Robiť viacero vecí súčasne automaticky neznamená zvýšenú produktivitu. Práve naopak. Ak chcete podávať excelentné výkony, robte veci oddelene a pomalšie.
Venovať sa jednej aktivite je v mnohých prípadoch efektívnejšie, než robiť desať naraz. Čo môže takzvaný multitasking spôsobiť a kedy sa mu je lepšie vyhýbať?
1. Strácate čas prepínaním medzi aktivitami
Až 40% nášho produktívneho času strácame tým, že prepíname medzi viacerými aktivitami. Snažíme sa urobiť mnoho vecí naraz a máme pocit, že jedine takto ušetríme náš čas.
Skutočnosť je však úplne iná. Čím viac vecí robíme, tým menej času máme. Vždy pracujte len na jednom projekte. Urobte si zoznam vecí, ktoré potrebujete splniť. Začnite od tých najdôležitejších a pokračujte tými menej dôležitými.
Neprechádzajte na ďalšiu vec, ak ste nedokončili tú predchádzajúcu. Nesnažte sa dve dôležité veci skĺbiť do jednej. Nespravíte poriadne ani jednu z nich.

2. Ste zbytočne viac unavení a vystresovaní
Naplánujeme si toho viac, ako reálne zvládame a snažíme sa stihnúť aj nemožné. Multitasking dokáže byť veľmi vyčerpávajúci. Je dobré urobiť si nejaký plánovací systém v podobe plánovača v kalendári, mobile alebo diári.
Pri zapĺňaní jednotlivých okienok úlohami si však nezabudnite vyznačiť prestávku a krátku chvíľu na oddych. Vybehnite niekam von na prechádzku, stretnite sa s priateľmi alebo si len tak vyložte nohy.
Relax a zdravie sú kľúčovými faktormi našej produktivity. Čím viac budete oddýchnutí, tým lepšie sa vám bude dariť.

3. Skôr sa pomýlite
To, že toho stihnete viac, vám síce prinesie pocit spokojnosti so sebou samým - je za vami predsa kopec splnenej práce - ale jej kvalita je vo väčšine prípadov nízka.
Tým, že sa jednej aktivite nevenujete naplno a nerobíte ju stopercentne, sa chyby objavia častejšie ako v prípade, že by ste sa sústredili len na jeden problém.

4. Menej si toho pamätáte
Koľko si toho pamätáte z prednášky, ktorej ste nevenovali dostatok pozornosti a robili na nej úlohu na ďalší seminár?

5. Nikdy neskúšajte multitasking v medziľudských vzťahoch
Ak sa pri pri konverzácii venujete aj ďalším činnostiam, dávate ľuďom najavo, že vás nezaujímajú.
Strácate tak svoju dôveru a ich záujem rozprávať sa s vami ďalej. Spojiť sa s človekom dokážete len vtedy, ak sa mu budete naplno venovať.

6. Rizikové situácie si vyžadujú maximálnu sústredenosť
Venovanie sa viacerým aktivitám nie je vždy namieste, najmä ak to môže spôsobiť vážne škody. Napríklad robiť rôzne veci pri šoférovaní môže ohroziť vás aj iných ľudí.
Keď šoférujete, tak šoférujte. Neexistuje nič, čo by vás nepočkalo neskôr.


7. Nedovoľte, aby sa z multitaskingu stal váš životný štýl
Zapodievajte sa viacerými vecami len v nevyhnutných prípadoch. Dnes sa vám toho podarilo veľa, preto to budete takýmto štýlom robiť aj zajtra.
Už ste zabudli, že ste z toho boli celý deň v strese? A aj napriek tomu, že ste napokon všetko stihli, na radosť vám nestačila energia.
Neurobte z multitaskingu váš zaužívaný zvyk. Aj tá najjednoduchšia aktivita bude pre vás radostnejšia a zábavnejšia, ak sa jej budete venovať naplno.

Na druhej strane, občas sa multitasking zíde
Hladkať sa po bruchu a súčasne tľapkať po hlave nedokáže každý. Ohúrte svojich priateľov touto magickou schopnosťou!


Inšpirácia: lorirtaylor.com, lifehack.org