15 veľkolepých kníh, ktoré by si mal prečítať každý dvadsiatnik

Máš po dvadsiatke a nevieš, čo so životom? Možno ti pomôže literatúra.

(Zdroj: https://www.instagram.com/thepaige_turner/)

1. Oscar Wilde – Portrét Doriana Graya

„Ľudia dnes poznajú cenu všetkého a hodnotu ničoho."

Chceli by ste byť navždy mladí a nezostarnúť? Presne to bol zámer mladého šviháka Doriana Graya, ktorý vyslovil prianie, aby namiesto neho vráskavel jeho namaľovaný portrét. Toto prianie napokon prerástlo do obludných rozmerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O Oscarovi Wildeovi je známa jeho homosexuálna orientácia a náklonnosť k mužom zašifroval aj do tohto legendárneho diela. To mu, samozrejme, viktoriánska spoločnosť neodpustila a Wilde napokon pre homosexualitu skončil vo väzení.

SkryťVypnúť reklamu

2. Jack Kerouac – Na ceste

„Život je posvätný a každý chvíľa v ňom je vzácna. Miluj svoj život, každú minútu v ňom."

Dean Moriarty je ľahostajný dvadsiatnik, zbožňuje zakázané pôžitky všetkého druhu a väčšinu svojho času venuje alkoholu a drogám. Nie, nie je to študent vysokej školy posledného ročníka, ale typický predstaviť beatnického hnutia 50. rokov. Tí rebelovali voči spoločnosti bezcieľnym túlaním sa po Amerike a skúšaním experimentálnych drog. Napriek tomu sú ale myšlienky v románe hlbšie, ako by sa vám na prvý pohľad zdalo.

3. Haruki Murakami – Nórske drevo

„Ak čítaš len knihy, ktoré čítajú všetci ostatní, budeš schopný premýšľať iba o tom, o čom premýšľajú ostatní."

„Jediné, čo nás robí normálnymi je vedomie, že nie sme normálni."

SkryťVypnúť reklamu

Ak po prečítaní tejto knihy nebudete plakať pre smutný koniec, určite to bude z dôvodu, že ste ju tak rýchlo dočítali. Uzavretý tokijský študent Tóru Watanabe sa snaží vysporiadať so samovraždou bývalého priateľa a samotou, ktorú prežíva na vysokoškolskom internáte. Čoskoro stretáva krásnu Naoko, tá ale napokon končí v sanatóriu pre duševne chorých. Kniha sa hodí najmä pre sentimentálnych jedincov, ktorí dokážu nájsť čaro aj v tých najobyčajnejších veciach.

4. Francis Scott Fitzgerald – Táto strana raja

„Nie som sentimentálny – som romantik ako ty. Rozdiel je v tom, že sentimentálny človek si myslí, že veci zotrvajú – romantik zúfalo verí, že to tak nebude."

„Neboj sa, že stratíš svoju „osobnosť“, alebo ako to nazývaš. V pätnástich rokoch si mal žiaru skorého rána, v dvadsiatich začneš mať melancholický lesk mesiaca, a keď budeš v mojich rokoch, budeš (rovnako ako ja) rozdávať priateľské pozlátené teplo štvrtej hodiny poobede."

Debutový román tvorcu Veľkého Gatsbyho zobrazuje život „stratenej generácie“ po 1. svetovej vojne. Amory Blaine študuje literatúru na Princetonskej univerzite a zažíva, čo to je chamtivá láska či túžba po spoločenskom statuse. Kniha je sčasti autobiografická a autor ju napísal, keď mal len 23 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

5. Milan Kundera – Neznesiteľná ľahkosť bytia

„Človek nikdy nemôže vedieť, čo má chcieť, pretože žije len jeden život a nemôže ho nijak porovnávať so svojimi predchádzajúcimi životmi, ani ho opraviť v tých nasledujúcich."

„K samote neodsudzujú človeka nepriatelia, ale kamaráti."

Príbeh o milostnom trojuholníku v čase intervencie sovietskych vojsk do Česko-Slovenska. Politické názory striedajú sexuálne fantázie a čitateľ je stále nútený kriticky premýšľať o všetkom, čo číta. Mladí ľudia vďaka tejto knihe lepšie pochopia zmýšľanie ľudí žijúcich v režime, ktorý je pre nich už takmer nepredstaviteľný.

6. Joseph Heller – Hlava 22

„Je nemožné a zbytočné vzdelávať ľudí, ktorí sa nikdy nepokúsili nič spochybniť."

Áno, to je tá kniha, o ktorej sme sa všetci učili na strednej, no nikdy nám ani len nenapadlo si ju prečítať. A práve teraz, keď už sa na svet dívame inými očami, je na to ten správny čas. Tento satirický vojnový román je o dôstojníkovi americkej armády menom Yossarian, ktorý predstiera šialenstvo, aby sa dostal z vojny. Kniha sa po 2. svetovej vojne stala okamžitým bestsellerom a dodnes ovplyvňuje modernú kultúru.

SkryťVypnúť reklamu

7. Louisa May Alcott – Malé ženy

„Buď hodným lásky a láska príde."

Príbeh štyroch sestier a ich cesta dospievania z čias vojny Sever proti Juhu. Román je sčasti autobiografický, zvlášť v osude jednej zo sestier, ktorá sa snaží presadiť ako spisovateľka, no predsudky ostatných voči jej pohlaviu jej to značne sťažujú. Rodinné väzby či netradičné ľúbostné vzťahy sú tiež hlavnými témami tejto knihy.

8. George Orwell – 1984

„Najlepšie knihy sú tie, ktoré ti povedia to, čo už vieš.“

Táto kniha priniesla nielen veľké proroctvo o budúcnosti a legendárnu vetu: „Veľký brat ťa vidí“, ale aj desivo reálny príklad toho, čo sa stane, keď sa necháte zmanipulovať inými ľuďmi. Bola napísaná v roku 1948, no je stále aktuálna pre všetky generácie.

P.S.: Ak máte panický strach z potkanov, radšej ju vynechajte.

SkryťVypnúť reklamu

9. Paulo Coelho – Alchymista

„Povedz svojmu srdcu, že strach z utrpenia je horší ako utrpenie samotné. A že žiadne srdce ešte netrpelo pri hľadaní svojich snov.“

Ak vás v poslednom čase zaplavujú pochybnosti o svojom živote či budúcnosti, určite siahnite po tejto knihe. Toto majstrovské dielo presvedčí aj najzarytejšieho skeptika, že ak niečo veľmi chceš, celý vesmír sa spojí, aby ti pomohol.

10. Gabriel García Márquez – Sto rokov samoty

„Spomienky v našom srdci časom eliminujú to zlé a zväčšujú to dobré; a vďaka tomuto dokážeme niesť bremená minulosti.“

Bláznovstvo, ktoré vás čaká po dovŕšení vašich dvadsiatich rokov, dokáže celkom ľahko skresliť vaše vnímanie času. Tisíc rokov samoty ponúka veľmi hlboký pohľad na povahu času, histórie, samoty a všadeprítomnej minulosti. Láska a túžba, bohatstvo a chudoba, mladosť a staroba – rozmanitosť života je univerzálna téma, ktorá dominuje tomuto generačnému románu s výraznými prvkami magického realizmu.

SkryťVypnúť reklamu

11. Charles Dickens – David Copperfield

„Je márne spomínať na minulosť, ak to nedokáže ovplyvniť prítomnosť.“

Všetci poznáme Olivera Twista, Veľké nádeje či Malú Doritku, ale prečo je v zozname práve David Copperfield? Je totiž iný ako všetky ostatné. Úplne vás pohltí príbeh chlapca, ktorý sa postupne mení na muža a začína svoju cestu spisovateľa. Okrem toho vás zaujme klasický „dickensovský“ štýl rozprávania, v ktorom je spisovateľ raz v role moralizátora, raz zabávača.

12. Ray Bradbury – Fahrenheit 451

„Úplná dokonalosť vedie k totálnej prázdnote.“

„Netreba páliť knihy, stačí, keď ich ľudia prestanú čítať.“

Predstavte si túto realitu – knihy sú zakázané a povolanie požiarnikov už nie je hasiť oheň, ale spáliť akúkoľvek knihu, ktorá sa objaví. Len jeden človek v príbehu si uvedomí, aké je to šialenstvo. Spisovateľ (a držiteľ Pulitzerovej ceny) chcel týmto antiutopickým románom z 50. rokov poukázať na klesajúci záujem ľudí o čítanie kníh.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď mu (našťastie) proroctvo v knihe nevyšlo, predpovedal v nej existenciu mnohých súčasných technologických vymožeností, ako napríklad plochú televíznu obrazovku či malé slúchadlá do mobilu.

13. Fiodor Michajlovič Dostojevskij – Zločin a trest

„Utrpenie a bolesť sú vždy nevyhnutné pre široké vedomie a hlboké srdce.“

Hovorí sa, že toto veľdielo by ste si mali prečítať aspoň dvakrát za život. Prvýkrát, keď máte dvadsať, a druhýkrát v štyridsiatke. Je totiž zaujímavé sledovať, ako sa s odstupom času pozeráte na Raskoľnikova a jeho „morálne-nemorálny“ čin, a tiež koľko nových vecí začnete na tomto psychologickom románe chápať inak.

14. Jon Krakauer – Útek do divočiny

„Nie je vždy nevyhnutné byť silným, ale cítiť sa silný.”

Táto cestovateľská kniha opisuje reálny príbeh mladého muža menom Christopher McCandless, ktorý sa hneď po spromovaní vybral stopom na Aljašku. Inšpirovaný dobrodružnými knihami v tom videl niečo hrdinsky romantické.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho koniec bol ale viac než tragický – vo veku 24 rokov zomrel uprostred divočiny na vyhladovanie. Jon Krakauer sa rozhodol vypátrať, čo ho k tomu viedlo, a tak vznikol bestseller, ktorý dokonca v Amerike zaradili do povinného čítania stredných a vysokých škôl.

15. Ellyn Spragins – What I Know Now: Letters to My Younger Self

„Vyskúšaj viac vecí. Prekroč viac hraníc.”

„Na tvojich vlasoch záleží oveľa, oveľa menej, než si myslíš.”

Ak vás to množstvo klasických diel odradilo, prinášam niečo na odľahčenie. Táto kniha obsahuje 41 listov, v ktorých známe ženy dávajú rady svojmu mladšiemu ja. Radia si ako starostlivé staršie sestry a listy sú často dojemné.

Táto kolekcia možno inšpiruje ďalšie mladé ženy, aby aj ony napísali list svojmu mladšiemu ja. Je to, podobne ako terapia, dobrý spôsob, ako sa vysporiadať s minulosťou a odpustiť tej ľahkovážnej tínedžerke, ktorú v sebe mnohé stále nevedomky nosia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: S dobrou knihou nám neprekáža, ak je vonku hnusne. 10 knižných tipov do každého počasia Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu