1. Porovnávaš v pozitívnom aj v negatívnom zmysle
Porovnáva každý. Aj ten, čo bol na dve hodiny vo Viedni. Ale čím dlhšie si preč, tým viac lepších, krajších aj horších vecí objavíš.

2. Pri rozprávaní kamarátov zistíš, čo všetko ti uniklo
Dni obce. Vinobrania. Vianočné trhy. Všetky narodeniny. To som bola preč vážne tak dlho?
3. Celá tvoja rodina už videla Sochu slobody
Aj celá partia. Aj 80-ročná teta z pätnásteho kolena. A to všetci vieme, že je takmer nemožné dostať niekoho na návštevu. Čím (si) ďalej, tým viac.
4. Rodičia a kamaráti sa prestali pýtať, kedy sa vrátiš
A dúfajú, že sa niekedy vrátiš. Aspoň na tie Vianoce.

5. Na oslovenie reaguješ zásadne v cudzom jazyku
Po roku v zahraničí stojíš v dedinskom obchodíku. Predavačka sa ťa pýta, čo to bude, a vyruší ťa z myšlienok. V akom jazyku zareaguješ?
6. Je pre teba nepredstaviteľné rozprávať „čistou“ slovenčinou
Správny výraz ti napadne vždy. Akurát nie vždy v správnom jazyku. Miestna reč, dokonca aj slang, sa na teba nalepí, aj keby si nechcel. Prirátaj angličtinu, ktorú používaš v práci. Slovenčinu pre rozhovory s mamou. Biednu ruštinu, ktorú si oprášil kvôli dlhonohej susede. Nečudo, že si niekedy nerozumieš ani ty sám.
7. Si turistom v kedysi vlastnom meste
Poznáš všetky najtajnejšie podniky Barcelony. Vieš, kde podávajú najlepšie tapas, aj to, kde si vychutnáš výborné pivo. Ale kde to nájsť doma? Podniky, do ktorých si chodil, sú už o ničom, prípadne na ich mieste stojí niečo iné. A tak je tvoja najčastejšia veta „ty vyber, ty to tu poznáš.“
8. Tvoj život sa zmestí do kufra
Prechádzaš na minimalistický životný štýl. Postupne sa zbavuješ nepotrebného pozemského majetku a zisťuješ, že o pár rokov ti ostane len to, čo máš na sebe.

9. Alebo máš všetko dvakrát
Dve SIM karty. Dva účty v banke. (Minimálne) dve meny, ktoré sa ti v peňaženke vždy pomiešajú. Už si toho vo svojom novom dome stihol nahromadiť toľko, že ti slovo „sťahovanie“ spôsobuje hrôzu.
10. Zvykol si si na miestnu gastronómiu a jej kópie ti nevoňajú
Už ti nechýbajú halušky v Thajsku, ale pad thai na Slovensku. A vieš až príliš dobre, ako chutí fantastický originál a dlhé obdobie si si ho užíval. A zrazu ťa kamoši ťahajú do ďalšej „úžasnej“ ázijskej reštaurácie.

11. Euro sa ti zdá ako exotická mena
Už neprepočítavaš dináre na eurá, ale eurá na dináre.
12. Miestne zvyky sú pre teba normálom
Iný kraj, iný mrav, na ktorý sa ťažko zvyká. Každá krajina má svoje zvláštnosti a pravidlá, hlavne v oblasti etikety. Na začiatku sa isto nevyhneš zopár trapasom. Potom prijmeš zvyky za svoje a spôsobíš si trapas doma.

13. Neoslavuješ meniny
A ani nevieš, že ich máš.
14. Prestal si brať fotoaparát na každú prechádzku
Prechádzať okolo krásnej architektúry a pamiatok ti už príde úplne normálne. Už konečne nefotíš ani západ slnka na pláži, na ktorej si takmer denne.
15. Veľmi dlho hľadáš odpoveď na otázku: „Odkiaľ si?”
Študoval si v Budapešti a Zurichu. Pracoval v Egypte. Teraz žiješ tretí mesiac v Indii po tom, čo si po troch rokoch opustil Vietnam. Ešteže sa dá zatiaľ cestovať len v rámci tejto planéty.

16. Máš „tam“ lekára, zubára a kaderníčku
Už sa nevraciaš domov na preventívne prehliadky či plomby a prejavíš dôveru aj v provinčné zdravotné stredisko alebo doktora z hôr. A raz možno aj v kaderníčku, tú jedinú v dedine, ktorá nehovorí tvojím jazykom.
17. Voláš domovom miesto, kde bývaš, a keď sa vraciaš na Slovensko, máš pocit, akoby si šiel do zahraničia
Počasie je divné, autá jazdia na zlej strane, ľudia hovoria smiešnym prízvukom a jedia zvláštne jedla.

18. Hádzať toaletný papier do WC je pre teba divné
19. Rozumieš miestnej politike
20. Zase šoféruješ. Aj na „zlej“ strane
Nechuť celý život jazdiť verejnou dopravou vyhrala nad obavami o holý život.
