
Mnoho ľudí si myslí, že poéziu čítajú len intelektuáli, lebo jej priemerný človek nerozumie. Že je náročná, pretože nemá dej. Jediná chyba však spočíva v tom, že poéziu odmietame skôr ako jej dáme šancu.
Že nemá dej, ešte neznamená, že nemá príbeh. Poézia je plná príbehov. A zámienok, prečo by sme mali básne čítať či učiť sa ich naspamäť, je oveľa viac.

1. Básnici nahliadajú do našich duší, majú odpovede na mnohé otázky.
Zaoberajú sa všetkými rozmermi krásy a láskou v rôznych podobách. Sú všímaví voči životu a jeho hodnotám, zobrazujú všedné radosti i starosti. Ich nástrojom je pero a hlava plná geniálnych myšlienok. Zaraďte do svojej knižnice slovenských predstaviteľov modernej poézie.

2. Poéziu síce neobľubujete, ale hudbu milujete z celého srdca?
Výborne, ešte stále nie ste stratený prípad. Hudba je vynikajúcim prostriedkom, ktorý dotvára celkovú atmosféru. Začnite viac počúvať texty piesní a zistíte, že od poézie nemajú ďaleko. Rovnako si vyskúšajte zarecitovať verš z básne do rytmu vašej obľúbenej piesne. Možno z toho vznikne niečo, vďaka čomu už ostatné dôvody na čítanie poézie nebudete potrebovať.

3. Ak patríte k tým, ktorí radi odhaľujú krásu slova, poézia vás pohltí dokonale.
Je plná metafor, skrytých významov, nezvyčajných slovných spojení a prirovnaní. Je nositeľkou toho, čo sa bežnými slovami len ťažko vyjadruje.

4. Poézia je vhodná pre každého, nielen pre "intelektuálov".
Stačí, ak si nájdete tú, ktorá vás urobí nedočkavými po každom ďalšom slove. Vyskúšajte všetko, od klasikov cez romantikov až po jej moderné verzie.
Zaujímajú vás spoločenské témy, viac uprednostňujete prírodu, vyhľadávate každodennú jednoduchosť alebo sa radšej zatúlate do sveta, kde láska a pekné slová nepoznajú hranice? Poetických textov je nekonečne veľa.

5. Neznášate hranice, limity a rôzne obmedzenia a s poéziou sa vám výlučne spájajú len pravidelné strofy, verše a rým?
Nie je to celkom tak, pravidlá v poézií takmer neexistujú. Poézia láme bariéry, niekedy spája krásne myšlienky, vyjadruje pocity, hlboké emócie, či strach bez toho, aby dávala dôraz na pravidelnú formu.

6. Málo času je váš každodenný problém?
Poézie je krátka a navyše si pri nej oddýchnete. Na malom priestore je toho povedaného veľa. Stačí sa ponoriť do sveta snov, fantázie a neobmedzených možností.

7. Veľká časť poetických textov má pravidelný rým a rytmus.
Ak patríte medzi začiatočníkov, budú pre vás takéto básne skvelým štartom.

8. Poézia necháva priestor na vlastnú sebarealizáciu, kreativitu a myslenie.
Vedie vás nenápadne k tomu, aby ste sa zamýšľali, aký konkrétny zmysel majú slová pre vás. Zároveň je natoľko subjektívna, že nech si báseň vysvetlíte, ako chcete, vždy budete mať pravdu.

9. Aspoň na chvíľu sa môžete vyhnúť každodennému stresu a problémom.
Skúste si viac predstavovať to, čo čítate. Poézia vám ponúka tisíce čarovných miest. Prechádzajte sa bosí po lúkach, voňajte kvety, spievajte nahlas aj potichu, snívajte.

10. V poézii ste úplne doma?
V tomto prípade by ste si ju nemali nechávať len pre seba, začnite šíriť vypovedané ďalej. Učenie sa básni naspamäť je považované za staromódne a nepoužiteľné. Mnohým vyznieva hlúpo a nezmyselne, že by sme sa mali učiť to, čo už povedali iní pred nami. No výhody, ktoré takéto memorovanie má, nie sú na zatratenie. Myseľ naplnená krásnymi slovami predsa nikdy nie je na škodu.

11. Odovzdávanie poetických myšlienok nebude benefitom iba pre vašich blízkych, ale aj pre vás samotných.
Vďaka rôznorodej slovnej zásobe, ktorú učením naspamäť nadobudnete, budete efektívnejším v každodennej komunikácii aj pri písaní.

12. Rozprávate občas rýchlo a nezrozumiteľne? Máte nejakú rečovú chybu?
Učenie sa poézie naspamäť a jej následné recitovanie vám pomôže zlepšiť vašu výslovnosť a intonáciu.

13. Ťažšie zvládate rozsiahlejšie úlohy, ste málo vytrvalí a nezanášate čakanie?
Aj v tomto prípade vám dokáže poézia pomôcť. Zapamätať si báseň určite nie je ľahké a preto sa z vás stane trpezlivejší človek.

