Svet z vraždy
Podľa nordickej mytológie, predtým než vznikol svet, tu bol iba spiaci obor menom Ymir. Najvyšší boh Odin sa ho však chcel so svojimi bratmi zbaviť, a tak ho neľútostne zabili a rozštvrtili.
Z častí jeho tela potom vytvorili svet. Z krvi sa stali oceány, z kože pôda, z vlasov rastliny a z jeho lebky vznikla obloha. Tú však musia dodnes držať štyria trpaslíci na všetkých svetových stranách, aby nám nespadla na hlavu.

Za všetkým hľadajte vajce
V čínskej mytológii nájdeme podobný príbeh, akurát za všetko môže vajce. Prvou bytosťou bol tvor P’an Ku, ktorý najskôr strávil vo vajci 18-tisíc rokov. Keď sa vyliahol, vrchná škrupina vytvorila nebo a spodná zem.
Následne sa doslova rozpadol na kúsky i sám P’an Ku, aby mohol proces vzniku sveta pokračovať. Z jeho údov vznikli hory, z krvi rieky, dych sa premenil na vietor, vlasy na trávu, hlas v hrom a pot na dážď.

Nechutný Egypt
Starí Egypťania spájajú vznik sveta s omnoho nechutnejšou príhodou. Na začiatku všetkého bol boh Atum. Ten už mal dosť samoty a preto sa rozhodol skrátiť si dlhú chvíľku masturbáciou. Ejakuloval do vlastných úst, vďaka čomu sa oplodnil.
Z tohto skutku sa narodili jeho deti Šova (vzduch) a Tefnut (vlhkosť). Z nich následne vznikol celý svet.

Pozor, strieľam chlp
Amazonský domorodý kmeň Yanomami vidí dôvod vzniku sveta v dvoch bratoch Naro a Yamonamariwa. Škaredý a páchnuci Naro žiarlil na svojho úspešnejšieho brata, pretože mal dve ženy a on ani jednu. Odtrhol si teda chlp z prirodzenia a svojho brata ním zastrelil použitím luku.
Potomkovia Yamonamariwu však smrť svojho otca pomstili a z jeho tela vytvorili pre svet všetko dobré. Z Narových pozostatkov zas vznikli zlé veci. Traduje sa napríklad, že lenivosť bola vytvorená z jeho exkrementov.

Pôvod ženskej obriezky
Príbeh vzniku sveta afrického kmeňa Dogonov zo začiatku pripomína romantický film. Boh Amma žijúci na nebesiach stvoril Zem, pretože sa stala jeho láskou. Mala však jednu nevýhodu - ich genitálie neboli kompatibilné.
Amma preto musel chuderke Zemi odrezať klitoris, aby mohli zvesela plodiť deti a tým naplniť okolie životom. Au.

Dážď je, keď bohovia plačú
Na základe mýtu o stvorení polynézskeho ľudu Maoriov na začiatku existovali nebeský otec Rangi a pozemská matka Papa. Milovali sa tak veľmi, že sa neustále objímali - tak, že medzi nimi nevznikla ani len maličká medzera.
Všetko sa zdalo dokonalé, pokiaľ nesplodili deti. Tie na lásku rodičov žiarlili natoľko, že jednu noc ich násilím rozdelili. Odvtedy Maoriovia veria, že dážď sú slzy nebeského otca, ktorý plače za svojou manželkou.
Morálne ponaučenie z príbehu? Radšej nemajte deti.

Dúhový had sa chcel iba skamarátiť
Austrálski Aborigéni veria, že dávno-pradávno všetko na svete spalo. Jedného dňa sa však prebudil obrovský dúhový had, ktorému sa zachcelo spoločnosti.
Podujal sa preto všetkých naokolo zobudiť, lenže ako? Dostal nápad ako prvé zobudiť žaby. Tie šteklil na bruchu dovtedy, kým sa nezačali smiať. Vďaka smiechu sa im zo žalúdkov uvoľnila voda, ktorá sa rozliala po okolí a zobudila všetky ostatné formy života.

Sme len výsledok skazeného jedla
Podľa ďalšieho afrického kmeňa Bushongo je všetko vôkol nás výsledkom zvracania. Jedno ráno sa boh Bumba zobudil s neznesiteľnými bolesťami brucha. Nedokázal zistiť, čo mu je, a preto obsah žalúdka vyzvracal.
Ako prvé šlo von Slnko, za ním Mesiac, neskôr zvieratá, rastliny a ako posledných vyvrátil nás, ľudí.

Dedo na obláčiku
Mýtus o stvorení amerického pôvodného obyvateľstva kmeňa Blackfoot je veľmi podobný kresťanskému. Starý muž cestou z juhu na sever tvoril, čo ho napadlo. Hory, oblaky, rastliny a zvieratá, až kým nedostal nápad vytvoriť človeka.
Zobral preto kúsok hliny, z ktorého vymodeloval matku so synom. Následne ich začal učiť, ako si majú zaobstarať jedlo, vyrábať zbrane a odhalil im aj taje liečiteľstva.

Opäť jedno vajce
V Indii nájdete nesmierne množstvo príbehov o stvorení. Jeden z nich hovorí o tom, že svet vznikol vďaka bohovi menom Brahma. Ten bol základným prvkom celého vesmíru. Najskôr stvoril oceány, do ktorých vložil vlastné semeno, a tak z hlbín vzišlo zlaté vajce.To rozdelil na dve polovice, a podobne ako v čínskom mýte, sa z jeho vrchnej škrupiny stalo nebo a zo spodnej pôda.
Kedže sa Brahma stále cítil osamelý, rozpolil sa do dvoch prvých ľudí - muža a ženy. Ani to mu však nebolo dosť, a preto pokračoval v delení, až kým z jeho tela nevznikli všetky živé tvory.

Spracované podľa knihy Paolo D´Agostini: Atlas Mytológie.