Chýbajú vám teplé letné dni? Toto sú tie najslnečnejšie miesta na svete

Stačí pražiace slnko na to, aby ste sa ich vydali navštíviť?

(Zdroj: static.pexels.com)

1. USA – Yuma, Arizona - 4015 slnečných hodín ročne

Mesto pri hraniciach s Mexikom je jediným miestom na Zemi, kde slnko svieti viac ako 4000 hodín za rok. Slnečnú energiu tu môžeme čerpať priemerne až 11 hodín denne. Yuma by preto mohla byť ideálnou celoročnou dovolenkou destináciou. Keby tam niečo bolo. A keby more nebolo v nedohľadne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Egypt - Asuán - 3863 slnečných hodín ročne

Priemerne okolo 3860 hodín ročne osvetľuje slnko rušné obchodné a turistické centrum ležiace severne od Asuánskej priehrady na východnom brehu Nílu. Asuán nie je len miestom plným jedinečných pamiatok a vykopávok, ale aj jedným z najsuchších a najteplejších obývaných miest sveta. Prší tu snáď raz za 10 rokov a teploty v lete atakujú 50 stupňov. Ešteže v zime je to príjemných 30.

SkryťVypnúť reklamu

3. Sudán – Dongola - 3814 slnečných hodín ročne

Typická púštna klíma a viac ako 3800 hodín slnečného svitu. To je charakteristické pre ďalšie africké mesto na brehu Nílu, pre Dongolu. Nie až tak ďaleko od neho ležia pozostatky významného starého núbijského mesta. Takisto sa volalo Dongola a bolo zastávkou na obchodnej ceste vedúcej z Egypta do Dárfúru. Zo stien tohto mesta teda nesála len teplo, ale aj história. Škoda, že vzhľadom na prebiehajúci konflikt nie je jeho návšteva najlepším nápadom.

4. Čad - Faya-Largeau – 3792 slnečných hodín ročne

Typické saharské príbytky, farebné trhy a zvyšky tankov ako smutné pozostatky vojny s Líbyou. Aj toto nájdete v meste Faya-Largeau ležiacom v samotnom srdci Sahary. Neprekvapí vás preto 3792 hodín slnečného svitu, vysoké priemerné teploty a takmer žiadne zrážky. Sú dokonca roky, keď nepršalo vôbec. Napriek tomu sa v oblasti darí poľnohospodárstvu. Asi to bude aj vďaka 3 jazerám, ležiacim hneď vedľa mesta.

SkryťVypnúť reklamu

5. Juhoafrická Republika – Upington - 3732 slnečných hodín ročne

V prehľade najslnečnejších krajín sa Juhoafrickej Republike síce ušlo len 5. miesto, ale už o niekoľko dní, od novembra (a až do januára), bude Upington to najslnečnejšie miesto planéty. A na rozdiel od posledných troch menovaných, je miestom aj pomerne bezpečným. Keď si k tomu si prirátate vinice, ich veľmi chutné produkty a blízkosť k jedným z najkrajších vodopádov sveta, Augrabies Falls, hneď máte viac dôvodov hľadať letenky.

6. Niger - Bilma – 3674 slnečných hodín ročne

Predstavte si úplný stred púšte Sahara, najďalej, ako je to len možné od všetkých morí. Miesto také vyprahnuté, že mu hovoria aj púšť v púšti. V tejto oblasti, v Ténéré, okrem najvyššej duny sveta, vysokej okolo 240 metrov, leží aj oáza Bilma. Je východiskovým miestom pre Tuarégov prevážajúcich soľ, aj zastávkou - zeleným bodom v obrovskom mori piesku pre dobrodruhov, ktorí sa vydali na púštne safari.

SkryťVypnúť reklamu

7. Spojené Arabské Emiráty - Abu Dhabí - 3609 slnečných hodín ročne

Celoročne jasnomodrá obloha vďaka slnku svietiacemu okolo 3600 hodín v roku a teploty vystupujúce až na 50 stupňov. Škoda len, že pod tieň, ktorý na Abu Dhabí vrhá populárnejšie mesto Dubaj, sa veľmi neschováme. Na návštevu mesta mrakodrapov plného zelene a kvetinových záhonov je tak lepšie využiť blížiace sa chladnejšie obdobie (35-40 stupňov).

8. Madagaskar - Tulear - 3597 slnečných hodín ročne

“Mesto slnka.” Tak prezývajú Tulear, mesto na širokej pobrežnej pláni, obklopené dunami a mangrovníkmi. 3597 hodín slnečného svitu a priemerná teplota 25 stupňov. Toto sú údaje, ktoré rád začuje každý, kto má chuť stráviť zimu v teple. Najmä, ak povieme, že v blízkosti leží pláž Ifaty a obrovský koralový útes.

SkryťVypnúť reklamu

9. Keňa – Lodwar - 3578 slnečných hodín ročne

V meste pod kopcom Mlima Lodwar (na ktorý sa dá vyliezť) je tiež poriadne horúco. Zohrieva ho slnko „pečúce“ až 3578 hodín ročne. Okrem extrémneho tepla a domu, v ktorom bol väznený prvý kenský prezident Mzee Jomo Kenyatta, tu ale nič nie je.

10. Austrália - Tennant Creek - 3569 slnečných hodín ročne

Na prvý pohľad pôsobí mesto vo vnútrozemí viac než odstrašujúco. Niet divu, veď stovky kilometrov od neho nie je nič. Na druhý pohľad si slnečné mesto, obývané prevažne domorodcami, zamilujete. Obklopuje ho totiž krajina, ktorú len ťažko nazvať nehostinnou. Krajina plná eukalyptových krovín a skalných brál, nad ktorou sa rozprestiera neuveriteľne modré nebo, v noci plné miliónov hviezd. Akurát s návštevou by som trochu počkala. Blížia sa totiž najteplejšie a zároveň najvlhšie mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa darí európsky destináciám ?

Vzhľadom na štyri ročné obdobia a studené, tmavé zimy, nie veľmi dobre. Za prvou desiatkou tak zaostávajú dosť výrazne. Najviac sa jej približujú Valleta (2957), Marseille (2858), Lisabon (2799), Atény (2771) a Madrid (2769). Pre zaujímavosť, Bratislava má "len" okolo 2100 hodín slnečného svitu ročne.

Keď najslnečnejšie nie je najteplejšie

Toho dôkazom je aj Eureka v severnej Kanade. Arktická základňa na ostrove Ellesmere má v priemere 16,5 hodín slnečného svitu denne v mesiaci máj. A najnižšiu priemernú ročnú teplotu na celom svete.

Spracované podľa tohto rebríčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu