Vo chvíľke nudy som brázdila cesty internetu a narazila som na video, v ktorom moja obľúbená herečka Lizzy Caplan, (na ktorú som sa chcela vždy podobať, ale, bohužiaľ, nevyšlo) popisovala, ako sa musela v nejakom seriáli prvýkrát vyzliecť a jej herecký kolega Michael Sheen sa následne povracal. O tom seriáli som dovtedy nepočula, pustila som si teda prvú epizódu Masters of Sex, reku nech vidím, o čo ide.

Zvodná zápletka, dokonalé kostýmy a nehynúca téma sexu v netradičnom prevedení
Seriál sa odohráva v americkom St. Louis v čase žien s veľkými drdolmi v pestrofarebných šatách a nagélovaných mužov v oblekoch (1950-70). Na začiatku spoznávame zvedavého doktora Williama, ktorý sa okrem gynekológie tajne (keď je jeho žena doma) po večeroch vzdeláva aj v oblasti, ktorá predchádza narodeniu dieťaťa.
Stretáva emancipovanú ženu, Virginiu, ktorá nie je na tú dobu vôbec štandardnou matkou. Práve naopak, je to rozvedená žena s dvoma deťmi, otvorená všetkému novému a chce v živote niečo dosiahnuť. Spolu vytvoria tím priekopníkov na vtedajšie pomery neslušnej vedy – sexuológie.
Prelom v medicíne alebo sexuálna revolúcia? Oboje!
So zvedavosťou som sledovala túžbu hlavných postáv zmeniť svet, zdieľala som s nimi strach a hanbu, keďže téma ľudskej sexuality (nieto ešte tej ženskej) bola vtedy veľkým tabu.
Aj napriek tomu, že žijeme v dobe, v ktorej sex doslova číha na každom rohu, zostala som ohromená, aké pokusy robili na stovkách svojich dobrovoľných pacientov s cieľom vedecky dokázať to, o čom nikto nehovoril, ale všetci o tom aspoň tušili. V dnešnej dobe by za svoje "výskumné metódy" išli možno aj sedieť.
Zostáva na divákovi, či bude chápať hlavné postavy ako vedcov, ktorí chcú ľuďom pomôcť k šťastnejšiemu partnerskému životu, alebo ich bude mať za úchylných perverzákov.

Sexexperti Virginia a William sú real life story
Keď už ma boleli oči (1 deň = 1 séria), hľadala som, z ktorého filmu mi je Michael Sheen povedomý (pre tých, čo nemusia gúgliť, mala som na mysli Underworld, nie Twilight). Vtedy som narazila na článok, ktorý hovoril o Mastersovi a Johnsonovej, ktorí ešte donedávna žili.
Ako som sa neskôr dočítala, seriálový príbeh nebol úplne presný a skutočný život dvoch nekonvenčných vedcov bol tu a tam mierne pozmenený. Ich pacienti určite neboli takí atraktívni ako v televízii a doktor Masters vlastne vôbec nebol taký odmerano - podivný. Pravdou ale zostáva, že ich výskum mal naozaj voyerský nádych. No ale kde by sme dnes bez nich boli?
Seriál má štyri série a, nanešťastie, ďalšie už nenakrútia. Neváhajte si ho však pozrieť. Možno budete len žasnúť nad tým, akými spôsobmi výskumníci prišli na veci, ktoré sa nám zdajú dnes úplne normálne. A možno si naopak uvedomíte, ako táto „moderná generácia“ vlastne zabudla na niektoré ich objavy a vrátila sa do doby kamennej.

