V roku 2016 sa falošným správam naozaj darilo. Šírili sa ako lesný požiar a podľa mnohých výrazne prispeli aj k Brexitu a výhre Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Rozoznáte, ktoré z týchto správ boli pravdivé a ktoré nie?
Tvrdenia Erica Schmitt-Matzena, predstaviteľa Santa Clausa, sa nepodarilo overiť. Meno chlapca odmietol prezradiť a jeho slová nevedela potvrdiť ani žiadna nemocnica.
2. Neonacisti vyhlásili tenisky New Balance za oficiálne topány bielych ľudí.
Neonacistický bloger Andrew Anglin totiž označil tenisky New Balance za "oficiálne topánky bielych ľudí" po tom, ako značka uverejnila tweet, ktorý vyznel ako podpora Donalda Trumpa.
3. CNN odvysielalo v novembri v okolí Bostonu polhodinu porna.
Po tom, ako používateľka Twitteru @solikearose uverejnila tweet s obrázkom, sa neoverenej správy chytili médiá na celom svete. Nikto iný však túto chybu vo vysielaní nezaznamenal.
4. V amerických prezidentských voľbách bolo možné hlasovať za Hillary Clinton cez SMSky.
Falošnú reklamu vytvorili prívrženci Trumpa. Chceli Hillariných voličov oklamať a znížiť ich účasť vo voľbách tým, že ich presvedčia, že už odvolili z domu.
5. Kanye West vyhlásil, že jeho tweety sú moderným umením.
Správu o mužovi, ktorý v Bratislave ejakuluje na ženy, priniesol 20. decembra Nový Čas. Svoje činy si natáča a videá následne uverejňuje na pornostránke. Prípad už vo viacerých mestských častiach rieši polícia.
Hystéria vznikla na základe článku od NASA pre deti, ktorý vysvetľoval rozdiel medzi astronómiou a astrológiou. Článok ďalej hovorí o tom, čo je to zverokruh, ako sa vypracúvajú horoskopy, a prečo je rozdelenie na 12 znamení nesprávne.
8. Hillary Clinton získala v amerických prezidentských voľbách od voličov o 2,8 milióna viac hlasov ako Donald Trump.
V USA funguje systém voliteľov, prezident sa teda nevolí priamo. Takto môže voľby vyhrať aj kandidát, ktorý od ľudí získal menej hlasov. Takáto situácia nastala, keď vyhral George Bush ml. a aj teraz - aj keď voľby vyhral Donald Trump, Hillary Clinton získala o 2,8 milióna hlasov viac.
9. Sedemročná Bana Alabed tweetuje z Aleppa o svojom každodennom živote.
Niektorí mali pochybnosti, či nejde len o ďalšiu propagandu. Zdĺhavá analýza vykonaná na základe voľne dostupných zdrojov však dokazuje, že Bana naozaj existuje. Tweetovať jej pomáha mama, ktorá je učiteľkou angličtiny.
10. Americká vláda priznala, že marihuana lieči rakovinu.
Táto správa sa šírila internetom koncom roka. Americká vláda v skutočnosti potvrdila, že laboratórne testy a testy na myšiach dokázali, že niektoré kanabinoidy sú schopné zabiť niektoré rakovinové bunky. Vedci z National Cancer Institute však hovoria, že v súčasnosti neexistuje dostatok dôkazov na to, aby mohla byť liečba rakoviny marihuanou odporúčaná ľuďom - zatiaľ sa používa len na zmiernenie vedľajších účinkov liečby.