1. Čiernohronská železnica
Sedíte na tribúne, sledujete futbal a v tom popred vás prejde parný vlak. Nemožné? Omyl! V Čiernom Balogu je tento unikát skôr bežným javom. Cez futbalový štadión TJ Tatran Čierny Balog prejde až štyrikrát za deň.
2. Geografický stred Európy
Aj keď sa stred Európy pre nejednoznačné vymedzenie hraníc nedá presne určiť, obec Kremnické bane sa týmto titulom nehanbí pochváliť. Miesto označuje pamätný balvan s významnými slovenskými výročiami.

3. Čertova skala
Obrovská skala, ktorá drží na kúsku plochy strmého skalnatého brala, sa radí medzi ojedinelý prírodný útvar v celej strednej Európe. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Boky pri obci Budča.

4. Štyridsiata deviata rovnobežka
Prechádza Hlavnou ulicou v Prešove a pochváliť sa môže tým, že siaha až do Paríža. Nájsť ju môžete podľa výraznej kovovej lišty na chodníku a informačnej tabule.


5. Najužší dom na svete
Stojí v Bratislave medzi Michalskou vežou a susedným meštianskym domom. Svojou šírkou (130 centimetrov) prekonal aj ateliér vo Varšave s rozmermi 152 centimetrov.

6. Najvyššie položená kadibúdka
Pochváliť sa ňou môže Chata pod Rysmi, ktorá leží 2250 metrov nad morom. Farebne pomaľovanú latrínu si nemôžete nevšimnúť. Nachádza sa približne 200 metrov od chaty a ponúka unikátny výhľad na Vysoké Tatry cez prednú časť, ktorá je zo skla. No povedzte, kto by nechcel vyskúšať?
7. Slavošovský tunel
Jedinečný tunel, ktorý mal pôvodne slúžiť pre vlaky, sa nikdy nedočkal ani koľajníc. Dobrodruhovia ním ale môžu prejsť aspoň pešo. Viac ako dvojkilometrový tunel, ktorý spája obce Slavošovce a Magnezitovce (časť Kopráš), môžete zdolať za necelú hodinu. No to len za predpokladu, že sa nebojíte tmy.
8. Most z vagóna
Vagónový most cez rieku Slatina postavili ešte koncom 60. rokov pri obci Vígľaš. Z vagóna vybrali sedačky a spodnú časť pokryli drevenými parketami. Unikátny most, ktorý spája časť Dolinky s druhou časťou Hájniková, sa stal vychytenou turistickou atrakciou.

9. Murovaný tank
Maketa murovaného tanku leží neďaleko Bratislavy približne 50 metrov od hranice s Rakúskom. O jeho využití sa dodnes špekuluje, no jedno je však isté. Patrí medzi rarity na Slovensku.

10. Korňanský ropný prameň
Nachádza sa na okraji obce Korňa na Kysuciach a je označený ako prírodná pamiatka. Z prameňa vyviera kvalitná ropa, no na to, aby sa ťažila, jej vraj nie je dostatok. Postačuje však aspoň na prilákanie turistov do obce.

11. Opálové bane
Jedinečné opálové bane sa nachádzajú na území Slanských vrchov medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Miesto sa môže popýšiť tým, že tu kedysi našli najväčší opál na svete – Harlekýn, ktorý vystavuje viedenské múzeum. Ďalšie opálové bane sa nachádzajú až v Mexiku či v Austrálii.

12. Gejzír v Herľanoch
Herlianský gejzír je jeden z mála studených gejzírov na svete. Podobné úkazy môžete vidieť v Nemecku alebo až na Islande. Momentálne gejzír strieka do výšky osem metrov, onedlho by to malo byť až 22 metrov, keďže obec Herľany začala túto národnú kultúrnu pamiatku v septembri rekonštruovať. Celé prírodné divadlo trvá približne pol hodiny.
13. Kráter vo Vyšných Ružbachoch
Prírodné travertínové jazierko je najväčšie svojho druhu na Slovensku. Tento kráter s termálnou vodou má priemer 20 metrov a dosahuje hĺbku až tri metre.

14. Lačnovská anomália
V obci Lačnov neďaleko Lipoviec sa predmety kotúľajú hore kopcom a naopak tečie dokonca aj voda. Prečo je to tak, zistil geodet Milan Botko pomocou prístrojov GPS. Podľa neho zdanlivo stúpajúci kopec v skutočnosti klesá. Neveríte? Pozrite si nasledujúce video.
15. Markušovský skalný hríb
Tento prírodný útvar sa vypína nad korytom Hornádu asi päť kilometrov od obce Markušovce. Svojou veľkosťou (8 metrov vysoká noha a klobúk s priemerom 3 metre) patrí medzi najväčšie v celej Európe. Taktiež je súčasťou prírodnej pamiatky Markušovské steny.

Aké ďalšie slovenské rarity by ste do rebríčka zaradili?
