Dnes už zrejme neexistuje človek, ktorý by nepoznal kultový film Titanic v hlavných úlohách s Leonardom Di Capriom a Kate Winslet.
Túto katastroficko-romantickú drámu sme hltali ako malí aj vďaka na tú dobu perfektným špeciálnym efektom. Dievčatá plakali, keď Jack zamŕzal v oceáne a my, chalani, sme nevedeli odtrhnúť zrak od pikantnej scény v aute. Vedeli ste však, že v roku 1943 si nacistické Nemecko nakrútilo svoju verziu rovnomenného filmu?

Pred viac než 73 rokmi sa v Prahe konala premiéra škandalózneho diela, ktoré malo byť vrcholom nacistickej propagandy. V čase tesne pred začatím bitky o Britániu dostali Nemci nápad nakrútiť film, ktorý bude odrážať skazenosť a chamtivosť Britov. A čo mohlo napomôcť viac, než príbeh najväčšej britskej námornej katastrofy? Ten sa už tradične spája s luxusným zaoceánskym parníkom Titanic.

Režisér Herbert Selpin poňal film veľkolepo a nalial do neho viac než 4 milióny ríšskych mariek, ktoré poskytol minister propagandy Joseph Goebbels. Taký obnos peňazí určených na nakrúcanie nemá ani v dnešnej dobe obdobu, v prepočte by išlo o 125 miliónov eur.

O čom vlastne spomínané veľdielo je?
Zobrazuje nenásytných britských bankárov, ktorí neváhajú ohroziť životy cestujúcich len preto, aby boli v cieli čo najrýchlejšie a najviac zarobili. Ich pravým opakom je však nemecký dôstojník Peterson, ktorý neváha žiadať boháčov o spomalenie rýchlosti, pretože v oceáne očakáva množstvo ľadovcov. Neposlúchnu ho, a tak dôjde k nešťastiu. Peterson sa nevzdáva, ochotne zachraňuje pasažierov a nakoniec ostane na lodi, kde následne zomiera.
Nešťastne skončil i režisér, pretože bol obvinený z protištátneho konania. Údajne nadával na armádu a štát, za čo bol poslaný do väzenia, kde spáchal samovraždu. Keď Goebbels vo svojom súkromnom kine po prvýkrát uvidel Titanic, jeho konečný verdikt znel: „Nemá umeleckú ani komerčnú hodnotu.“ Nakoniec bolo jeho premietanie zakázané.