Ako vznikli ohňostroje? Za ich objavenie môže náhoda

Ohňostroje pri oslavách Nového roku nemôžu chýbať.

(Zdroj: https://pixabay.com/sk/lo%C4%8F-dubaj-oh%C5%88ostroj-marina-noc-1845813/)

Čínsky objav?

Vznik ohňostroja tak ako množstvo iných objavov je spájaný s rôznymi legendami. Ohňostroj sa však vo všeobecnosti považuje za čínsky vynález.

Legenda sa o jeho vzniku sa spája s čínskym kuchárom. Ten nedopatrením pridal liadok (liadky sú soli kyseliny dusičnej) do ohňa, na ktorom varil. Výsledkom bol skutočne zaujímavý plameň. A nápad bol na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmiešaním všetkých prísad - liadku dreveného uhlia a síry a natlačením tejto zmesi do bambusovej trubičky vznikol prvý predchodca dnešných ohňostrojov. Po zapálení tejto zmesi ste mohli zažiť prvé ohromné explózie.

SkryťVypnúť reklamu

Bol raz jeden mních...

Ak sa už rozprávame o histórii vzniku ohňostrojov, nemožno nespomenúť čínskeho mnícha Li Tiana. Svoj život prežil v dobe dynastie Song (960-1279) neďaleko mesta Liu Yang v provincii Hunan. Práve on sa zaslúžil o vznik prvých petárd.

Išlo o bambusové výhonky naplnené strelným prachom. Zapaľovali ich na začiatku nového roka a explózia mala za úlohu zaplašiť zlých duchov a priniesť šťastie. Práve vďaka nemu sa vznik ohňostrojov spája s objavením strelného prachu.

Hoci je úloha dnešných ohňostrojov zameraná skôr na úžasné variácie farieb a svetla, v náboženských obradoch sa využíval skôr ich hlasný zvuk explózie (známy ako "gung pow" alebo "bian pao"), ktorý vydesil duchov.

V 15. storočí sa už stali súčasťou osláv. Využívané boli nielen pri vojenských víťazstvách, ale aj pri takých príležitostiach, akými sú svadby. Hoci sú čínske legendy o vzniku ohňostroja najznámejšie, je pravdepodobné, že v skutočnosti pochádzajú z oblasti Indie či Arábie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa pušný prach dostal do Európy?

Pušný prach sa však nevyužíval len na slávnostne účely. Postupne ho Číňania používali v boji proti Mongolom v roku 1279, keď vyrábali prvé drevené rakety v tvare draka, plnené strelným prachom.

Do štátov Európy sa strelný prach dostal vďaka benátskemu kupcovi Marcovi Polovi. Táto udalosť sa datuje do 13. storočia.

Kto boli zelení muži?

V stredovekom Anglicku už dokonca existovali odborníci na ohňostroj. Ich asistenti sa nazývali "zelení muži". Dôvodom na takéto pomenovanie a časté posmešky boli ich čiapky z lístia na ochranu hlavy od iskier.

V tej dobe však išlo o nebezpečnú profesiu. Byť zeleným mužom nebolo len tak. Mnohí z nich zomierali alebo doživotne trpeli na zranenia pri nevydarených detonáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Pyrotechnické školy

V čase renesancie vznikali pyrotechnické školy v ktorých ste a mohli vyučiť za akéhosi umelca ohňostrojov. Rozšírené boli v celej Európe, no najmä v Taliansku.

Taliansko sa stal známe pre svoje prepracované a farebné ohňostrojové kreácie. Taliani v roku 1830 ako prví včlenili stopové množstvá kovov a iných prísad. Vďaka tomuto kroku vznikali farebné svetelné efekty, aké môžeme vidieť v súčasných ohňostrojoch.

Mnohé ohňostroje sú vyrobené aj dnes v podstate rovnakým spôsobom, ako boli pred stovkami rokov. Samozrejme, s niekoľkými zmenami. Moderné ohňostroje môžu mať rôzne farby, ktoré predtým neboli dostupné, či sú vypúšťané stlačeným vzduchom.

Spracované podľa: chemistry.about.com, history.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu