V Amerike operujú plyšákov, u nás chodia klauni v plášťoch. Čo pomáha deťom pri strachu z lekárov?

''Dcéra bola v nemocnici, lebo si zlomila nohu. Jej plyšák mal na nohe sadru rovnako ako ona.''

(Zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)

Každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorý sa bojí lekárov. Strach z nemocníc a operácií zvyknú mať najmä deti. V nemocnici v americkom Wisconsine sa s ním rozhodli bojovať pomocou plyšákov.

Deväťročný Ryan Jasen nešiel "pod nôž" sám - lekár Travis Groth spolu s ním zašil aj jeho najobľúbenejšiu hračku, plyšáka Mika Wazowskeho z rozprávky Príšerky s.r.o. Všimol si totiž, že hračka je roztrhnutá. "Keď sa Ryan zobudil a našiel vedľa seba svojho plyšového kamoša taktiež obviazaného a po operácii, vedel, že sú v tom dvaja," povedal Ryanov otec pre miestne médium WTMJ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica pridala fotku, na ktorej doktor operuje plyšáka, na svoj Facebook a napísala: "Vieme, čo urobiť, aby sa u nás deti cítili lepšie - či už je to operáciami ich obľúbených plyšákov, alebo prezlečením sa za ich obľúbené postavy".

V komentároch sa s podobnými príbehmi zverili aj rodičia ďalších detí.

Gina Cummings: Doktor Jensen ošetril aj plyšového zajaca, keď mal môj 7-mesačný syn operáciu mozgu.

Tammy Speerbrecher Tomomitsu: Môj syn (na fotke 2,5-ročný) má syndróm hypoplázie ľavého srdca (HLHS) - nemá úplne vyvinutú ľavú stranu srdca. Už prešiel troma operáciami a mnohými procedúrami. Dnes má 13 a má sa skvele, aj vďaka tomu, že spolu s ním vtedy operovali aj plyšáka Elma. Urobili mu aj röntgenový snímok!

Dawn Marie Spencer: Keď mal syn 4 roky, veľmi sa bál operácie mozgu. Bál sa masky, z ktorej mal dýchať, preto cez ňu najskôr lekári dali dýchať Spongeboba a Patricka.

SkryťVypnúť reklamu

Tami Doyle: Moja dcéra mala operáciu mozgu a Cookie Monster s ňou.

Michelle Grohoski: Dcéra bola v nemocnici, lebo si zlomila nohu. Jej plyšák mal na nohe sadru rovnako ako ona.

Operujú plyšákov aj na Slovensku?

Z oslovených slovenských nemocníc nám odpovedala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). Plyšákov síce neoperujú, a ani s tým neplánujú začať, ale dlhé roky ich používajú ako pomôcku. "Na plyšákoch ukážeme, ako bude pacient/dieťa dýchať cez masku vôňu z ktorej zaspí, a taktiež to, kde bude mať dieťa zalepené bruško alebo ručičku. Nie je to žiadna novinka, tieto metódy sú overené dlhoročnou praxou a úspešne sa používajú ako v zahraničí, tak aj v našej nemocnici," hovorí Monika Begánová z DFNsP v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Deti sa podľa nej najviac boja bolesti a odlúčenia od rodičov. "Aby sme čo najväčšiemu počtu detí a rodičov umožnili byť počas hospitalizácie v nemocnici spolu, zaviedli sme pred dvomi rokmi používanie mobilných lôžok pre rodičov. Pred zákrokom deti ubezpečíme, že nedostanú na uspatie injekciu, že im dáme len masku s vôňou a ukážeme im to na macíkovi. Rodičia ostávajú s deťmi, až kým nezačne účinkovať „náladovka“, ktorú tiež nepicháme, ale deti ju vypijú," vysvetľuje.

Dieťa podľa nej nesmie mať ani na chvíľu pocit, že je "vec", o ktorej sa bavia dvaja dospelí. Zárukou spokojného dieťaťa sú psychologický prístup ušitý na mieru, žiadna bolesť a prítomnosť rodiča.

Nemocniční klauni

DFNsP dlhodobo spolupracuje aj s občianskym združením Červený nos (Clown Doctors). Tí podporujú psychickú pohodu hospitalizovaných detí, geriatrických pacientov a seniorov. Ako? Prostredníctvom humoru. "Zdravotní klauni formou humoru pacientov odpútajú od strachu, napätia a od úzkosti spojenej nielen s liečbou, ale aj z neznámeho prostredia, kde im chýbajú ich najbližší," uvádzajú o sebe na svojom webe.

SkryťVypnúť reklamu

Herci a spolupracovníci združenia prezlečení za zdravotných klaunov sprevádzajú dieťa až na operačnú sálu. "Pred zákrokom sme často v situácii, že uspávame chichotajúce sa dieťa. Preto si túto vynikajúcu spoluprácu so zdravotnými klaunmi veľmi vážime," uzavrela Monika Begánová z DFNsP.

V súčasnosti Červený nos pozostáva z 58 zdravotných klaunov a klauniek, lieči v 41 nemocniciach a 3 liečebných zariadeniach po celom Slovensku a organizuje asi 200 návštev mesačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu