Patríte k ľuďom, ktorí si v lietadle nevypínajú telefón, lebo si myslia, že na to nie je žiadny dôvod? Pravidlá pre vypínanie telefónu však neexistujú len tak pre nič za nič.
Prečo si teda treba telefón vypínať alebo prepínať do letového režimu?
Túto otázku položil minulý týždeň niekto na stránke Reddit. Odpovedal mu používateľ menom BoilerUp218, ktorý o sebe hovorí, že bol bývalým pilotom. Tvrdí, že silné elektromagnetické žiarenie mobilov a vyhľadávanie siete môže spôsobiť odchýlky navigačných systémov, čo je problémom najmä pri pristávaní či v zlom počasí.
Navigačné systémy v lietadlách sú veľmi presné a aj malý odklon môže spôsobiť veľký problém. Keď si nechá telefón zapnutý jeden človek, nič sa nestane, keď to však urobí 150 ľudí, odchýlka už môže byť významná.

Komunikačné a navigačné systémy lietadiel prijímajú rádiový signál zo staníc na zemi ako aj zo satelitných vysielačov pomocou antén v lietadle. Tieto antény môžu zachytiť signály vysielané mobilmi, a tak vznikne spomínaný odklon.
To, že si myslíte, že sa počas žiadneho vášho letu nič nestalo, nemusí znamenať, že to tak aj naozaj je.
Zapnuté mobily môžu spôsobiť aj počuteľné rušenie spojenia. Poznáte ten zvuk, keď máte mobil pri reproduktore a niekto vám volá? Keď ho piloti počujú v slúchadlách, môžu im ujsť dôležité inštrukcie od navigátorov.
Boli zaznamenané prípady, keď pilotom tieto zvuky sťažovali komunikáciu alebo sa pre rušenie signálov vypol autopilot. Po opakovanej výzve, aby si pasažieri vypli elektorniku, však problémy vo väčšine prípadov zmizli.
