Z Erasmákov sa možno smejete a ako susedia na intráku vás otravujú, no len dovtedy, kým sa tiež jedným nestanete. Ak váhate, či si podať prihlášku, mohli by váš presvedčiť tieto argumenty, prečo by ste mali hneď začať zisťovať možnosti vašej katedry.

1. Presťahujete sa do novej krajiny
Ak ste stále rozprávali o tom, ako by ste si chceli vyskúšať život v inej krajine, toto je perfektná zámienka. Nepôjdete tam naslepo, budete mať cieľ, pre ktorý tento veľký krok spravíte. Prinajhoršom bude táto skúška len dočasná, ak však budete nadšení, nikto vám nebude brániť vrátiť sa tam aj na dlhšie.
2. Budete samostatnejší
Mnoho študentov žije aj popri vysokej škole stále doma s rodičmi. Erasmus je možnosť vyletieť z hniezda, aj keď chodíte na výšku vo vedľajšej ulici. A aj keď už bývate v úplne inom meste, pri štúdiu v zahraničí bude maminka v inej krajine a riešenie problémov i každodenných starostí ostane len na vás. Nepochybujeme však, že ich zvládnete a zistíte, s čím všetkým si dokážete poradiť.
3. Zlepšíte sa v cudzích jazykoch
Keďže slovenčina nie je práve svetový jazyk, pravdepodobne sa budete musieť učiť v nejakom inom jazyku - podľa krajiny, do ktorej sa vyberiete. Nehovoriac o tom, že nejako sa musíte dohovoriť aj v bežných situáciach. Bezpochyby si však vycibríte angličtinu, keďže to bude primárny jazyk, ktorým budete komunikovať s ostatnými Erasmákmi.
4. Naučíte sa úplne nový jazyk
Školu síce máte v angličtine, no v krajine sa rozpráva úplne iným jazykom? Nikdy nebudete mať lepšiu príležitosť začať sa učiť ten jazyk, ako keď mu na Erasme budete vystavení každý deň. Miestni ocenia, ak sa budete snažiť a naučíte sa aspoň základné frázy.

5. Nájdete si kamošov z celého sveta
Erasmáci majú vytvorenú sieť, do ktorej môžete pohodlne padnúť na každej škole, aj keď v tej krajine nebudete poznať ani živú dušu. Táto organizácia usporadúva množstvo aktivít počas celého semestra, na ktorých sa môžete zoznamovať s ostatnými zahraničnými študentmi. Ak budete bývať na internáte, zoznamovanie bude ešte ľahšie. Ani nebudete vedieť ako, po polroku budete mať kde prespať pri návšteve desiatok krajín.
6. Zažijete najdivokejšie párty vášho života
Za toto asi na Erasmákov na vašom intráku nadávate, no sami zistíte, že Erasmus je často vlastne jedna veľká párty. Ak budete chcieť, môžete žúrovať hoci aj každý deň. Vždy sa nájde niekto odhodlaný využiť toto "odtrhnutie z reťaze" naplno.
7. Budete tolerantnejší
Vo svete zistíte, koľko rôznych kultúr existuje a že hoci ste mali predtým predsudky voči nepoznanému, boli často zbytočné. Otvoria sa vám nové pohľady a veľa vecí uvidíte v úplne novom svetle.
8. Dostanete grant
Na mesiac dostanete 350 - 450 eur podľa krajiny, do ktorej sa vyberiete. Ak nebudete žiť práve v Škandinávii a nebudete platiť šialené sumy za ubytovanie, dá sa s touto sumou celkom slušne vyžiť. Ak by ste ostali doma, škola vám na ubytko určite prispievať nebude.

9. Môžete viac cestovať
Nie je to len o spoznávaní krajiny, v ktorej ste sa rozhodli dočasne študovať. Keď už ste tam, vyberte sa aj do susedných štátov, do ktorých by ste to zo Slovenska mali ďaleko. Navyše budete mať nových kamarátov, ponuku organizovaných erasmáckych výletov a možno aj peniaze navyše.
10. Vypadnete z rutiny
Trasu do školy už zvladnete aj poslepiačky, v polospánku pokračujete aj na prednáškach a spolužiaci vám už lezú na nervy? Vyjdite zo zabehnutých koľají a nuda vám hroziť nebude.

11. Vyskúšate si iný prístup k výučbe vášho odboru
Každá škola má jedinečný spôsob, akým pristupuje k vyučovaniu, prednáškam a cvičeniam. Možno vám práve zahraničná škola pripomenie, prečo ste si vlastne kedysi vybrali svoj odbor.
12. Naučíte sa veci, ktoré by vás na vašej škole nenaučili
Na novej škole budú nové predmety, noví vyučujúci, nové skriptá. Ak nie ste z tých študentov, čo sa uspokoja s tým, že štúdiom preplávajú, budete nadšený z prílevu nových podnetov.
13. Budete si môcť pravdivo porovnať úroveň vašej domovskej školy
Vaša domovská škola môže z porovnania vyjsť katastrofálne, ale možno zistíte, že veci, ktoré sa vám nepáčia, sú všade rovnaké. Alebo zistíte, že ste radi, že vaša slovenská škola je vlastne ľahká, prípadne že vaši slovenskí spolužiaci sú šikovnejší ako tí noví.
14. Budete to mať zapísané vo vysokoškolskom diplome
Respektíve v jeho prílohe. Dobre, možno to nie je tak celkom užitočné, ale budete mať oficiálne potvrdené, že ste počas školy dokázali vyjsť z komfortnej zóny.

15. Vyzerá to dobre v CV-čku
Zahraničná škola sa v životopise zvykne vynímať lepšie než väčšina slovenských. Máloktorá slovenská výška má totiž u zamestnávateľov dostatočný cveng, tá zahraničná minimálne upúta pozornosť.
16. Zistíte, čo máte radi na Slovensku
Na vašu domovskú krajinu sa bude neustále ktosi vypytovať, budete o nej musieť rozprávať a opisovať ju cudzím ľuďom. Keď budete od domova ďaleko, zistíte, čo vám skutočne chýba a pri čom ste naopak radi, že ste sa od toho vzdialili.
17. Môžete vyskúšať aj dve krajiny za štúdium
Na Erasmus sa môžete vybrať raz na každom stupni štúdia a okrem inej školy si môžete vyskúšať ešte aj pracovnú stáž. Ak si teda skúsite na bakalárskom stupni jednu krajinu, na magisterskom na môžete vydať do úplne inej.
18. Získate spomienky na celý život
Skúšky a prednášky vám splynú do jednej veľkej machule, no čas strávený v inej krajine bude vo vašich vysokoškolských spomienkach jasne žiariť aj dlhé roky po tom, čo si odnesiete diplom a nájdete zamestnanie. Aj keby ste mali odísť len do susednej krajiny, stojí to za to a málokto takúto skúsenosť oľutuje.
Ak vás začal program Erasmus+ lákať, začnite zisťovať, aké zahraničné zmluvy má vaša katedra a prípadne sa pokúste s koordinátormi vybaviť vašu vysnenú univerzitu. Deadliny na podanie prihlášok na začínajú blížiť, tak určite si nenechajte svoju šancu pretiecť pomedzi prsty.
