Tieto obdivuhodné deti môžu byť vzorom aj pre dospelých. Vymysleli úžasné spôsoby, ako pomáhať iným

Možnosti sú nekonečné.

Ako ste trávili svoj voľný čas, keď ste chodili na základnú školu? Väčšina z nás sa asi hrala, chodila na krúžky, športovala či čítala.

Niektoré deti však trávia svoj voľný čas aj inak - pomáhaním druhým.

1. Tvoria náučné hry

Pätnásťročný Ondrej tvorí hry, ktoré pomáhajú postihnutým deťom s učením. Začalo sa to tým, že chcel pomôcť príbuznej, ktorá má detskú mozgovú obrnu. Ondrej sa naučil programovať a vytvoril takzvané Pinf hry. Deti by podľa neho mali mať z učenia radosť a malo by ich baviť. Hry im pomáhajú spoznávať písmená, rozširovať si slovnú zásobu či učiť sa hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sú navrhnuté špecificky pre deti s mentálnym postihnutím ako je autizmus, detská mozgová obrna alebo mentálna retardácia. Majú jednoduchý dizajn a biele pozadie, ktoré deti nerozptyľuje a nemätie. Hry sú dostupné pre všetky platformy a sú zadarmo. Ondrej za Pinf hry dostal v roku 2015 ocenenie LEAF za súčasný projekt.

Prečítajte si tiež: Organizácia LEAF ocenila makovice plné nápadov Čítajte 

Američan Anshul Samar je autorom hry Elementeo. Teraz je už síce dospelý, hru ale vymyslel, keď bol šiestak. Od detstva mal rád kartové a spoločenské hry, rodičia sa s ním však odmietali hrať. Hovorili, že hry nie sú dosť poučné. Anshul si preto vymyslel vlastnú.

Ponoril sa do učebníc chémie, vymyslel chemickým prvokom vlastné osobnosti a záľuby a s pomocou ilustrátorov vytvoril novú kartovú hru Elementeo. Hra, ktorá pomáha ľuďom pochopiť chémiu a to ako funguje. Je dostupná aj ako appka na iOs.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nejdú vám do hlavy chemické prvky? Pomôžte si smiešnymi vetami a Harrym Potterom Čítajte 
Načítavam video...

2. Pomáhajú pacientom s rakovinou

Tieto deti majú empatie na rozdávanie. Christian McPhilamy z Floridy, Thomas Moore z Marylandu a Vinny Desautels sú chlapci, ktorí sa rozhodli nechať si narásť vlasy, aby sa z nich mohli vyrobiť parochne pre deti s rakovinou.

Ak si hovoríte, že darovanie vlasov nie je ničím nezvyčajným, máte pravdu. V tomto prípade je zvláštne skôr to, že ide o malých chlapcov, ktorí si ich nechali narásť len preto a ani posmešky spolužiakov im nezabránili v tom, aby dosiahli svoj cieľ. Iróniou osudu je, že 7-ročnému Vinnymu krátko po tom, ako sa ostrihal, diagnostikovali zriedkavý Ewingov sarkóm.

Liga proti rakovine na Slovensku rozbehla projekt VYSTR!HAJ SA SLOVENSKO, v rámci ktorého môžu ľudia darovať svoje vlasy na výrobu parochní pre pacientky s rakovinou. Zapojilo sa do neho aj viacero malých dievčat, ktoré dokázali, že majú naozaj veľké srdce.

SkryťVypnúť reklamu

3. Vyrábajú hračky

12-ročný Campbell Remess z Austrálie trávi svoj voľný čas vyrábaním plyšových hračiek pre choré deti. Začalo sa to, keď mal Campbell 9 rokov a opýtal sa rodičov, či by nemohli nakúpiť darčeky pre deti v nemocnici. Vysvetlili mu, že by to bolo pridrahé, preto sa rozhodol začať ich vyrábať sám.

Naučil sa šiť a začal projekt s názvom “Project 365 by Campbell”. Ako naznačuje názov, jeho cieľom bolo vyrobiť do Vianoc 365 hračiek, ktoré bude môcť darovať nemocniciam a charitám. Najprv vyrábal hlavne hrkajúce hračky pre malé deti, potom sa však naučil robiť plyšové zvieratká.

Načítavam video...

Materiály na výrobu plyšákov kupuje Campbell zo svojho vreckového. Odkedy sa jeho projekt stal virálnym, ľudia mu posielajú materiály alebo peňažné dary, aby mohol s výrobou hračiek pokračovať. Prijíma dokonca aj objednávky.

SkryťVypnúť reklamu

4. Predávajú svoje výrobky

Ocenenie Leaf award pre inšpiratívne deti od 10 do 16 rokov dostal tento rok Matúš, ktorý bude mať vo februári 10 rokov. Vyrába doma mydlá s hračkami vo vnútri, ktoré motivujú deti k umývaniu rúk. Matúšov starší brat Jakub má detskú mozgovú obrnu a potrebuje plienky. Poisťovňa mu však prepláca pre stanovený limit len asi polovicu z počtu, ktorý potrebuje. Peniaze z predaja mydiel preto jeho rodina míňa na nákup plienok.

Okrem mydiel Matúš vyrába aj sviečky, škatuľky či maľuje hrnčeky. Vo voľnom čase hrá stolný tenis, angažuje sa aj v občianskom združení Čarovný prútik a navyše organizuje tvorivé dielne pre deti s DMO.

Američanka Neha Gupta je už dospelá, keď však založila neziskovú organizáciu Empower Orphans, bola ešte dieťatom. V roku 2005, keď mala 9 rokov, sa zúčastnila výletu do Indie, odkiaľ pochádza jej rodina. Zasiahlo ju, keď videla, ako v krajine žijú osirelé deti, a uvedomila si, že nemajú nikoho, kto by ich ľúbil, nakŕmil a zabezpečil by im prístup k vzdelaniu. Začala preto doma predávať ručne vyrobené označovače na vínové poháre. Predávala ich na rôznych komunitných udalostiach, cez rodinu a známych a dokonca aj chodením po domoch.

SkryťVypnúť reklamu

Založila organizáciu Empower Orphans, prostredníctvom ktorej osirelým deťom pomáha. Z peňazí, ktoré vyzbierala, sa jej podarilo zabezpečiť pre množstvo detí učebnice, topánky, školské potreby, tašky, uniformy a dokonca založiť knižnice. Jej organizácia uskutočňuje okrem toho aj projekty v oblasti zdravotnej starostlivosti. Za svoju činnosť získala množstvo ocenení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu