1. Aogashima, Filipínske more
Ostrov Aogashima, ktorého sopečný kráter slúži ako domov pre asi 165 obyvateľov, je zapísaný ako najmenšia obec v celom Japonsku. Jeho rozloha je len 9 kilometrov štvorcových.
Tento sopečný ostrov je známy ako kaldera. V rámci obrovského kráteru je menší kráter, ktorý sa vytvoril pri veľkej explózii. Posledná vulkanická činnosť bola zaznamená v roku 1780.
2. Monemvasia, Grécko
Ak chceme vycestovať len na pár dní, nemusíme odchádzať veľmi ďaleko. Ostrov Monemvasia môžeme navštíviť počas dovolenky v Grécku.
Od pevniny sa ostrov odčlenil pre zemetrasenie. Domáci obyvatelia tu však zostali žiť a pre lepší prístup na ostrov si vybudovali malý chodník.
3. Isertoq, Grónsko
Malú dedinku, situovanú uprostred ľadu a snehu, obýva iba 93 obyvateľov. Prírodné podmienky im nedovolia pestovať vlastnú zeleninu či ovocie, preto sa zdrojom ich potravy stalo iba mäso zo zabitých zvierat.

4. Gásadalur, Dánsko
Úchvatný pohľad sa vám určite naskytne aj pri pohľade na tento ostrov. Oblasť je veľmi chudobná pre náročný prístup do dediny.
Počas britskej okupácie tu boli postavené schody, ktoré vedú od pláže až do najbližšej dedinky. Neskôr bol postavený aj tunel, ktorý vedie pomedzi skaly a umožňuje tak prístup aj autám. Celkový počet obyvateľov je 18.
5. Huacachina, Peru
Dedina Huacachina je postavená okolo malej oázy, ktorá je obklopená piesočnými dunami. Nazývaná aj „oáza Ameriky“ slúži ako centrum pre miestne rodiny z blízkeho mesta Ica. Turistov sem ťahá najmä sandboarding na piesočných dunách.
Podľa miestnych legiend voda a bahno z tejto oblasti majú liečivé účinky. Turisti a obyvatelia dediny sa často kúpu vo vodách alebo v bahne v snahe vyliečiť viaceré ochorenia, akými sú aj astma či reumatizmus.
6. Undredal, Nórsko
Táto dedina má v prepočte viac lodí ako obyvateľov. Čo sa týka kôz, je na tom približne rovnako.
Undredal je známy svojím hnedým kozím syrom s názvom geitost, ktorý sa vyrába tradičným spôsobom. Obyvatelia ročne vyprodukujú 10 až 12 ton.
7. Sapa, Vietnam
Okrem obrovských plôch ryžových polí sa turisti môžu pokochať aj nádherným výhľadom z okolitých hôr. Ak by existoval teleport, bolo by to jedno z miest, kam by sme sa ihneď chceli pozrieť.
8. Tristan da Cunha, Ostrov sv. Heleny, Atlantický oceán
Najkratšia cesta by to zrejme nebola, no jedna z najfascinujúcejších určite. Dedina má okolo 300 obyvateľov, ktorých prežitie závisí od farmárčenia. Ostrovy boli objavené v roku 1506.
9. Rougon, Francúzsko
Na ostrove Rougon sa okrem neskutočných výhľadov nachádzajú aj pozostatky kaplnky sv. Christophera a kostola hugenotov. Dedinu obýva okolo 100 obyvateľov.
10. Monsanto, Portugalsko
Prezývané aj „Kamenné mesto“, určite patrí medzi najzaujímavejšie dediny na svete. Miestni obyvatelia postavili svoje obydlia okolo obrovských 200-tonových balvanov a niektoré z nich dokonca slúžia ako strecha.
Dedina sa nachádza v pohorí Sierra de la Estrella a láka turistov z celého okolia. Za ochrancu mesta ľudia považujú Ježiša Krista a veria, že práve vďaka nemu kamene držia na svojom mieste.
Spracované podľa elitereaders.com, asianstyle.cz, magazin.cz, huacachina.com, ousland.no