Za slovo roka, ktoré vo viacerých krajinách sveta zvyknú každoročne vyhlasovať vydavatelia výkladových slovníkov, jazykovedci zvyčajne zvolia moderné fenomény či výrazy, ktoré dominovali spoločenskej debate.
Tohtoročné slovo roka podľa britského Oxford Dictionaries je skôr politický fenomén, ktorý sa ako vírus šíri po celom svete: “post-truth”. Výraz v slovenčine používaný ako postfaktuálny odkazuje na súčasnú realitu, kde v politike a konšpirátorských médiách už nie sú dôležité skutočné fakty a pravda, ale hovorenie do duše voličov, ktorí potrebujú vinníkov, nepriateľov a jednoduché riešenia. K moci sa tak dostali ľudia ako Donald Trump či Boris Johnson, ktorí svoje kampane vyhrali vďaka / napriek permanentnému klamaniu.
Post-truth je podľa britského slovníka prídavné meno, “ktoré sa vzťahuje na okolnosti, v ktorých sú objektívne fakty menej vplyvné na tvorenie verejnej mienky ako apely na emócie a osobné presvedčenie”.
Používanie slova vzrástlo v Británii tento rok medziročne o dvetisíc percent, a to najmä v kontexte referenda o EÚ a prezidentských volieb v USA, píše The Guardian.
Slovo “post-truth” nie je nové. Podľa Oxfordu ho zaregistrovali už v roku 1992 v článku srbsko-amerického autora divadelných hier Steva Tesicha. Článok sa týkal škandálu Irán-Contras v Perzskom zálive, kde uviedol, že ľudstvo sa dobrovoľne rozhodlo existovať v “postfaktuálnom svete”.
V minulých rokoch vybral Oxford Dictionaries masovejšie používané výrazy:
2015:

2014: vape (inhalovanie e-cigariet)
2013: selfie (svojka)
2012: omnishambles (totálny chaos, výraz spopularizovaný televíznou šou)
2011: squeezed-middle (ekonomický fenomén, pri ktorom strednej vrstve nerastú platy v súlade s vývojom s inflácie, kým lepšie zarábajúci si polepšia)