Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko technológií, zariadení a služieb vám nahrádza váš mobilný telefón s internetom? Vybrali sme aspoň niektoré.
1. Streaming hudby namiesto prehrávača
Niekedy sa vo vreckách nosili obludné walkmany, neskôr discmany a počúvalo sa dookola asi 15 pesničiek. Prevratným objavom bol MP3 prehrávač. Ak ste mali taký, ktorý mal kapacitu 1GB, tak ste boli hrdí, že vám doň vojde asi 18 hodín hudby.

Ak máte smartfón s prístupom na internet, dnes už nemusíte po vreckách nosiť prehrávače a pamäť telefónu vám nemusí zaberať stiahnutá hudba. Stačí všetko streamovať, napríklad cez Spotify, SoundCloud a mnohé iné služby. Ak máte k dispozícii 200 MB dát denne, tak hudbu cez Spotify môžete streamovať skoro päť hodín.
2. GPS navigácia v mobile namiesto zariadenia
Kto mal kedysi navigáciu v aute, bol pán. Hoci ho to občas zaviedlo do poľa a niekedy v kľúčových momentoch počul iba "prepočítavam", aj tak to bolo lepšie ako pozeranie sa do autoatlasu či papierovej mapy.

Dnes máte GPS v telefóne, či už v prehliadači alebo ako rôzne do detailov vypracované aplikácie. A nepoužívate ich len v aute. Ľahko nájdete pešiu dostupnosť aj prostriedky MHD, ktorými sa na miesto dostanete.
3. Fitness aplikácia namiesto krokomeru
Krokomery, tachometre na bicykle, stopky. Ak ste si niekedy chceli sledovať svoj výkon pri športe, potrebovali ste k tomu niekoľko zariadení.

Dnes vďaka mobilu, internetu a šikovným aplikáciám ako Endomondo, Runtastic alebo Strava vidíte všetky detaily o vašom športovom výkone a ešte o ňom môžete hneď informovať aj svoje okolie.
4. Hra do mobilu namiesto vreckovej konzoly
Mali ste niekedy Game Boy alebo jeho lacnú napodobeniny s tetris a otravnou hudbou? Stačili baterky a mali ste o zábavu postarané, kým vám ju z rúk nevytrhli súrodenci alebo rodičia. Hoci existujú aj novšie typy vreckových hracích konzol, v ére smartfónov a internetu v mobile trochu stratili význam.

V mobile môžeš mať toľko hier, koľko sa ti doň zmestí, pridanou hodnotou je hrať ich online s kamarátmi či hráčmi z celého sveta.
5. Virtuálne úložisko namiesto USB kľúča
Diskety, CD, DVD, USB kľúče a externé harddisky. Za všetky možnosti uloženia a prenesenia súboru sme boli vďační, aj keď to v niekedy trvalo oveľa dlhšie, než by sme si priali, a potrebovali sme k tomu špeciálne zariadenie.

Dnes stačí napríklad aj mobil a pripojenie na internet a všetky dáta ľahko uložíte na cloud, ktorého priestor je veľkorysejší než CD. Rovnako veľa možností máte aj na zaslanie týchto fotiek, videí či iného obsahu svojim priateľom.
6. Instagram namiesto okamžitej fotografie
Odfotiť sa s rodinou alebo kamarátmi a mať záber hneď k dispozícii bolo niekedy takmer nemožné, pokiaľ ste nevlastnili drahý Polaroid, ktorý vám umožnil vytlačiť si fotku hneď po odfotografovaní.

Vďaka fotoaparátu a internetu v mobile môžu každý moment vášho dňa vidieť nielen vaši kamaráti, ale aj tisíce ľudí na celom svete. Takže fotoaparáty s okamžitými fotografiami sú už len príjemnou (a trochu drahou a nepraktickou) nostalgiou.
7. Mobil namiesto bankomatu a kreditky
Ísť do pobočky banky preto, aby ste si účtu vybrali hotovosť, je pre niekoho záležitosťou, ktorú nikdy nevyskúšal, veď máme karty a bankomaty. Dnes však už nutne nepotrebujeme ani tie.

Niektoré banky už umožňujú platbu mobilným telefónom. Za nákup tak zaplatíte mobilom, pokiaľ v ňom máte NFC technológiu a požadovanú aplikáciu. Ak ste však skalnými fanúšikmi bankomatov, tak vďaka mobilu s internetom si môžete vybrať hotovosť bezpečnejšie, bez toho, aby ste do bankomatu vložili kartu.
8. Filmy a televízia v mobile namiesto televízora
Sadnúť si pred televízor vo vopred danom čase a sledovať obľúbený seriál spolu s rodičmi, mladšími súrodencami a nebodaj aj starými rodičmi je dnes už skoro nepredstaviteľné.

Sledovanie televízie, filmov a videí sa tiež presunula do mobilného telefónu. Ak máte v mobile rýchly internet, nie je problém pozrieť si video, ale aj relácie z archívu televízií či obľúbený seriál na Netflixe.
9. Lístky v mobile namiesto tlačiarne
Pre lístky na kultúrne či športové podujatie sme museli utekať do pokladne alebo si ich tlačiť doma. Podobne ako letenky či cestovné lístky. Dnes sa to už bežne rieši jednoduchšie.

Lístok na futbal alebo letenku si objednáte online prostredníctvom webstránky alebo aplikácie a obratom máte potrebný doklad v mobile. Potom stačí mobilný lístok nechať naskenovať a hotovo. A ešte aj ušetríte zopár stromov.
10. Kalendár v smartfóne prepojený s e-mailom namiesto diára
Značiť si všetky dôležité termíny do kalendárov či papierových diárov už nie je bežnou praxou súčasnej mladej generácie a samostatné zariadenia v podobe elektronických diárov už tiež nie sú veľmi in.

Kalendár v smartfóne vám umožní nielen poznačiť si manuálne všetky dôležité stretnutia a udalosti, ale ľahko si ho prepojíte aj s e-mailom a sociálnymi sieťami a všetko, čo plánujete, sa vám doň zaznačí automaticky.
Šikovných aplikácií a služieb, ktoré máte vďaka internetu v smartfóne je oveľa viac. Vďaka Internetu na deň len za 39 centov dostaneš do polnoci 200 MB a platíš len v tie dni, keď internet naozaj využiješ. Navyše môžeš surfovať aj v 4G sieti bez príplatku. S Tesco mobile máte vždy dáta po ruke aj vy. Zistite viac na tomto odkaze.
Tento článok vyšiel v spolupráci s Tesco mobile.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.