Naučte sa na svet pozerať aj cudzími očami. 7 praktických rád, ako sa stať empatickým človekom

Niektorí to majú v sebe od malička, iní sa to musia naučiť.

(Zdroj: rawpixel-live.imgix.net)

Podľa Slovníka cudzích slov je empatia "schopnosť vcítiť sa do pocitov, konania inej osoby, vcítenie." Inými slovami, empatický človek sa dokáže pozerať na svet aj cudzími očami.

Empatia patrí medzi aspekty emocionálnej inteligencie, ktorá je rovnako dôležitá, ako tá rozumová. Niekto je ňou obdarený od narodenia, iní sa jej musia učiť. Našťastie existuje viacero spôsobov, ktoré vašu empatiu zvýšia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Empatia niekedy znamená ticho, žiadne zbytočné komentovanie a poznámky

Schopnosť a ochota počúvať iných, načúvať ich problémom sú kľúčom k budovaniu si dôvery voči ľuďom. Počúvanie je základným prejavom toho, že vám na danom človeku naozaj záleží.

SkryťVypnúť reklamu

Občas si ľudia neželajú vaše rady a jediné, čo potrebujú, je vyrozprávať sa. Preto sa ich nesnažte vo všetkých prípadoch usmerňovať. Netvárte sa ako niekto, kto pozná riešenia na všetky problémy sveta.

Opýtajte sa, ako by ste mohli pomôcť, ale nikomu nič nevnucujte. Nie vždy je vhodné dávať rady, aj keď sú nad zlato. Nemajte obavy, ľudia, ktorí vám dôverujú, si po radu za vami prídu sami.

2. Predstavte si seba na cudzom mieste

Dennodenne súdime ľudí bez toho, aby sme ich vôbec poznali. Odmietanie inakosti, iných názorov a perspektív je jednou zo základných prekážok, ktorá nám v empatii bráni. Chyba spočíva v tom, že sa na životy iných pozeráme svojimi očami.

Je prirodzené, že sme schopní viac súcitiť s ľuďmi, s ktorými máme niečo spoločné. Ale byť empatický znamená súcitiť so všetkými ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Snaha porozumieť iným a vcítiť sa ich problémov si vyžaduje veľa cviku a trpezlivosti. No čím viac vlastnej fantázie zapojíte, čím viac si budete predstavovať seba ako niekoho iného, tým lepšie sa vcítite do problémov iných.

3. Čítajte ľuďom z tváre

Pokúste sa prísť na to, ako sa v danom momente cítia. Ak sú podľa vás smutní, spýtajte sa ich na to, prečo sa tak cítia. Prejavíte im tak svoj záujem.

Dáte im pocit, že je tu vždy niekto, koho trápi, čo prežívajú a ako sa cítia. Upokojte ich a ubezpečte, že pri nich stojíte.

Schopnosť ukázať človeku, že je na tomto svete ešte vždy žiadaný a vítaný, je tým najvyšším stupňom empatie.

4. Nerozdeľujte problémy a pocity na kategórie

To, čo nie je problémom pre vás, môže byť veľkým problémom pre iných. Pre niekoho je obrovským problémom neúspešný test z matematiky, pre iného chorá mama, rozvedení rodičia alebo zlomená noha. Niekto sa obáva, že ho nemajú radi priatelia, iný sa bojí straty zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabúdajte, že všetci máme rozdielne vnímanie. Vcítiť sa do kože iných je oveľa ťažšie, než sa zdá. Dajte ľuďom pocítiť, že im rozumiete a zdieľate ich emócie.

5. Dajte druhých na prvé miesto

Popremýšľajte, aký by bol váš život, ak by ste boli jediným človekom, ktorý by vás zaujímal. Nudný, sebecký, nehodnotný, zabudnutý a stratený.

To však neznamená, že sa o seba a svoje problémy nemáte zaujímať. Naopak, ak budete schopní spájať vlastné ťažkosti s inými, pomôže vám to lepšie pochopiť ostatných.

6. Vyrobte empatickú kartičku

Empatiu nemusíte šíriť len priamo. Skvelým príkladom nepriamej formy sú „empatické“ kartičky, ktoré môžete vyrobiť a kdekoľvek vyvesiť. Motivačný citát, povzbudenie alebo želanie pekného dňa.

Papierovou formou sa dá venovať aj úsmev či dobrá nálada. Venujte kúsok seba a svojej energie chorým, vyčerpaným, osamelým a smutným.

SkryťVypnúť reklamu

7. Nečakajte odmenu, príde sama

Pomáhanie by nemalo fungovať systémom "ja pomôžem tebe a potom musíš pomôcť ty mne". Skutočná empatia spočíva v ochote urobiť pre niekoho niečo bez toho, aby sme žiadali spätnú väzbu.

Tá sa väčšinou dostaví sama. To, že pomôžete iným ľuďom, sa vám vráti. V podobe milého slova, dobrého pocitu a skutočných priateľstiev. Nezabúdajte, keď dáte trochu lásky, sami pre seba trochu dostanete.

Prečítajte si tiež: Nie všetci budú mať rovnako šťastné sviatky: 8 tipov, ako niekomu spraviť krajšie Vianoce Čítajte 

Inšpirácia: parentingscience.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu