Tieto veci nás rodičia učili o peniazoch. Už sme prišli na to, že mali pravdu

Keď vymeníte maminu peňaženku za svoju, je fajn vedieť tieto veci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peniaze nerastú na strome - treba ich zarobiť

To vám vraveli rodičia vždy, keď ste chceli ísť v lete na dovolenku. Oni ju odmietali, pretože si nemohli zobrať také dlhé voľno. Vraj musia pracovať, aby ste mali z čoho šetriť na tú budúcoročnú. Teraz, keď prerátavate, či si môžete dovoliť 4 dni PN-ky, tomu už rozumiete. Koniec koncov, aj víkend na Šírave poteší.

Nevyberaj si prácu len podľa pláce

Keď sa vaša mama, učiteľka na základnej škole, sťažovala na svoj plat, nechápali ste, prečo jednoducho nedá výpoveď. Keď ste ale videli jej radosť z kytíc na konci roka, alebo keď sa najhorší žiak v triede dostal na strednú, zistili ste, prečo vlastne učí. Pretože má svoju prácu rada. A väčšinou je to dôležitejšie ako suma na výplatnej páske.

SkryťVypnúť reklamu

Mysli dopredu

Narodeniny, výročia, Vianoce... Toto všetko so sebou prináša výdavky navyše. Preto je dobré si na to buď postupne odkladať, alebo ešte lepšie, ako to robia vaše mamy, začať kupovať darčeky už v auguste. Človeku sa potom v decembri ľahšie pozerá na stav zostatku na účte.

Zapisuj si, koľko a na čo míňaš

Rodičia, najmä matky, majú tendenciu viesť si každý mesiac záznamy príjmov a výdavkov. Skúste to aj vy. Budete tak mať lepší prehľad o tom, kam sa vám výplata rozkotúľala. A možno budete sami prekvapení, že nezmizla tam, kde ste si mysleli.

Buď pri plánovaní realista

Ako to, že aj napriek tomu, že si výdavky plánujeme, nám to na konci mesiaca nevychádza? Nuž, pretože sme optimisti. Keď sa pozriete na to, koľko vás stála návšteva festivalu alebo jeden víkend na chate, zistíte, že to bolo omnoho viac, ako ste čakali.

SkryťVypnúť reklamu

Odkladaj aspoň niečo

Nie len rodičia, ale aj všetky múdre články ti poradia 10 % z príjmu. Neviem, ako autori múdrych článkov, no väčšina rodičov sa o to každý mesiac pokúša a veru, nie vždy sa to podarí. Raz vyskočí pokazená práčka a inokedy si zubár za opravu kazu vypýta viac, ako ste čakali, pretože ste na preventívke neboli ani nepamätáte. Ak neodložíte 10 %, nevadí, odložte si aspoň niečo. Aj to v čase núdze poteší.

Odkladaj ihneď

Keď si chcete odkladať peniaze, urobte to hneď, ako sa k nim dostanete. Pretože ak to neurobíte, tak ich ihneď miniete. A už si nebudete mať čo odložiť. Tak vás to učil otec vždy, keď si hneď na začiatku mesiaca odložil z výplaty nejaké tie drobné na pivo.

Nekupuj zbytočnosti

Rodičia vedia potešiť. Učili sa predsa od svojich rodičov. Takže vám zlatý prívesok na prvé sväté a babke na Vianoce soška na poličku v obývačke. Skvelo zapadne medzi ostatné sošky z minulých rokov. Vybavené. Až kým neprišli Vianoce a aj oni dostali od babky nejakú milú sošku. A vždy v sobotu pri utieraní prachu sa zaprisahávali, že takéto “zberače prachu” už nikdy nechcú a nikdy nikomu nekúpia a snažili sa to naučiť aj vás.

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy sa odmeň

Pamätáte si, keď vám rodičia tri roky po sebe hovorili, že Chorvátsko ani tento rok nevyjde a na štvrtý rok si povedali, že to nejako utiahnu a pôjdete spolu do Egypta? Zistili, že aj oni si už konečne potrebujú po dlhom čase dopriať.

Nie si tak bohatý, aby si si kupoval lacné veci

Štyri páry lacných tenisiek, ktoré sa po troch mesiacoch rozpadnú a bolia vás z nich nohy, stoja často dokopy aj tak viac ako jedny kvalitné, ktoré vydržia oveľa dlhšie.

Odkladaj si bločky z drahších vecí

Pre väčšinu z nás je automatické si bloček zobrať, skontrolovať cenu a doma ho vyhodiť. Veď na čo by nám bol? No veruže na to, aby sme ho mali aj o rok, keď sa nám nečakane pokazí práčka a nebudeme sa vedieť dovolať reklamácie. V predajni nám budú omieľať dookola to isté: “Musíte mať doklad, aby sme vám to mohli vziať na reklamáciu!"

SkryťVypnúť reklamu

Investuj do vzdelávania - vráti sa ti to

Keď si váš otec kúpil knihu za sumu, z ktorej vám išli oči krížom, nechápali ste. Načo si kupuje také drahé knihy? Dnes už viete, načo. Vzdelávanie nekončí po štátniciach a investovať doň sa naozaj oplatí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu