1. Acer
Firma vznikla v roku 1976 ako Multitech International. V roku 1987 sa premenovala na jedinečnejší ACER, čo po latinsky znamená "ostrý, schopný, prenikavý".

2. Adobe
PDF súbory si v dnešnej dobe asi najčastejšie prezeráte v programe, ktorý sa volá ako hlina na výrobu nepálených tehál. Názov firmy však v tomto prípade pochádza z potoka Adobe Creek, ktorý tiekol za domom jedného zo zakladateľov Johna Warnocka.

3. Alfa Romeo
Alfa je pôvodne skratka pre Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, čiže Lombardská akciová automobilka. Firmu v roku 1915 kúpil Nicola Romeo a chlapsky si k nej pridal svoje priezvisko.

4. Canon
Firma bola založená ako Precision Optical Instruments Laboratory, v roku 1935 ju premenovali na CANON podľa prvého fotoaparátu Kwanon, čo je meno budhistického bódhisattvy súcitu, osvieteného muža, ktorý sa vzdal osvietenia, aby pomáhal dosiahnuť osvietenie druhým.

5. Coca-Cola
Pomenovaná podľa hlavných ingrediencii, z ktorých bola vyrábaná. Lístkov kokainovníku a orieškov druhu Kola. Do roku 1903 bolo v jednej fľaši Coca-Coly asi 7-10 miligramov kokaínu. Pre porovnanie, jedna moderná dávka ("lajna") je asi 50-80 miligramov.

6. eBay
Pôvodne boli súčasťou firmy Echo Bay Technology Group. Pri registovaní domény zistili, že stránka echobay.com už bola registrovaná baníckou firmou z Nevady.

7. FAB
Firma nadväzuje na výrobné a obchodné tradície spoločnosti s názvom "Továrna na železné zboží Fáborský-Šeda", ktorú založil Alois Fáborský a František Šeda v roku 1911. Kľúče a zámky od firmy FAB sú na území Česka a Slovenska stále veľmi rozšírené, ale firma už patrí pod švédsky Assa Abloy.

8. IKEA
V názve firmy nájdete nielen iniciály zakladateľa Ingvara Kamprada, ale aj aj farmy Elmtaryd pri dedine Agunnaryd, kde vyrastal.

9. KIA
Jedna z automobiliek, ktorá vyrába svoje autá na Slovensku, má svoj názov založený na vete, ktorá v preklade znamená "Pochádza z Ázie".

10. Lego
Kombinácia dánskej vety leg godt, čo znamená "dobre sa hraj". Lego však znamená takisto po latinsky "skladám dohromady".

11. L'oréal
V roku 1907 mladý francúzsky chemik Eugéne Schueller pripravil farbu na vlasy, ktorú pomenoval Auréole. Časom sa proste tento názov jednoducho skomolil.

12. Maggi
Ochucovadlo, ktoré má doma minimálne polovica slovenských domácností, dostalo svoj názov podľa švajčiarskeho podnikateľa Júliusa Maggiho, ktorý firmu založil v roku 1872. V roku 1947 značku kúpila spoločnosť Nestlé.

13. Mozilla (Firefox)
Marc Andreessen, spoluzakladateľ Netscapu, vytvoril prehliadač, ktorý mal nahradiť Mosaic. Projektu začal hovoriť Mozilla, aby bolo jasné, že jeho prehliadač nad Mosaicom hravo vyhrá.

14. Nintendo
Japonsky znamená niečo v zmysle "zver svoje šťastie nebu", čo je odkaz na herné karty, s ktorými firma začínala.

15. Nivea
Veľmi jednoduchý názov - z latinského "nivis", čo znamená sneh. Samozrejme, išlo o snehobielu farbu krému.

16. Nokia
Firma z fínskeho mesta Nokia začala ako celulózka a neskôr svoju výrobu rozšírila o gumené výrobky. Po druhej svetovej vojne začala vyrábať telefónne káble a postupne presedlala čisto na telefonickú výrobu.

17. Oriflame
Alebo inak povedané "zlatý plameň". Ale aj purpurový prápor zo St. Denis neďaleko Paríža, ktorému dával požehnanie mních. Až do prehranej vojny v roku 1415 pod touto zástavou bojovali francúzski králi, takže toto slovo znamená aj štandardu alebo zástavu.

18. Pepsi
Kto dával na základnej škole na prírodopise pozor, vie, že pepsín je enzým v žalúdku. Takisto aj "pepsis" je po grécky trávenie.

19. Reebok
V mnohých afrických krajinách sa antilopa povie rhebok, a to bola práve inšpirácia pre výrobcu športového oblečenia.

20. Sega
Skrátený názov pre Service Games of Japan, ktorá sa pôvodne venovala dodávaniu strojov na pinball pre americké základne v Japonsku.

21. Sharp
Firma bola pomenovaná podľa jej prvého produktu a tým bola ceruzka odolná voči otupeniu - Ever sharp pencil.

22. Sony
Pri výbere názvu chceli v terajšom Sony, aby bolo ich meno ľahko vysloviteľné a čitateľné vo všetkých jazykoch. Finálna voľba padla na latinské slovo "Sonus", ktoré znamená zvuk.

23. Starbucks
Názov vznikol podľa baníckej dediny Starbo neďaleko Seattlu a zároveň aj podľa Starbucka, postavy z románu Moby Dick od Hermana Melivella. Firma sa dokonca pôvodne mala volať Pequod, podľa lode z toho istého románu.

24. Tesla
Teraz však nemáme na mysli automobilku Elona Muska, ale pôvodnú československú spoločnosť vyrábajúcu elektroniku. Inšpirácia, samozrejme, pochádza z mena Nikolu Teslu, ale po mnohých autorských sporoch sa firma obraňovala tým, že názov bol v skutočnosti odvodený od technika slaboprudá.

25. Virgin
Či už "Media", "Airlines" alebo "Records", Richard Branson si vybral tento názov práve preto, že sa považoval za "panica" v podnikaní.

