Máte pocit, že nám tento rok udrela poriadná zima? Obyvateľom dedinky Ojmiakon by náš severák pripadal len ako taký jarný vánok. Toto miesto je totiž považované za najchladnejšiu obývanú oblasť na zemi.
Čo vieme o Ojmiakone?
Ojmiakon leží na východe Jakutska v severnej časti Ruska, asi 2 hodinky autom od hlavého mesta Jakutsk. Má približne 500 obyvateľov, ktorí žijú dennodenný život v extrémnych klimatických podmienkach. Tie sa v priemere pohybujú na - 50 °C.
V zime majú najkratšie dni len okolo troch hodín, na rozdiel od leta, kedy má deň naopak aj 21 hodín.

Klíma je vskutku mrazivá
Zimné extrémne mínusy vystriedajú v lete horúce dni. Doterajší letný nameraný rekord bol v júli 2010, keď bolo nameraných 34,6°C. V porovnaní so zimným rekordom z roku 1924, keď teplomer klesol na - 71,2°C, je to rozdiel vyše 100°C!
Keďže domáci sú skôr zvyknutí na zimu ako na horúčavy, takéto letné dni ich veruže veľmi netešia, pretože na ne nie sú vôbec pripravení. Aj napriek občasným skutočne horúcim letným dňom však pôda ostáva stále zmrznutá.
Každodenný život bežného obyvateľa
Fotograf a autor článku pre britský Independent Amos Chapple si na zopár dní vyskúšal život v Jakutsku. Dozvedel sa, že miestni považujú teplotu - 25 °C za relatívne “príjemnú”, a že v zime sa vraj neodporúča nosiť vonku okuliare, pretože tie vám môžu primrznúť na tvár. Bez srandy.

Chapple opisoval, ako sa dôkladne pripravil na svoju prvú cestu von, keď sa chystal ísť nafotiť krásy zamrznutého mesta. Termo ponožky, normálne ponožky, goratexové čižmy, termonohavice, rifle, termo tričko, tričko v dlhým rukávom, kašmírový sveter, flísová bunda a na vrch ešte jedna hrubá bunda. Pridajme pletený šál, pletenú čiapku a dva páry rukavíc.
Takto vyzbrojený sa vybral von. Nehovoriac o tom, že ani jeho foťák nebol na takýto mráz pripravený a nereagoval, ako si prial, on sám vraj premrzol do špiku kosti za úctyhodných 13 minút.
Ľudia v tejto zime jednoducho nevychádzajú zbytočne von. A keď už idú, sú zababušení od hlavy po päty v kožušine. Vravia, že aj napriek láske k zvieratám sú nútení nosiť kožušiny, ak nechcú zamrznúť. Greenpeace tu asi nemá veľa priaznivcov.
V takej zime nie je s ničím sranda
Portálu Weather.com Capple prezradil zopár zaujímavostí, ako sa Jakuti vysporadúvajú v bežnými problémami, ktoré so sebou ich sibírska klíma prináša. Pôda je v tejto oblasti nonstop zmrznutá. To znamená, že človek toho veľa nevypestuje. Byť vegánom tu je teda prakticky nemožné, pretože okrem mäsa (pokojne aj zmrazeného mäsa) tu najčastejšie jedávajú ešte ryby, zopár druhov zeleniny a nejaké to bobuľové ovocie.
Okrem nedostatku poľnohospodárskych možností predstavuje zamrznutá pôda ďalší, trošku morbídny problém, a tým sú pohreby. Ako vykopať hrob a pochovať blízkeho zosnulého, keď je všade ľad? Jednoducho, zem sa niekoľko dní nahrieva, aby dosiahla “kopateľnú” teplotu a potom prebehne ceremónia.
Keď sa zamyslíte nad tým, čo v zime pri mínusových teplotách trápi vás, možno vám zíde na um štartovanie (a nakoniec vlastne nenaštartovanie) auta. Miestni majú tento problém vyriešený dosť jednoducho. Keď už raz naštartujú vo svojej vykúrenej garáži, motor už vonku nevypínajú. Či už sa zastavia na 15 minút v obchode, alebo sú celý deň v práci. Vedia, že keby vypli motor, už by nenaštartovali.
Obyvatelia Jakutska, ako aj dedinky Ojmiakon, sú na zimu zvyknutí. Vraj sa celkom bavia na turistoch, ktorí sa z času na čas objavia, aby na vlastné oči videli, ako sa žije na najchladnejšom mieste na zemi. A zatiaľ čo sa bežnému Európanovi zlepujú nosné dierky a primŕzajú mihalnice, miestne dámy si štebocú pred obchodom, akoby bolo len príjemných - 20°C.

Ak by ste mali záujem si to overiť, letieť môžete z neďalekej Viedne, a ak máte šťastie, ste v Jakutsku aj s prestupom v Moskve za pol dňa. Keďže v samotnom Ojmiakone hotel nenájdete, môžete skúsiť prespať u domácich. A pošlite fotky!
P.S.: Fotografovi Amosovi Chapplovi učarovali aj naše Košice
