Dievča vchádza do jedálne, prípadne reštaurácie, a sadá si k stolu pre jedného. Spokojne si prezerá jedálny lístok, objedná si a čašník odchádza. V tom momente prichádzajú pochybnosti: „Všetci ma sledujú a myslia si, že som čudná osamelá existencia, ktorá nemá ani s kým ísť na obed, pretože celý deň kŕmi holuby.“
Niet divu, že mobil je o chvíľu jej najväčšia opora. Ona ale netuší, že jediný človek, ktorý si všíma, že obeduje osamote, je ona sama. A prichádza o príležitosť užiť si to.

Schopnosť užiť si samotu je jeden z hlavných znakov dospelosti. Znamená to, že človek už nadobudol istú sebareflexiu, ktorá mu umožňuje vidieť vlastné kvality, vďaka ktorým sme sami sebe dobrými spoločníkmi. No je milión faktorov, ktoré nám znemožňujú užiť si tento čas osamote. Nie sú to len predsudky spoločnosti, vlastný myšlienkový nepokoj či ľudia naokolo. V prvom rade sú to naše mobily, ktoré sa nám stali tak vernými priateľmi, že už ich pozývame aj k vlastnému obedu.
Internetová éra priniesla nový výraz - Spotlight effect. Je to stav, pri ktorom majú ľudia pocit, že si ich ostatní všímajú viac, ako v skutočnosti. A tento stav jedným z dôsledkov súčasného instagramového storočia, v ktorom sú všetci a všetko prepojení.
Samotné jedenie je ale tak významná aktivita, že si zaslúži, aby sme jej venovali čo najviac pozornosti a užívali si ju všetkými zmyslami. K jedlu si väčšinou sadáme, aby sme si dožičili kúsok radosti a pôžitku, nie preto, aby sme do seba bezmyšlienkovito nahádzali všetko, čo vyzerá, že je jedlé, a ešte pri tom napísali desať správ.
Tu je 5 dôvodov a odporúčaní, prečo by ste sa mali raz za čas vybrať na večeru osamote:
1. Je to druh meditácie
Sústreďte sa len na jedlo a to, ako chutí a vonia. Možno si dokonca všimnete, čo ste predtým na rovnakom jedle nevnímali. Po celodennom multitaskingu je pre vašu myseľ luxus sústrediť sa na len na jednu vec.

2. Môžete zjesť čo chcete a koľko chcete
Nemusíte počúvať žiadne povzdychy typu: „Koľko toho zas priberiem,“ či „to je porcia minimálne pre troch,“ (aj keď vy to zjete na jeden šup aj s dezertom). Jednoducho, keď ste sami, nik vás neovplyvňuje so svojimi obmedzeniami. Má to aj opačný efekt – sami lepšie kontrolujete svoj apetít. Je totiž dokázané, že podvedome kopírujeme stravovacie návyky našich spoločníkov.

3. Konečne si všimnete druhých ľudí (a budete prekvapení)
Keď sami sedíme nad obedom spolu s našimi mobilmi alebo časopismi, všímame si len neutíchajúcu vravu okolitých spolustravníkov. Osamote to môže byť dosť stresujúce, ale stačí zdvihnúť hlavu a v tom momente zistíte, že ľudia nielenže nehľadia na vás, ale dokonca ani na svojich spoločníkov, sediacich oproti nim. Všetci skrátka hľadajú útočisko na obrazovkách smartfónov.

4. Upracete si myšlienky
Celý deň ste sa nezastavili? Teraz je ten správny čas popremýšľať nad tým, čo ste už stihli a čo na vás ešte čaká. Ak ste ale zatiaľ nestihli vôbec nič, tento bod radšej vynechajte, inak sa vám môže stať, že zo stupňujúcej sa nervozity do seba napokon všetko nahádžete.

5. Všimnete si druhých ľudí (a možno aj niekoho špeciálneho)
Možno si ten mladík z vedľajšieho stola práve hovorí, ako sa mu páčia vaše jemné blond vlasy a náruživý apetít. Stačí len úsmev a čarovná otázka: „Je tu voľné?“ Nie je jednoduchší spôsob, ako získať novú známosť.

Nell Frizzell, veľký milovník single stolovania, to vyjadril takto:
"Sústrediť sa na to, čo konzumujete len vo vašej vlastnej spoločnosti, je jeden zo základných pilierov sebestačnosti. Ste oslobodení od hlúpych výčitiek svedomia, od nudných diétnych obmedzení druhých ľudí, „small talku“, od večere dohodnutej tak neskoro, že máte chuť zjesť servítky ešte predtým, než dorazí predkrm, a najmä od kompromisu. Vytvárate svoj vlastný ostrov."
