13 dôkazov, že funkciu nášho mozgu prevzali počítače a mobily

Súbor 'mozog' nebol nájdený. Skontrolujte jeho umiestnenie a vyskúšajte neskôr.

1. Musíme si nastaviť pripomienku, aby sme si nastavili pripomienku

Skrátka, nepamätáme si. Načo aj, všetko je od nás vzdialené len na jeden klik, na jednu aplikáciu. Narodeniny. Adresy. Telefónne čísla. Komu by si sa dovolal, ak by si mohol volať len na čísla, ktoré si pamätáš?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Rodičia nás porazia v každej vedomostnej hre

Oni majú v hlave, my na Wikipédii. Na jednej strane nemáme hlavu plnú „nezmyslov, čo v živote nevyužijeme“. No na tej druhej si už nepamätáme ani to, čo by sme mali vedieť aj „keď nás príde o polnoci niekto zobudiť“.

SkryťVypnúť reklamu

3. Máme problém so základnými matematickým operáciami

2+2 je 4. Ale čo keby náhodou nebolo? Radšej to skontrolujeme na kalkulačke. Niet divu, že potom máme problém s výškou prepitného, alebo s jednoduchou rovnicou.

4. Písané písmo sa takmer vytratilo z nášho života

A to sme jedna z mála krajín, kde sa spájané písané písmo ešte učí. V Čechách zaviedli nové, ktoré sa skôr podobá na tlačené, Fíni dokonca reálne uvažujú o tom, že písanie rukou vyškrtnú z osnov a nahradia ho písaním na počítači. Z našich pra-pravnukov sa tak možno stanú analfabeti. Výpadkom elektriny.

5. Stratili sme orientačný zmysel

Bez GPS sa stratíme aj vo vedľajšej ulici. Poniektorí z nás sa už tak spoliehajú na Google mapy, že tie skutočné im pripadajú ako cudzí jazyk. Škoda len, že Google ešte nestihol zmapovať úplne všetko. A ako sme sa presvedčili nedávno, nie je nesmrteľný.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Google postrašil ľudí svojím výpadkom. Zvyšok internetu našťastie fungoval a robil si z toho srandu Čítajte 

6. Nečítame, scrollujeme

Kedysi boli ideálne texty novín na 10 minút, dnes sú všetky nad 30 sekúnd pridlhé. Čudujeme sa potom, keď pri čítaní knihy blúdime-hore dole po strane a hľadáme „boldom“ napísanú podstatu?

7. Máme aplikáciu na každý životný problém

Komunikácia, randenie, hranie, počasie, cvičenie, analýza dažďovej vody. Povedz, čo potrebuješ, a počítač ti poradí, čo si máš stiahnuť.

8. Citeľne sa nám zmenšila slovná zásoba

„Slovom“ roku 2015 podľa Oxfordského slovníka bol emotikon. To nepotrebuje komentár.

Prečítajte si tiež: Klamári vyhrali ďalšiu súťaž. Slovom roka je postfaktuálny Čítajte 

9. Desí nás absencia „spell-check-u“

Prípadne možnosť si „komplikované“ slovo nájsť vo vyhľadávači.

10. Reagujeme ako Pavlovov Pes

Na klávesnicu si neslintáme. Ale stačí jedno pípnutie nejakej aplikácie a sme ochotní pustiť topiaceho sa a zdolať hory - lesy, aby sme sa dostali k zariadeniu.

SkryťVypnúť reklamu

11. Sme večne nespokojní so svojou prácou

Sebareflexia na škodu nie je, ale možnosť nekonečnej editácie áno. Kopírujeme, vkladáme, nahrádzame celé vety, kontrolujeme, mažeme. K textu (plagátu, kódu) sa môžeme kedykoľvek vrátiť a upravovať donekonečna (do deadlinu). A aj potom nám na ňom niečo prekáža.

12. Myslíme si, že sme experti na všetko

Každý, kto má prekladač, je dnes prekladateľ. Stačí jeden dobrý ekonomický softvér a sme účtovníci. Dokážeme spraviť blog na Wordpresse a hneď sme web dizajnéri. Má tvoj "online doktor" diplom, Wikipédiu alebo Dr. Housa?

13. Vieme, že čo je na internete, nemusí byť pravda. A neriešime to

Kopírujeme, preberáme, zdieľame, používame ako základ výskumu. Všetko, aj nezmysly. Niekedy preto, lebo sa nevyznáme, niekedy preto, že nám to neprekáža. Poviem vám, historikom budúcnosti nezávidím. Hlavne, ak raz bude jediným zdrojom informácii to, čo sme vytvorili na internete a na základe internetových zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Naučte sa odhaliť propagandu, falošné správy a konšpirácie v médiách. Pomôže vám tento manuál Čítajte 

Mozog

Súvisiace témy: Zábavné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu