Zvýraznené prirodzenia, vyholené dievčenské hlavy a samovraždy. História módy je poriadne divoká

Stávalo sa, že historická móda prerástla do hysterickej módy.

(Zdroj: blogs.getty.edu)

1. Účes, ktorý držal v každom počasí...

... nosili takzvaní Macaroni. Boli to mladí Angličania a Francúzi, ktorí sa po cestovaní po Taliansku vrátili domov. Ako to už býva, mysleli si, že sú jediní, ktorí vedia, čo vo svete módy „letí”. Väčšinou sa nestretli s pochopením a namiesto obdivu si zaslúžili akurát poriadny hejt. A to ste si o nagélovaných Talianoch mysleli, že preháňajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Dvestoročné emo

V roku 1774 sa dovtedy neznámemu spisovateľovi Goethemu podarilo vydať knihu Utrpenie mladého Werthera, a tým odštartoval hotové šialenstvo. Sentimentálny príbeh o nešťastnej láske, nekonečnom utrpení a samovražde deprimoval inšpiroval mladých mužov v celej Európe. Obliekali si žlté nohavice a modré kabáty ako Werther, rozprávali ako Werther, smútili ako Werther a páchali samovraždy - presne ako Werther. Stále veríte, že emo je výmysel generácie narodenej po 1990?

SkryťVypnúť reklamu

3. Všetko pre vlasy

Starí Rimania boli rovnakí módni diktátori ako dnešní Taliani. Bežne si svoje vlasy farbili, a keď to nestačilo, tak si brali kupovali svetlé vlasy germánskych otrokýň. Na tvarovanie používali rozžeravené železo ako kulmu či žehličku. Výsledok bol viac než efektný.

4. To, čo upúta váš zrak na nasledujúcom obrázku, ...

... je takzvané krytie, kus oblečenia, ktorý obľubovali muži v renesancii. Platilo, že čím väčšie ho chlapi mali, tým väčší bol ich swag. Krytia dosiahli najväčšiu veľkosť v časoch extrémneho rozšírenia syfilisu, a tak existuje teória, že ich úlohou bolo poskytnúť dostatočný priestor pre obväzy s liečivými látkami.

5. "Obliekaš sa ako dievča!"

Obliekli by ste syna do ružového svetra, ktorý zdedil po staršej sestre? Pred niekoľkými storočiami bolo úplne bežné, že chlapci vo veku 1-5 rokov nosili sukne a mali dlhé vlasy. Dôvod? Povery a absolútna neznalosť medicíny. Dievčatká boli imúnnejšie voči ochoreniam, a rodičia chlapcov si mysleli, že sa im takto podarí prekabátiť smrť.

SkryťVypnúť reklamu

6. „Poriadne dievča nemá vyholenú hlavu...”

Alebo áno, ak žila v dobe anglickej kráľovnej Alžbety I. Kráľovná - a teda aj všetky jej dvorné dámy - si vytrhávali pás vlasov, aby ich čelo vyzeralo vyššie. Vysoké čelo bolo považované za symbol dokonalosti a ženskej krásy, tak ako mŕtvolne bledá pokožka, svetlé vlasy a krvavé pery.

7. Módu nezastavíš

Aj keď si to už dnes ťažko vieme predstaviť, v dávnych dobách sa muži viac zaoberali svojimi topánkami než ženy. Tie v stredoveku nosili väčšinou jednoduché sandáliky a črievičky, kým muži obľubovali extravagantnejšie kúsky - napríklad takéto predĺžené papuče. Nosili ich aj rytieri, ktorí si pre nepraktickosť týchto topánok vyslúžili ostrú kritiku od cirkvi.

8. "Láska, nepožičala by si mi svoje náušnice?"

V 16. storočí by ste s náušnicami, topánkami na vysokom opätku a hodvábnymi pančuchami nevyzerali ako tanečník v trans klube, ale ako mužný elegán, ktorý vie, čo sa nosí. Samozrejme, nesmeli ste si doma zabudnúť ani na šerpy, čipkované vreckovky a parfumované gombíky a nakupovanie by ste mali radšej než vaša žena.

SkryťVypnúť reklamu

9. "A tvoj klobúk má aký matematický vzorec?"

Zaostalý stredovek? Jednoduchá móda temnej doby? Ani náhodou. Dnešné flexy a dovolenkové klobúky sú oproti týmto výtvorom úplne amatérske. Nechceme radšej vedieť, akými migrénami trpela žena, ktorá v záujme módy obetovala svoju krčnú chrbticu a trapézové svaly.

10. Keď ženy prechádzali bokom cez dvere

Jedným z najnezmyselnejších a najnebezpečnejších trendov v histórii bola dvojica krinolína + korzet. Krinolíny vyrábané z kostí veľrýb a sa v 18. a 19. storočí rozrástli do absurdných rozmerov. Ženy, ktoré sa do nich navliekli, sa iba s ťažkosťami dokázali pohybovať. Neraz sa stalo, že sa nadrozmerná sukňa zapálila a žena utrpela ťažké popáleniny, keďže bolo prakticky nemožné ju vyzliecť. Takéto sukne mali aj iné, úsmevnejšie nevýhody: Často „žili vlastným životom” a nemravne ukazovali nohy svojich majiteliek.

SkryťVypnúť reklamu

Spracované podľa knihy Móda - obrazové dejiny obliekania a štýlu, Wikipédie a history.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu