Na tieto knihy sa môžeme tešiť v najbližších mesiacoch Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu