Každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorý sa bojí lekárov. Strach z nemocníc a operácií zvyknú mať najmä deti. V nemocnici v americkom Wisconsine sa s ním rozhodli bojovať pomocou plyšákov.
Deväťročný Ryan Jasen nešiel "pod nôž" sám - lekár Travis Groth spolu s ním zašil aj jeho najobľúbenejšiu hračku, plyšáka Mika Wazowskeho z rozprávky Príšerky s.r.o. Všimol si totiž, že hračka je roztrhnutá. "Keď sa Ryan zobudil a našiel vedľa seba svojho plyšového kamoša taktiež obviazaného a po operácii, vedel, že sú v tom dvaja," povedal Ryanov otec pre miestne médium WTMJ.
Nemocnica pridala fotku, na ktorej doktor operuje plyšáka, na svoj Facebook a napísala: "Vieme, čo urobiť, aby sa u nás deti cítili lepšie - či už je to operáciami ich obľúbených plyšákov, alebo prezlečením sa za ich obľúbené postavy".
V komentároch sa s podobnými príbehmi zverili aj rodičia ďalších detí.
Gina Cummings: Doktor Jensen ošetril aj plyšového zajaca, keď mal môj 7-mesačný syn operáciu mozgu.

Tammy Speerbrecher Tomomitsu: Môj syn (na fotke 2,5-ročný) má syndróm hypoplázie ľavého srdca (HLHS) - nemá úplne vyvinutú ľavú stranu srdca. Už prešiel troma operáciami a mnohými procedúrami. Dnes má 13 a má sa skvele, aj vďaka tomu, že spolu s ním vtedy operovali aj plyšáka Elma. Urobili mu aj röntgenový snímok!

Dawn Marie Spencer: Keď mal syn 4 roky, veľmi sa bál operácie mozgu. Bál sa masky, z ktorej mal dýchať, preto cez ňu najskôr lekári dali dýchať Spongeboba a Patricka.

Tami Doyle: Moja dcéra mala operáciu mozgu a Cookie Monster s ňou.

Michelle Grohoski: Dcéra bola v nemocnici, lebo si zlomila nohu. Jej plyšák mal na nohe sadru rovnako ako ona.

Operujú plyšákov aj na Slovensku?
Z oslovených slovenských nemocníc nám odpovedala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). Plyšákov síce neoperujú, a ani s tým neplánujú začať, ale dlhé roky ich používajú ako pomôcku. "Na plyšákoch ukážeme, ako bude pacient/dieťa dýchať cez masku vôňu z ktorej zaspí, a taktiež to, kde bude mať dieťa zalepené bruško alebo ručičku. Nie je to žiadna novinka, tieto metódy sú overené dlhoročnou praxou a úspešne sa používajú ako v zahraničí, tak aj v našej nemocnici," hovorí Monika Begánová z DFNsP v Bratislave.
Deti sa podľa nej najviac boja bolesti a odlúčenia od rodičov. "Aby sme čo najväčšiemu počtu detí a rodičov umožnili byť počas hospitalizácie v nemocnici spolu, zaviedli sme pred dvomi rokmi používanie mobilných lôžok pre rodičov. Pred zákrokom deti ubezpečíme, že nedostanú na uspatie injekciu, že im dáme len masku s vôňou a ukážeme im to na macíkovi. Rodičia ostávajú s deťmi, až kým nezačne účinkovať „náladovka“, ktorú tiež nepicháme, ale deti ju vypijú," vysvetľuje.
Dieťa podľa nej nesmie mať ani na chvíľu pocit, že je "vec", o ktorej sa bavia dvaja dospelí. Zárukou spokojného dieťaťa sú psychologický prístup ušitý na mieru, žiadna bolesť a prítomnosť rodiča.
Nemocniční klauni
DFNsP dlhodobo spolupracuje aj s občianskym združením Červený nos (Clown Doctors). Tí podporujú psychickú pohodu hospitalizovaných detí, geriatrických pacientov a seniorov. Ako? Prostredníctvom humoru. "Zdravotní klauni formou humoru pacientov odpútajú od strachu, napätia a od úzkosti spojenej nielen s liečbou, ale aj z neznámeho prostredia, kde im chýbajú ich najbližší," uvádzajú o sebe na svojom webe.
Herci a spolupracovníci združenia prezlečení za zdravotných klaunov sprevádzajú dieťa až na operačnú sálu. "Pred zákrokom sme často v situácii, že uspávame chichotajúce sa dieťa. Preto si túto vynikajúcu spoluprácu so zdravotnými klaunmi veľmi vážime," uzavrela Monika Begánová z DFNsP.
V súčasnosti Červený nos pozostáva z 58 zdravotných klaunov a klauniek, lieči v 41 nemocniciach a 3 liečebných zariadeniach po celom Slovensku a organizuje asi 200 návštev mesačne.