Takto vyzerali stroje na cvičenie v 19. storočí. Trúfli by ste si ich vyskúšať?

Prvý primitívny stroj na cvičenie vznikol už v 18. storočí.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Značkový cvičebný úbor, slúchadlá v ušiach a bežiaci pás, usilovne rátajúci vaše spálené kalórie aj počet nabehaných kilometrov. To je bežný pohľad do súčasnej posilňovne.

Vďaka momentálnemu cvičebnému boomu sa nám zdá, že moderné posilňovacie stroje sú výlučne záležitosťou súčasnosti. No pravdou je, že prvé skutočné mašiny na cvičenie začali vznikať už v 19. storočí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa to začalo ortopédom Francisom Lowndesom.

Ten už v roku 1796 navrhol stroj s názvom Gymnasticon, ktorý mal princíp stacionárneho bicykla. Stroj využíval elektrinu, ktorá podľa jeho slov „dokázala vyliečiť chorobu alebo poskytnúť veľkú úľavu od bolesti.“ Bol výlučne určený pre chorých ľudí a Lowndes ho odporúčal využívať najmä na liečbu dny, obrny, reumatizmu, slabosti či kŕčov.

SkryťVypnúť reklamu

Približne o sto rokov neskôr sa týmto nápadom inšpiroval istý švédsky fyzik Gustav Zander, ktorý navrhol 20 rôznych druhov mašín na posilnenie akejkoľvek časti tela, vrátanie prstov.

Bol jedným z prvých, ktorí prišli na to, že kľúčom k dobrému zdraviu nie je púšťanie žilou, ale fyzická aktivita. Preto bol tento nápad nesmierne revolučný a predpotopné posilňovne čoskoro navštevovala bohatá viktoriánska smotánka či ľudia so sedavým spôsobom života (vrátane študentov).

Ženy ale nemali žiadne zvýhodnenia.

Cvičiť museli v dlhých šatách a úzkych korzetoch, v ktorých ledva dýchali. No myslelo sa aj na ne. V dobe, keď si Zander užíval slávu, sa na trhu objavil nový exkluzívny produkt, a to elektrický korzet (áno, elektrina bola v 19. storočí približne na úrovni Boha).

SkryťVypnúť reklamu

Aj tento korzet sľuboval nadľudské výsledky. Podľa reklamy z roku 1883 ste mohli jeho nosením ľahko schudnúť, ale aj pribrať, odstrániť zápchu či ťažkosti s chrbticou, obličkami a pečeňou. V skratke – mal vyliečiť všetko, čo korzety bežne spôsobujú.

Aj vy sa konečne cítite vďační, že žijete v 21. storočí?

Prečítajte si tiež: Blogerky odkazujú ženám, aby sa nestresovali pre fitness fotky. S týmito trikmi si ich vyrobí každá Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu