Trochu škaredá, no inšpiratívna. Táto budova je ako prvá na svete postavená len z odpadu

A je v nej krčma.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Obyvatelia japonského mestečka Kamikatsu bojujú o zdravé životné prostredie s nadšením, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Leonardo di Caprio.

Neskrývajú sa za výhovorky typu "málo ľudí nič nedokáže" a "na vine sú veľké továrne" a snažia sa spraviť všetko, čo je v ich silách. Začali pri tej veci, ktorú môžeme zmeniť vo svojich životoch všetci - odpadkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Separovanie ich zrejme baví, keďže odpadky rozdeľujú do 34 kategórií a dokážu opätovne využiť až 80 % smetí.

Pre porovnanie, na Slovensku sme momentálne schopní separovať len okolo 8 percent odpadkov. Nech vám to máta v hlave nabudúce, ak budete chcieť náhodou vyhodiť starý zošit do zmiešaného odpadu...

SkryťVypnúť reklamu

Nie je prekvapivé, že prvý dom na svete, postavený výlučne z odpadkov, stojí práve v Kamikatsu. Volá sa Kamikatz Public House a pravdepodobne by nikdy nevyhral súťaž krásy či dizajnu, no v tomto prípade je dôležité posolstvo, nie výzor.

Charakteristická presklená stena na prvý pohľad vyzerá, ako keby do nej zakomponovali každé okno pohodené vedľa kontajnerov.

Vďaka nej však budova nepotrebuje klimatizáciu ani ventilátory, keďže stena umožňuje efektívne vetranie, ktoré dostatočne schladí celé vnútro. V zima sa využíva ekologická forma kúrenia, ktorá neprodukuje žiadne skleníkové plyny.

Napriek prísnemu postoju k ekológii obyvatelia Kamikatsu nie sú žiadni suchári. V Public House sídli krčma, v ktorej sa chodia stretávať starší i mladší.

Samotný interiér sa len tak hemží reinkarnovanými predmetmi, ktorým kreatívne pridelili všelijaké nové funkcie. Tak sa stali z novín tapety, zo šijacieho stroja stolík a zo sklených fliaš imidžový luster.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Kamikatsu však nesedia na vavrínoch a do budúcna si vytýčili viacero zaujímavých cieľov - do roku 2020 by napríklad chceli znížiť produkciu odpadkov na absolútnu nulu. V tom im samozrejme držíme palce a dúfame, že ich v budúcnosti bude nasledovať viac miest.

V Japonsku sa darí zaujímavej ekologickej architektúre:

Svadobná kaplnka, hotel Ana Crown Plaza, Hiroshima

Krásna kaplnka s jemným dizajnom je spoločným výtvorom architekta a návrhára tradičného kimona.

Priezračný dom, Hiroshima

Namiesto nudných tehiel sú steny tejto vilky postavené z polykarbonátu. Cez deň si obyvatelia užívajú maximum denného svetla vďaka jeho vysokej priepustnosti svetla. Dom je ale najkrajší po západe slnka, keď svieti ako rozprávkový lampáš. Bez straty súkromia ľudí vo vnútri.

SkryťVypnúť reklamu

Domov dôchodcov, Šizouka

V rozprávkových "chatrčiach" pripomínajúcich indiánske stany sa nachádza dom sociálnych služieb. Dôchodcovia sa v nich stravujú, alebo si užívajú štýlový špirálový bazén s bezbariérovým prístupom.

Ešte jedna svadobná kaplnka, Hiroshima

Otvorenú budovu tvorí obradná miestnosť a dve schodiská, ktoré sa vpletú do seba ako dve biele stuhy. Existuje miesto na svadbu s krajšou symbolikou?

Prečítajte si tiež: Najkrajšie ekologické domy na svete sú dôkazom, že dizajn a zodpovednosť idú dokopy Čítajte 

(Zdroj: inhabitat.com)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu