Čím sme sa bavili v škôlke a čím sme zabíjali čas v družine, kým po nás prišli rodičia?
1. Naháňačky
Hra, na ktorú nebolo treba v podstate nič. Klasika, ktorú nám neskôr dovolila hrať aj učiteľka na telesnej, keďže ničím iným nás nevedela prinútiť k rozcvičke. Jeden naháňal ostatných a koho chytil, ten naháňal ďalej. „Si to!"

2. Pogy
Pred školou, cez prestávky, aj v šatni po vyučovaní. Keď prišla mánia pogov, hrali sme ich vždy a všade. Kto mal krajšie (najlepšie kovové) kiny, ten bol frajer.

3. Sochy
Ten, kto hádal, sa otočil chrbtom a kým počítal do desať, všetci sme sa niekde rozmiestnili. Potom sa otočil a my sme nehybne stáli, až kým k nám neprišiel a nezapol nás. To bol náš čas! Náš moment! Predviedli sme, aká socha sme, a ak uhádol, šli sme hádať my.

4. Škôlka
Kriedou sme si na chodník nakreslili panáčika a potom sme hodili kamienkom. Ten štvorec, na ktorý kamienok dopadol, sme najprv preskočili a cestou späť zodvihli. Hlavne neskočiť na čiaru. Hru sme si postupne upgradovali skokom na jednej nohe či rôznymi zmutovanými tvarmi panáčika. Sadisti.

5. Skákanie gumy
Pri prvej úrovni bola guma na členkoch, pri druhej na kolenách a pri tretej na páse. Chceli sme to vylepšiť, tak sme mali aj štvrtú a piatu úroveň – na ramenách a na krku, ale keďže ju nikto nevedel zvládnuť kvôli fyzikálnym zákonom, vrátili sme sa k pôvodnej verzii.

6. Kloboučku hop
Keď sme hrali tak nadšene, že sme niekedy trafili aj protihráča do tváre.

7. Človeče, nehnevaj sa
Klasika. Kto nikdy nehral túto hru, ten nemal detstvo. Ešteže teraz máme veselšiu a dospelejšiu verziu - Človeče, napi sa!

8. Stolný futbal a hokej
Hra, o ktorú sa bili chlapci a dievčatá. Evergreen všetkých škôlok a predchodca toho, čomu dnes v krčme hovoríme kalčeto či fotbálek.

9. Logik
Na tejto hre bol najzábavnejší ten pocit, keď sme nechápali, ako ten druhý nie je schopný prísť na to, ako sme uložili farby. A v momente keď to už, už mal, sa jeho myslenie úplne zvrtlo.

10. Pexeso
Túto si možno zahrajú aj naše deti. Dnes sa v obchodoch dajú kúpiť aj rôzne náučné verzie.

11. Vidličky, lyžičky, nože
Jeden z nás bol otočený tvárou k stene a hovoril čarovnú formulku „vidličky, lyžičky, nože“, prípadne iný nezmysel. Keď to dopovedal, otočil sa. Ostatní sa z diaľky snažili dostať k nemu tak, aby ich nevidel pohnúť sa. Koho uvidel, musel sa vrátiť na štart a kto sa ho dotkol ako prvý, mohol lyžičkovať.

12. Schovky
Ďalšia neodmysliteľná súčasť poobednej vychádzky na dvore. V hre sme pokračovali aj večer, keď bola tma. Skrývali sme sa za autá, kríky, paneláky a už vtedy sa z nás vykľuli cheateri, keď sme si s kamošom vymenili mikiny. Ten, ktorý počítal a hľadal, bol dokonale zmätený a keďže si nás pomýlil, musel počítať odznova.

13. Vybíjaná
Ďalšia kráľovná hier v škôlke, ktorú sme hrávali aj neskôr na telesnej. Buď sme boli rozdelení na dve družstvá, alebo jeden proti všetkým – ten, ktorého sa snažili vybiť, bol v kruhu.

14. Mikádo
Jasný cieľ, vybrať čo najviac paličiek a nezhodiť ostatné. Ďalšia hra, ktorá sa zmestí do vrecka a pobaví ešte aj dnes.

15. Bago
Jednoduchá hra mladých futbalistov – jeden v strede sa snažil chytiť loptu a ostatní si prihrávali tak, aby sa mu to nepodarilo. Na jeden alebo dva dotyky, takže to nebolo až také jednoduché, ako sa mohlo zdať.

16. Sedma a faraón
Karty boli tutovka, vždy ich niekto mal. A tak sme celé prestávky mohli hrávať Faraóna. A čo sme urobili, keď nás Faraón omrzel? Dali sme Sedmu!

17. Kent
Super hra, kde sme museli zozbierať 4 rovnaké karty, aby ste mali Kenta. S partnerom sme sa dohodli na skvelom, super nenápadnom a nepriestrelnom znamení. Keď nás protihráči zbadali, bolo to už len o tom, kto viac a hlasnejšie vrieska "Kent! Kent!" alebo "Stop! Stop!

18. Hádaj, na čo myslím!
Jeden si vymyslel vec a ostatní sa pýtali, pričom na ich otázky mohol odpovedať len „áno“ alebo „nie“. Aby bola väčšia sranda, hádali sme, na KOHO dotyčný myslí, alebo sme k veciam pridávali aj prídavné meno. A uhádnuť sfetovaného dikobraza veru nebolo jednoduché.

19. Kto, Kde, Kedy, S kým, Čo robili
Papierová, skladačka, ktorú hral v podobných odmenách asi každý. Obľúbená v škole cez prestávky a aj počas nudných hodín fyziky. Po každom kole prichádzal obrovský výbuch smiechu. Čo je pochopiteľné, lebo Miro vo vesmírnej stanici na Deň žien s Ďurovou babkou učili kravy dať labku.

20. Lode alebo námorné bitky
A7, B3, H9! Ak sa ti nepodarilo potopiť žiadnu z lodí súpera, hra pravdepodobne aj tak skončila nerozhodne, lebo vám ju skonfiškoval učiteľ fyziky.

21. Futbal s vrchnáčikom od plastovej fľaše
Lebo všetky tenisové loptičky nám učiteľka zabavila s tým, že nám ich vráti na konci školského roka. A dodnes máme v pamäti aj čierne šmuhy od topánok, ktoré sme potom museli po škole čistiť.

22. Hacky Sack
Keď sme už boli frajeri, hrávali sme hackyho. Aj napriek tomu, že to vedel hrať len jeden z piatich v kruhu.

23. Autíčka
Na papier sme si nakreslili kľukatú dráhu s množstvom dier, múrov a iných prekážok. Potom sme vzali ceruzku alebo pero, postavili sa hrotom kolmo na papier a vystrelili v smere "dráhy" tak, aby sme sa vyhli prekážke a zároveň urobili na papieri čo najdlhšiu čiaru.

24. Piškvorky
Nepotrebovali sme nič, len papier a pero. Naťahali úplne krivé čiary a hrali. Amatéri hrali na tri, profíci sa už trápili s tým, aby svoj znak - krížik alebo kruh - naznačili päťkrát.

25. Obesenec
Každé jedno písmenko sa nám mohlo stať osudným a každú chvíľu sme mohli visieť. Túto hru sme využívali najmä cez nudné hodiny.

26. Meno – mesto – zviera - vec
Ďalšia klasika, ktorou sme vypĺňali voľné hodiny. Čím sme boli starší, tým viac okienok pribúdalo - vypisovali sme aj štáty, filmy, hercov či herečky.

