15. Grand Central Terminal, New York (USA)
Železničná stanica GCT sa nachádza na Manhattane v New Yorku. Je to jedna z najväčších staníc sveta s celkovým počtom 44 nástupíšť, ktoré sú rozdelené do dvoch poschodí. Obidve sú pod zemou. Stanicu navrhol John B. Snook a bola otvorená v októbri 1871.

14. Helsinki Central, Helsinki (Fínsko)
Pôvodná budova tejto stanice bola navrhnutá švédskym architektom Carl Albertom Edelfeltom, ale bola príliš malá. V roku 1904 prišiel Eliel Saarinen s romantizujúcim návrhom, ktorý rozpútal búrlivú diskusiu v odborných aj laických kruhoch. O 5 rokov neskôr prišiel s novým, prepracovaným návrhom, ktorý sa následne aj realizoval.
Budova novej stanice bola otvorená pre verejnosť v roku 1919. Nesie typické romantické prvky a stala sa symbolom fínskeho národného romantizmu. Je obložená fínskym granitom a jej dominantou je vysoká veža s hodinami a dva páry sôch Titanov, ktorí nesú guľové lampy.

13. Southern Cross Station, Melbourne (Austrália)
Táto stanica sa predtým volala Spencer Street a je to hlavná železničná stanica a dopravný uzol Melbourne. Výnimočný vzhľad stanice tvorí strecha v tvare „duny“, ktorá funguje ako vizuálny most medzi mestským centrom a novým prístavom.

12. Stanica Kanazawa, Kanazawa (Japonsko)
Sedem nástupiští a obchodné centrum pod strechou skrýva Kanazawa Station v Japonsku. V roku 2005 pred ňou postavili drevenú bránu Tsuzumu Gate. Tá bola pre miestnych obyvateľov kontroverzná, keďže absolútne nezapadala do architektúry historického mesta, ktoré bolo ostreľované počas 2. svetovej vojny.

11. Stanica Liège-Guillemins, Liège (Belgicko)
Hlavná stanica štvrtého najľudnatejšieho belgického mesta bola otvorená v roku 1842. Jej novú verziu vymyslel architekt Santiago Calatrava a novú stanicu si Belgičania užívajú od 18. septembra 2009. Hoci má len 5 nástupiští, je jedným z najdôležitejších dopravných uzlov v Belgicku.

10. Stanica Madrid Atocha, Madrid (Španielsko)
Najväčšia stanica v Madride bola otvorená v roku 1851. Zaujme najmä vo vnútri - jej priestory zdobia tropické stromy a kvety. V roku 2004 na stanici pri teroristických útokoch zahynulo 191 ľudí, na počesť ktorých sa na stanici nachádza pamätník.

9. Istanbul Sirkeci Terminal, Istanbul (Turecko)
Stanica, predtým nazývaná Istanbu Terminal, bola otvorená v roku 1890 a navrhoval ju architekt Jachmund. Jej dizajn je jednou z najstarších ukážok európskeho orientalizmu a ovplyvnil mnohých ďalších architektov po celom svete.

8. Estacao da Luz, Sao Paolo (Brazília)
Stanica v Sao Paole bola postavená koncom 19. storočia v Glasgowe, odkiaľ ju rozobranú preniesli do brazílskeho mesta. Hoci bola mnohé roky zanedbávaná, rekonštruovali ju v roku 1990 a stala sa dôležitým spojením pre prímestské linky a metro. Nachádza sa v nej Múzeum portugalského jazyka.

7. Stesen keretapi Kuala Lumpur, Kuala Lumpur (Malajzia)
Architektúru tejto stanice má na svedomí A. B. Hubback. Dokončená bola v roku 1910 a zaujme najmä bielou farbou a architektúrou, ktorá spája prvky západného aj východného dizajnu.

6. Stanica Gare Du Nord, Paríž (Francúzsko)
Prvá Gare du Nord bola postavená inžiniermi Bridge and Roadway pre spoločnosť Chemin de Fer du Nord, ktorú riadil Léonce Reynaud, profesor architektúry na Vysokej škole polytechnickej v Paríži. Otvorená bola 14. júna 1846.
Stanica slúžila ako pozadie mnohým filmom. Jej exteriér aj interiér vidno vo filme Agent bez minulosti s Mattom Damonom a aj v poslednej časti trilógie Bournovo ultimátum, ako aj vo filmoch Dannyho dvanástka a Prázdniny pána Beana. Stanica bola taktiež spomínaná v knihe Da Vinciho kód od Dana Browna.

5. Chhatrapati Shivaji Terminus, Bombaj (India)
Táto stanica je zapísaná v Zozname lokalít Svetového dedičstva UNESCO. Známejšia je pod názvom Victoria Terminus a turistov láka najmä svojou honosnou architektúrou.
Budova bola otvorená v roku 1887 a dizajnoval ju Frederick William Stevens. Niektoré z budov boli postavené až neskôr, ale architektúrou sa nelíšia od pôvodnej budovy.

4. Stanica Hua Hin, Hua Hin (Thajsko)
Jedna z najstarších železničných staníc v Thajsku sa nachádza v mestečku Hua Hin. Pláže tohto mesta patria medzi najkrajšie v Thajsku. Hua Hin sa nachádza severne od Malajského polostrova a je približne 200 kilometrov od Bangkoku.
Železničná stanica je drevenou budovou, jej čakáreň sa používala ako kráľovský pavilón v paláci Sanamchan v provincii Nakhon Pathom.

3. Stanica St. Pancras, Londýn (Veľká Británia)
Železničná stanica St. Pancras je jeden z významných železničných terminálov v Londýne. Nachádza sa v štvrti King's Cross v mestskom obvode Camden, v tesnom susedstve stanice King's Cross. Obe železničné stanice obsluhuje spoločná stanica londýnskeho metra – King's Cross St. Pancras.
Stanicu stavali 20 rokov, dokončená bola v roku 1868 a dôležitú úlohu zohrávala počas druhej svetovej vojny. Bola únikovou cestou a taktiež meeting pointom Spojencov.

2. Stanica Antwerpen-Centraal, Antverpy (Belgicko)
Stanica v Antverpách určite zaujme svojim honosným vzhľadom - oku turistov neunikne obrovská kupola a 8 menších veží, z ktorých 6 bolo zničených pri bombardovaní v 60. rokoch. Rekonštruované boli v roku 2009, pričom pribudli aj sochy levov a ornamenty.

1. Stanica Dunedin, Dunedin (Nový Zéland)
Vďaka tejto stanici získal jej architekt George Troup prezývku Perníček George a titul rytiera od kráľa. Postavená bola v roku 1906 vo flámskom renesančnom slohu. Na stanici sídli aj Sports Hall of Fame, jediné športové múzeum na Novom Zélande.

Zdroje: Telegraph, Mentalfloss, Fodors, Time, Business Insider, BBC
