10 ojedinelých duševných porúch, ktoré sú desivé a zaujímavé zároveň

Ani s jednou z nich by ste sa nechceli stretnúť.

Búši vám srdce pri pohľade na Picassov obraz alebo máte dojem, že ste začali až príliš veľa nadávať? Možno je to vážnejšie, ako si myslíte. Snáď sa nenájdete v žiadnej z týchto zvláštnych duševných porúch, o ktorých sa hovorí len málo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Syndróm Alice v krajine zázrakov

Toto ochorenie bolo pomenované podľa slávnej knihy Lewisa Carrolla z 19. storočia, v ktorej sa hlavná postava často zväčšovala alebo zmenšovala.

Pacienti, ktorí ním trpia, prežívajú podobné stavy ako Alica. Veci okolo seba totiž vnímajú buď ako väčšie alebo menšie, ako v skutočnosti sú. Môžu mať napríklad pocit, že auto má veľkosť mačky a naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Bežné sú aj zmeny vnímania vlastného tela, napríklad sa vám môže zdať, že časti vášho tela neprimerane menia svoju veľkosť. V tomto stave človek prežíva halucinácie podobného charakteru, aké vyvoláva droga LSD.

Štokholmský syndróm

Tento zvláštny fenomén vyjadruje situáciu, v ktorej rukojemník začne prejavovať súcit či sympatiu voči páchateľovi bez ohľadu na nebezpečenstvo, ktorému je vystavený.

Nemusí vždy ísť o rukojemníka, podobné emocionálna väzba sa môže vytvoriť aj pri domácom násilí či sexuálnom zneužívaní. Nám to môže pripadať ako masochizmus, no týmto postojom vraj ľudské ego podvedome chráni samé seba tým, že prijme úmysly agresora.

Syndróm mimozemskej ruky

Ako už vypovedá názov, ľudia s týmto syndrómom zažívajú stavy, pri ktorých sa im zdá, že ich ruka nepatrí im, ale ovláda ju akýsi „mimozemšťan“. Ruka akoby mala svoju vlastnú vôľu a pre pacienta je takmer nemožné ju vedome ovládať.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou sa sama od seba naťahuje za náhodnými predmetmi a manipuluje s nimi. Niekedy to dokonca dospeje do štádia, keď postihnutý začne veriť, že je naozaj posadnutá zlým duchom. Tento syndróm je zväčša následkom mŕtvice alebo poškodenia mozgu.

Diogénov syndróm

Medzi príznaky tohto syndrómu patrí extrémne sebapohŕdanie, apatia, samotársky život a nutkavé hromadenie zbytočných vecí či domácich zvierat. Tento syndróm sa väčšinou objavuje u starých ľudí a je spojený s nástupom senility.

Vyskytuje sa ale aj u vysoko inteligentných ľudí, ktorí musia bojovať s emočnou nestabilitou a prudkými zmenami nálady. Pomenovaný je po antickom filozofovi Diogenovi, ktorý žil v sude od vína a viedol nihilistický život.

Stendhalov syndróm

Toto psychosomatické ochorenie spôsobuje u ľudí búšenie srdca, závraty, zmätenosť, dokonca aj halucinácie, a to v situáciách, keď sú vystavení krásnemu umeniu alebo je okolo nich veľmi veľa umeleckých diel.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné symptómy u nich môžu vyvolať aj prírodné krásy, napríklad západ slnka. Ochorenie je pomenované po francúzskom autorovi Stendhalovi, ktorý podobnú skúsenosť zažil (a neskôr aj opísal) počas návštevy baziliky vo Florencii.

Zdvojená paramnézia

Tento syndróm pozostáva z bludného presvedčenia, že nejaká časť priestoru bola zdvojená, a teda existuje na dvoch rôznych miestach, prípadne, že bola premiestnená na iné miesto.

Tento pojem zaviedol psychiater československého pôvodu Arnold Pick v roku 1903. Jeho pacientka, podozrivá z Alzheimerovej choroby, mala pocit, že nemocnica, v ktorej je hospitalizovaná, sa premiestnila do úplne inej časti mesta.

Pôvodne sa za príčiny, ktoré vyvolávali tento syndróm, považovala „nedokonalosť, slabosť či pocity hanby“, no moderné teórie zistili, že príčinou sú poruchy v mozgu, konkrétne v častiach, ktoré ovplyvňujú naše spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Syndróm cudzieho prízvuku

Veľmi ojedinelý syndróm, ktorý sa objavuje najmä po úraze hlavy. Človek začne naraz rozprávať materinským jazykom s úplne odlišným prízvukom.

Jeden z najznámejších prípadov sa stal v 40. rokoch, kedy istá Nórka začala po poranení hlavy rozprávať so silným nemeckým prízvukom a ostatní Nóri sa jej začali vyhýbať. Od tej doby až do roku 2009 bolo zaznamenaných približne 60 podobných prípadov.

Capgrasov syndróm

Ľudia s týmto ochorením majú bizarnú predstavu, že ich blízky (napr. manžel, sestra alebo dokonca pes) bol nahradený identicky vyzerajúcim dvojníkom. Dívajú sa naňho, vidia identickú podobu, no niečo im stále nahovára, že je to len podvodník.

Jedna žena tak prestala spoznávať svojho manžela a občas v ňom dokonca videla svojho zosnulého otca. Napokon ju hospitalizovali po tom, čo naňho vytiahla pištoľ.

SkryťVypnúť reklamu

Erotománia

Tento syndróm sa dá definovať aj ako túžba po nadmernom sexuálnom uspokojení, no v psychológii má aj iný význam. Erotomaniak trpí bludnou predstavou, že nejaký človek je doňho bláznivo zamilovaný. Väčšinou je to niekto s vyšším statusom, ako má on, napríklad celebrita.

Prejavuje sa to tak, že má neustále pocit, že jeho „tajný ctiteľ” mu posiela milostné signály, či už prostredníctvom pohľadov, telepatiou alebo zakódovanými správami cez médiá. Vyhliadnutú osobu často prenasleduje a neodradí ho dokonca ani otvorené odmietnutie.

Koprolalia

Nenechajte sa zmiasť vznešenosťou tohto názvu, v skutočnosti má od nej veľmi ďaleko. Ide o nutkavú potrebu nadávať a vyslovovať vulgárne či obscénne poznámky.

Postihnutí to robia nedobrovoľne, takže dennodenne musia v spoločnosti zažívať trápne situácie. Podľa odborníkov je táto zvláštna porucha zapríčinená psychickými problémami, ako je extrémna frustrácia spôsobená potláčaním hnevu či sexuality.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nie všetci budú mať rovnako šťastné sviatky: 8 tipov, ako niekomu spraviť krajšie Vianoce Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu