Od konca januára 2017 sa už neodveziete medzi Bratislavou a Košicami na žltom vlaku. Súkromný dopravca RegioJet totiž opúšťa hlavnú slovenskú trasu, keďže sa ani za 2 roky nedokázal dostať do zisku.
Po opätovnom spustení štátnych IC vlakov tak RegioJet končí. "Po politickom rozhodnutí opäť zaviesť InterCity vlaky ZSSK nie je na trhu kvôli cestovnému zadarmo pre študentov a dôchodcov dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa dokázali naše vlaky uživiť," uviedli na svojom Facebooku.

Tí, ktorí túto cestu museli absolvovať pravidelne, majú z tejto správy hlavu v smútku. Pri takmer 5-hodinovej ceste sme si mohli užívať rôzne výhody, na ktoré môžeme pri ceste štátnymi vlakmi zabudnúť:
1. Nemusieť byť v strehu, kedy príde sprievodca skontrolovať lístok
Aj by ste si už pospali, ale sprievodca stále nikde a vy musíte počkať, kým vám skontroluje lístok. Ak sa vystriedajú, kontrola vás neminie zas. V žltých vlakoch ste si skrátka sadli a skontrolovali vám maximálne ISIC popri tom, ako vám dávali fľašu vody.
2. Káva či čaj zadarmo
V úvode cesty vám stewardka naservírovala kávu, mätový čaj či jablčný mušt. Vo vyšších triedach ste mohli počítať aj s lepšou kávou v cene počas celej cesty. V štátnych vlakoch si za kapučínko z vozíka priplatíte.

3. Slušné WC
RegioJet dokázal, že na toalete vo vlaku nemusí smrdieť a môže tam byť aj tekuté mydlo, toaleťák a utierky na ruky. Spomeňte si na to, keď budete váhať, či chytiť do ruky to smutné tuhé mydielko v štátnom vlaku.
4. Čerstvé jedlo až na miesto
A teraz nemyslíme balený croissant či slané tyčinky. V RegioJete ste sa nemuseli obávať, že ostanete hladní. A nemuseli ste sa ani pohnúť z miesta. Jasné, že to nebolo práve haute cuisine, ale cheesecake ku káve či šalát na obed si už zo svojho sedadla neobjednáme a bude nám to chýbať.

5. Ochotná obsluha
Niekomu síce časté otázky vlakových stewardiek a stewardov prekážali, ale ak ste niečo potrebovali, vždy ste našli niekoho, na koho ste sa mohli obrátiť.
6. Pohodlné sedadlá
Všetky triedy v RegioJete pohodlím nepopierateľne prevyšovali ktorékoľvek zo štátnych spojov. Ako IC-čká chodia fakticky rovnaké vlaky, ktoré jazdia ako rýchliky. Súboj o miesto pre nohy sa môže začať.

7. IC vlak z viacerých slovenských miest
Po novom príde viacero slovenských miest na hlavnej trase o IC spojenie, keďže štátne IC vlaky v záujme rýchlosti vypustili viacero zástavok. Bude medzi nimi napríklad Trenčín, Liptovský Mikuláš či Spišská Nová Ves.
8. Zábava vo vlaku
Ak sa zabavíte aj s bulvárnym denníkom, tak štátne vlaky majú tlač aj pre vás. Inak vám bude chýbať ponuka dennej tlače, časopisov a zábavný portál, ktorý poskytoval RegioJet.

9. Možnosť bezplatne si stornovať lístok
Zmenili sa vám plány? V RegioJete ste si mohli zadarmo stornovať lístok až do 15 minút pred odchodom. V štátnych vlakoch za to zaplatíte 10% z ceny a musíte to spraviť aspoň hodinu dopredu.
10. Pocit, že nerobíme dieru do štátneho rozpočtu
Za rok 2015 štátne vlaky podľa zdroja SME skončili v strate asi 1,3 milióna eur. Drahá prevádzka IC-čiek ani študentské vlaky zadarmo tomu fakt nepomohli.
Samozrejme, RegioJet sa často stretával aj s problémami (napríklad s klimatizáciou či meškaním) a nedodržal niektoré sľuby, ako napríklad tie o zvyšovaní počtu spojov. Ľudí nepotešilo ani jeho výrazné zvýšenie cien. No aj tak priniesol na trasu medzi Bratislavou a Košicami nebývalé zlepšenie kvality cestovania a jeho pohodlné vlaky nám budú chýbať.

