Maxihra
Začiatok moderátorskej kariéry Andreja Bičana a Lucie Siposovej, prvá cena v podobe hernej konzoly Playstation, Umbakarna, Micuš Cicuš, Čínsky múr či Niagarské vodopády. Vďaka Maxihre sme nemali radi svojich rodičov za to, že sme nemali telefón s tónovou voľbou. A keď sme ho mali, nenávideli sme STVčku za to, že sa nám do Maxihry nepodarilo dovolať. Aj tak však patril Crash Bandicoot k tomu najkrajšiemu, čo sme cez týždeň pozerali po príchode zo školy či zo škôlky.
Hodnotenie ČSFD: 75 %

Ponorka na Dunaji
Detská verzia Pevnosti Boyard. Veliteľ a moderátor v jednej osobe, Janko Kroner, radil trojčlenným tímom, ako sa dostať k pokladu. Desil nás najmä Zabulon a Kapitán Magor, ktorého si zahral Leopold Haverl. Súťažiaci sa spúšťali po tyči, ochutnávali jedlá so zavretými očami, lúštili hádanky a zbierali mešce s peniazmi.
Hodnotenie ČSFD: 56 %
Elá Hop
Každé ráno sme netrpezlivo čakali pred telkou, aby sme videli najnovšie dobrodružstvá slimáka Maximiliána a bábkarov Katky Aulitisovej a Ľuba Piktora. Zvučku sme, samozrejme, poznali naspamäť. Relácia vydržala 10 sezón a svojich malých divákov učila a poučila, mala listáreň, divadielko a veľa, veľa energie. Až toľko, že keď si to pozrieme teraz, nechápeme, čo sme na tom videli.
Hodnotenie ČSFD: 43 %

Crn Crn a Majster N
Deti moje osprostené, aj suseda Patvárošová je z vás na liekoch! Bláznivý Jozef Nodžák bol najvýraznejšou postavou relácie Crn Crn a bavil nás svojimi záhadami, pokusmi a experimentami. Relácia odštartovala kariéru Romanovi Pomajbovi či Kvetke Horváthovej. V Nodžákovom laboratóriu samozrejme nemohol chýbať žabí sliz a občas aj nejaké tie hviezdy svetového charakteru. Napríklad Lucka Vondráčková a Barbara Haščáková.
Hodnotenie ČSFD: 59 %
Od Kuka do Kuka
Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie, smiech aj drobnú záhadu, všetkým dobrú náladu! Tento veršík si pamätáme rovnako ako zľudovenú hlášku "Máš problém? Napíš Kukovi." Kuko mal vlastnú reláciu od roku 1985 do 1995 a pamätáme si najmä moderátorku Paťu Jarjabkovú a Kukovho brata Puka. Často sa v relácii mihol aj Vašo Patejdl s novou pesničkou.
Hodnotenie ČSFD: 67 %
Bambuľka
Dve zázračné slová viem (slová viem), pri sebe ich nosím (nosím), to prvé je ďakujem (ďakujem) a to druhé prosím (prosím). Dnes počúvame tóny tejto zvučky najmä v reklame na nemenovanú banku, no my vieme, že legendárne piesne nám priniesol Dedo Jozef (Július Pántik) a malá Bambuľka (Monika Haasová). V 30 častiach sme sa na 10 minút ponorili do zážitkov malého dievčaťa, ktorému dával rady a poučenia do života Dedo Jozef. Slovenskú televíznu premiéru mal 18. decembra 1982 a bol to pôvodný televízny seriál vysielaný pred rokom 1989 ako večerníček.
Hodnotenie ČSFD: 67 %
My sme malí muzikanti, Zlatá brána
Jozef Kroner ako Doremifák a príbehy, z ktorých vždy vyplynulo spievané ponaučenie. Vďaka starej STVčke sme počúvali folkové piesne každé víkendové ráno. V relácii My sme malí muzikanti nám rady do života dávali Dušan Tarageľ, Marián Labuda st., Ľubo Roman, či Ivan Krajíček. Zo Zlatej brány si zase pamätáme Zuzanu Tlučkovú, Iva Hlaváčka, Ivana Vojteka, Miroslava Babjáka a Igora Timka.
Hodnotenie ČSFD: 57 %, 56 %
Filmárik a Filmuška
Tieto dve postavičky uvádzali detské rozprávkové pásma už od 70. rokov, takže s nimi vyrastali aj naši rodičia. Dve milé figúrky a filmový pás síce neboli postavami žiadnej relácie či seriálu, ale keď sme ich zbadali na obrazovke, vedeli sme, že za nimi nasleduje rozprávkové pásmo.
Hodnotenie ČSFD: 77 %
Matelko
Haló ha-ha-ha, haló lo-lo-lo... Zvučka, ktorú nejde pustiť z hlavy ešte pol dňa po tom, čo sme ju počuli. MA-TEL-KO v skutočnosti predstavoval skratku názvu Malý televízny kolotoč. Zároveň sa tak volala aj postavička chlapca Drobčeka, ktorý deťom cez svoje príbehy približoval napríklad rôzne povolania. V 80. rokoch sa však nevyhol ani tomu, že program mal miestami propagandistický nádych, ale deťom to veľmi neprekážalo.
Hodnotenie ČSFD: 53 %
Harvepíno
Zvučka a grafika ako zo Skicára, desivé bábky Harvepína, Quixa a Quixiny a Máška v podaní Márie Sedlákovej, ktorá deti učila angličtinu a nemčinu. V tom čase a pri (malom) množstve kontaktu s jazykmi, ktoré sme mali, nám aj to pripadalo super. Ale skúste sa na to pozrieť teraz.
Hodnotenie ČSFD: 55 %
Škriatok
Seriál z roku 1995 odštartoval úspešnú hereckú kariéru Táne Pauhofovej, ktorá si v ňom zahrala Evku. Tá spolu s kamošom Petrom (Emil Huraj) spoznali (desivého) počítačového škriatka s hlasom Stana Dančiaka, ktorý z nich spravil súčasť literárnych príbehov. Táto séria je pravdepodobne jedno z prvých slovenských diel, kde hrala hlavnú úlohu aj vtedy moderná technika.
Hodnotenie ČSFD: 66 %
Spadla z oblakov
Mnohými milovaný, no inak pomerne psycho seriál o mimozemskej dievčine Majke z planéty Gurun, ktorá pristane neďaleko slovenskej dediny Čabajka. Nemá emócie, dokáže chodiť po stene i po vode a z hlavy jej šľahajú iskry. Nájdu ju však chlapci z dediny a zoznamujú ju s naším svetom. Sci-fi seriálov z pôvodnej produkcie však nemáme veľa ani doteraz a tento počin bol na svoju dobu priekopnícky.
Hodnotenie ČSFD: 58 %
Pa a Pi
Fascinácia vesmírom ovplyvnila aj ďalší kultový večerníček, Pa a Pi "z mačacej planéty" s legendárnou zvučkou v podaní Mariky Gombitovej. Dve figúrky mačičiek, ktoré prišli na Zem z kozmu, sa zoznamovali s jej prostredím a zvieratami, a popri tom s ním oboznamovali aj sledujúce deti.
Hodnotenie ČSFD: 75 %
Slniečko a Raťafák Plachta
Náučná relácia pre deti predškolského veku plná (dosť desivých) bábok. Od hypnotického Slniečka na rukavičke, cez Ruky rukaté, až po samotného Raťafáka Plachtu, ktorý v svojom tele skrýval rovno dvoch ľudí.
Hodnotenie ČSFD: 69 %
