Twilight Zone: The Movie / Zóna súmraku (1983)
Tragédia, ktorá sa stala pri nakrúcaní tohoto filmu, zatienila samotnú snímku a zmenila históriu filmového priemyslu. Pri nakrúcaní jednej zo scén došlo k viacnásobným úmrtiam.
Scéna sa nakrúcala v chaotickom prostredí plnom ohňa a pyrotechniky. Jedna z postáv a dve deti mali utekať pred vrtuľníkom, aby sa zachránili. Helikoptéra letela len 8 metrov nad zemou, čo je nedostatočná výška. Odtrhla sa jej vrtuľa a napálila to rovno do troch postáv. Herec Vic Morrow bol namieste mŕtvy aj so sedemročnou Myca Dinh Le a šesťročným Renee Shin-Yi Chenom. Posádke helikoptéry sa paradoxne nič nestalo.
Tragédia odštartovala desaťročný súdny spor. Všetko nakoniec viedlo k tomu, aby sa upravili pravidlá pre detských hercov. Pri nebezpečných scénach ich hrali kaskadéri alebo sa scéna úplne vyškrtla zo scenára.
Po tragickej skúsenosti sa tvorcovia filmov vyhýbali nakrúcaniu s vrtuľníkmi. Až od roku 1990 sa začali vo filmoch znovu objavovať, pretože ich do filmu mohli pridať digitálne.
The Crow / Vrana (1994)
Dátum 31. marec 1993 sa tiež zapísal na filmovú čiernu listinu. V štúdiách Severnej Karolíny sa ten deň stala smutná udalosť. Počas nakrúcania jednej z posledných scén došlo k skutočnej streľbe.
V scéne mali Brandona Leeho streliť do brucha a následne na to mal zomrieť. Nikto nečakal, že repliku zbrane niekto vymenil za pravú, s ostrými nábojmi. Po výstrele Brandon okamžite vykrvácal. Po tragédií ho nahradil herec Chad Stahelski, ktorý film dotiahol do konca.
Či to bola tragická nehoda alebo krvilačná vražda, nebolo jasné. Ale po rokoch sa ukázalo, že so zbraňou musel niekto manipulovať, pretože pôvodná zbraň so slepými nábojmi bola replika, ktorá by nemohla vystreliť ostrý náboj.
Nie je známe, čo sa stalo s pôvodnou nahrávkou tejto scény. Niektorí tvrdia, že bola okamžite zničená, iní zas tvrdia, že scéna bola odovzdaná hercovej rodine. Herec Brandon Lee mal toto prekliatie asi v rodine, pretože rovnako ako on, aj jeho otec Bruce Lee zomrel pri nakrúcaní filmu.
Enter the Dragon / Drak prichádza (1973)
Bruce Lee bol pozvaný do Honkongu, aby nadaboval jednu z postáv filmu Enter the Dragon. Večer po práci sa zrútil v kúpeľni. Bol okamžite prevezený do nemocnice, kde mu diagnostikovali opuch mozgu. Ten sa doktorom podarilo pomocou liekov zmierniť. O dva mesiace na to zomrel v Hongkongu presne na tú istú diagnózu. Bolela ho hlava, kamarátka mu preto dala lieky na bolest, čo sa mu stalo osudným. Ľahol si spať a už sa viac nezobudil. Zomrel na mozgový edém.
Top Gun (1986)
K tomuto filmu sa viaže drsný, ale zároveň mysteriózny príbeh. Hlavnú postavu hrá Tom Cruise, no na niektoré scény si zavolali profesionálneho pilota Arta Scholla, aby nakrútil zopár scén kamerou v stíhačke.
Jedného dňa počas letu pri nakrúcaní začal Scholl upozorňovať do vysielačky, že so stíhačkou nie je niečo v poriadku. Následne na to sa zrútil do Tichého oceánu. Nehoda sa nikdy neobjasnila, pretože stíhačku a ani telo sa nepodarilo nájsť.
The Return of the Musketeers / Návrat mušketrierov (1989)
Letecké katastrofy alebo zbrane nemusia byť najnebezpečnejšími aspektami vo filme. Dôkazom toho je aj film Návrat mušketierov. V tejto snímke boli nebezpečenstvom zvieratá.
Jeden z mušketierov, herec Roy Kinnear, nezvládol jazdu na koni a pri páde si zlomil panvu. Zraneniu podľahol, na mieste vykrvácal.
Flight of the Phoenix / Let Fénixa (2004)
Režisér John Moore si pri nakrúcaní remaku tohto filmu myslel, že najhoršie, čo sa mu môže stať, je to, že si jeho kameraman priamo na scéne zlomí nohu. No určite nečakal to, že jeho film zasiahne aj smrť.
Moore za každú cenu chcel mať nakrútenú scénu so špeciálnymi manévrami lietadla. Pilot Paul Mantz to hneď pri vzlete nezvládol a lietadlo sa zrútilo. Muž bol na mieste mŕtvy.
Jumper (2008)
V tomto sci-fi filme boli v niektorých scénach použité ľadové kocky so zemou a pieskom. Nehoda sa stala vtedy, keď sa jeden veľký kus odlomil z kulisy a zasiahol herca Davida Ritchieho, ktorý bol namieste mŕtvy. Zložili ho zlomeniny a podchladenie, pretože kus, ktorý ho zasiahol, bol príliš studený.
xXx (2002)
Celá tragédia sa odohrala v Prahe. O život prišiel dvojník Vina Diesela, Harry L. O'Conner. V scéne mal kaskadér letieť padákom za loďou idúcou po Vltave. V scéne sa mal vyhnúť mostu, no po prvom úspešnom pokuse mu ten druhý nevyšiel. Kaskadér si tresol hlavu o most a umrel skôr, než dopadol do vody. Pôvodnou dohodou bolo, že sa scéna vo filme nepoužije, ale režisér sa nakoniec rozhodol scénu do snímky zahrnúť z úcty ku Harrymu L. O'Connerovi.
The Final Season (2007)
O Rolandovi Schlotzhauerovi bolo verejne známe, že dokáže nakrútiť výborné zábery z lietadiel alebo vrtuľníkov. Preto si ho režisér tohoto filmu zavolal, aby mu nakrútil zopár scén z helikoptéry. To sa kameramanovi stalo osudným, pretože vrtuľník narazil do vysokého elektrického vedenia.
Troy / Trója (2004)
Tento film sprevádzalo samé nešťastie. Brad Pitt si natrhol achilovku, nakrúcanie preto museli prerušiť. Menej šťastia mal jeho kolega George Camilleri, ktorý si na scéne závažne zlomil nohu. Po niekoľkých dňoch v nemocnici dostal infarkt, spôsobený krvnou zrazeninou, ktorá sa mu začala tvoriť na mieste zlomeniny. Tento infarkt prežil a pomaly sa zotavoval, no v deň, keď sa mal vrátiť na nakrúcanie, dostal ďalší infarkt, ktorý sa mu stal osudným.
