1. Pravidlo dvoch minút
Pravidlo dvoch minút je veľmi obľúbeným ako u vrcholových manažérov, tak aj v domácnosti. Jeho čaro spočíva v jednoduchom rozhodnutí, že všetko, čo sa dá spraviť do dvoch minút, spravíte ihneď. Môže ísť o telefonát, výmenu žiarovky, či odpoveď na mail.
Jednoduchú úlohu je totiž ľahšie vykonať ihneď, než si ich prokrastináciou nahromadiť desiatky (tento výrok samozrejme stráca platnosť vtedy, ak sa vo vašej prítomnosti nachádza niekto, kto tento pohľad neznesie a úlohy spraví za vás).

2. Dobré raňajky
Telo si po spánku potrebuje doplniť chýbajúcu energiu. Odporúčajú sa predovšetkým jedlá so zvýšeným obsahom bielkovín a vlákniny, no pokojne si doprajte, na čo máte chuť. Veď nakoniec, ráno robí deň.
Preto si potrpte aj na kultúru stolovania – treska s rožkom „na stojaka“ v električke je fajn ako krízový plán, no sýte raňajky v pohodlí domova či v útulnej kaviarni vás na riadny pracovný výkon naladia určite lepšie.


3. Zabudnite na dokonalosť
Bude lepšie, ak vedúci zamestnanci tento tip preskočia a prejdú rovno k ďalšiemu. Pre ostatných – väčšinu pracovných úloh stačí jednoducho spraviť, nie prešpikovať ich do dokonalosti.
Mnohokrát strácame príliš veľa času detailmi, ktoré si v konečnom dôsledku aj tak nikto nevšimne, resp. sa na ne veľmi rýchle zabudne. Strácame tak čas, ktorý by sme mohli venovať novej pracovnej úlohe. Alebo káve s kolegami. Rozhodnutie je na vás.

4. Poriadok na stole
Určite budete súhlasiť s tým, že neusporiadané dokumenty, nánosy prachu a zvyšky jedla z celého týždňa na pracovnom stole produktivite príliš neprospievajú.
Po „generálom“ uprataní máte na výber z 2 alternatív. Buď si stôl upracete každý deň pred odchodom z kancelárie, ráno vás teda bude čakať pracovný priestor pripravený na výkony. Alebo si môžete upratanie stola zaviesť ako každodenný ranný rituál. Určite to však nepodceňte – poriadok okolo vás vám pomôže spraviť poriadok vo svojich myšlienkach.

5. Využite Paretov princíp
Tento princíp je určite dobre známy všetkým, ktorým sa dostal do rúk jeden zo „4 hodinových“ bestsellerov Tima Ferrissa – 4-hodinový pracovný týždeň. Ide o zistenie, že 20 % vašej snahy produkuje 80 % vašich výsledkov.
Neznamená to, že 80% vašej práce je zbytočnej, je však na mieste prehodnotiť ju a eliminovať činnosti, ktoré vám prinášajú len minimálny prospech, resp. zisk.

6. Podriaďte svoj harmonogram svojmu biorytmu
Každý z nás má svoj prirodzený biorytmus, niekomu sa napr. učí či pracuje najlepšie ráno, niekomu v neskorých nočných hodinách. Ak to neviete určiť, vyčleňte si niekoľko testovacích dní, počas ktorých si to na sebe odskúšate.
Odhaduje sa, že spravidla sme najproduktívnejší v doobedných hodinách, pričom v poobedných prichádza útlm. Je to samozrejme veľmi individuálne, no určite vždy využite svoje najsilnejšie obdobie vo svoj prospech. Na tento čas si naplánujte tie najdôležitejšie a najnáročnejšie úlohy. Na menej produktívne obdobie dňa si plánujte úlohy, ktoré si nevyžadujú vaše plné sústredenie (napr. porady, a tak).

7. Doprajte si krátke prestávky
Nie je možné byť plne sústredeným niekoľko hodín vkuse. Je dokázané, že naša myseľ dokáže byť „aktívna“ maximálne 50 minút. Po uplynutí tohto času naša produktivita veľmi výrazne klesá, strácame pozornosť a robíme chyby. Odporúča sa preto dodržiavanie jednoduchého vzorca – 50 minút práce, 10 minút prestávky (nie, naopak by to asi nešlo).
Pokiaľ by vás neustále sledovanie času príliš rozptyľovalo, pokojne si nastavte budík. Ak vám pravidlo 50/10 nevyhovuje a 50 minút plného sústredenia je pre vás pridlho, môžete skúsiť alternatívu 25/5 – 25 minút práce a 5 minút prestávky. Táto technika je dokonca patentovaná Francescom Cirillom pod názvom „The pomodoro technique“ (ak vás zaujal názov, je odvodený od kuchynských minútiek v tvare rajčiny). Niekoľko minút pauzy využite na niečo, čo vás opäť dobije energiou. Napríklad na čítanie.

8. Čítajte
Veľa a všade. O tom, aké je čítanie zdraviu prospešné, sa hovorí naozaj veľa. Okrem toho, že neustále zväčšujete svoju slovnú zásobu a zlepšujete svoje vyjadrovacie schopnosti, čítanie pomôže zvýšiť aj vašu produktivitu. Dokáže totiž vašu myseľ úplne zregenerovať a znovu naštartovať k plnej výkonnosti.
Je na vás, či si prečítate niekoľko stránok pri raňajkách, pri obede, počas prestávky, či pred spaním (ideálne niekoľko kapitol pri každej z týchto príležitostí). Čítanie vás mnohokrát môže aj podnietiť k novým nápadom, myšlienkam, či k spôsobom riešenia určitých situácií, ktoré by vám inak nenapadli.


Autor: Henrieta Balázsová