Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte a pri pohľade z okna na sivú oblohu máte pocit, že ste sa ocitli v očistci? Niektorí z nás si tejto nálade a počasiu prispôsobujú aj výber filmov. Práve pre tento druh filmových fanúšikov sme pripravili pár tipov na depresívne filmy. Nie je to rebríček a teda filmy nie sú zoradené podľa žiadneho kritéria. Snažili sme sa vyberať tak, aby bol zoznam čo najrôznorodejší.
1. Padlé ženy (The Magdalene Sisters) 2002
Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 7,8/10
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa v Írsku netolerovalo, keď žena porodila nemanželské dieťa, prípadne ju niekto znásilnil. Príbehy troch žien s takýmto osudom, ktoré sa stretnú v kláštore, ilustruje film Padlé ženy. Svoje hriechy majú ženy odčiniť kajaním sa a úmornou prácou, no za stenami kláštora prebieha írska verzia stanfordského väzenského experimentu, a teda musia vydržať tyraniu sadistických sestier.
Beznádej, strach a bezmocnosť sú nosnými emóciami tohto filmu. Po jeho zhliadnutí sa však budete cítiť o niečo lepšie, pretože si uvedomíte, že tieto doby už našťastie skončili a že nežijeme až v tak zlých časoch. Ak teda nežijeme v Poľsku.
2. Spolok mŕtvych básnikov (Dead Poets Society) 1989
Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 8,0/10
Tento školský rok na prestížnej chlapčenskej akadémii, kde sa netoleruje nedisciplinovanosť, bude o niečo odlišnejší ako tie predchádzajúce. Nový učiteľ literatúry, pán Keating, namiesto vštepovania poučiek svojim študentom ponúka nový pohľad na známe básne. Svojich študentov nabáda, aby v poézii našli svoje pravé ja a aby sa v živote zamerali na to, čo robí šťastnými ich a nie na to, čo od nich očakávajú ostatní.
Carpe diem je základnou mantrou každého mŕtveho poeta. Tento prístup sa na striktnej akademickej pôde nestretáva s veľkým pochopením a to vyústi do tragických dôsledkov. Postava, ktorú hrá Robert Sean Leonard sa celý film dušuje, ako nechce byť doktorom, ale vy viete, kto z neho vyrastie.
A to je asi jediný veselý dojem, ktorý vo vás po skončení filmu ostane.
3. Musíme sa porozprávať o Kevinovi (We need to talk about Kevin) 2011
Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,5/10
Sú deti nevinní anjelikovia, pokiaľ ich neskazia rodičia a spoločnosť? Alebo je možné, že sa už narodia bez svedomia a s neschopnosťou prežívať hlbšie pocity? Týmito otázkami sa zaoberá aj Kevinova matka, ktorej syn k nej a svojmu okoliu prechováva len nenávisť a agresiu, čo vyústi až do vraždy.
Matka, ktorá kvôli nemu už od pôrodu prechádza peklom a ktorá je obviňovaná za jeho čin, si k nemu hľadá cestu aj vo väzení. Tento film je prinajmenšom znepokojujúci a keď ho vydržíte dopozerať dokonca (napriek tomu, že vám z neho možno bude zle), rana na duši sa vám bude hojiť ešte niekoľko dní.
4. Hon (Jagten) 2012
Hodnotenie ČSFD: 87 %
Hodnotenie IMDB: 8,3/10
Príbeh o tom, ako môže lož päťročného decka zničiť idylický život jednému učiteľovi. Malé mestečko radšej uverí malej zákeráčke ako jej učiteľovi, ktorý je krátko na to vyhodený z práce, sociálne vylúčený a čeliaci súdu.
Hlavného hrdinu stvárňuje Mads Mikklesen, takže zhruba od polovice filmu dúfate, že ide len o prequel k seriálu Hannibal a že na konci všetkých (počínajúc malou Klárou, ktorá „predsa nikdy neklame, prečo by klamala teraz“) pomelie do bolonskej omáčky. To sa síce nestane, ale za to tento film efektívne pomelie vás a urobí z vás o niečo väčšieho mizantropa, akým ste boli predtým.
5. Stále som to ja (Still Alice) 2014
Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,5/10
Profesorke lingvistiky Julianne Moore (ktorá za túto rolu dostala Oscara) diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Najprv začne zabúdať len slová, neskôr pri ceste do kúpeľne zabudne, kde sa nachádza nielen kúpeľňa, ale aj ona sama.
Je ťažké predstaviť si, čím človek trpiaci touto chorobou prechádza. Film Stále som to ja sa to snaží priblížíť všetkým, ktorí sa s touto chorobou ešte nestretli. Bezmocnosť nielen hlavnej protagonistky, ale aj jej najbližších, sa prenesie aj na vás. Juliannin záverečný príhovor je však tak inšpirujúci a dojímavý, ako ho môže predniesť len človek s Alzheimerom.
6. Prekliaty ostrov (Shutter Island) 2010
Hodnotenie ČSFD: 88 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10
Detektívka zasadená do nehostinného prostredia psychiatrickej liečebne, nachádzajúcej sa na osamotenom ostrove v období tesne po druhej svetovej vojne. Hneď ako Leonardo dorazí na ostrov, šípi, že v ústave niečo nesedí. Niečo, o čom vedia všetci od pacientov až po personál, s výnimkou Leonarda.
Film je napínavý vďaka všadeprítomnému pocitu paranoje, no tá ustupuje do úzadia pred záverečným zvratom a poslednou DiCapriovou vetou, ktorá vás posadí hlboko do stoličky. Tento film je o niečo menej depresívny ako ostatné na tomto zozname, no stále chvíľu trvá, kým ho človek strávi.
7. Vlákna (Threads) 1984
Hodnotenie ČSFD: 89 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10
Čo je depresívnejšie ako Veľká Británia po jadrovej vojne? Dokumentárne rozprávanie o osudoch niekoľkých preživších, ktoré zachytáva obdobie od dvoch týždňov po útoku až po dvanásť rokov. Aj vďaka dokumentárnemu štýlu film surovo realisticky zobrazuje úplnú deštrukciu civilizácie a aspekty s ňou spojené – choroby, hladomor, katastrofálne životné podmienky.
Nie je to však Fallout, takže nečakajte žiadne zmutované monštrá, toto je trochu iné post apo. Film nemá ambíciu byť akčný a šokujúci. Niekoľko rokov bolo v Británii zakázané ho premietať, akej-takej slávy a pozornosti sa dočkal len vďaka internetu.
8. Gran Torino (Gran Torino) 2008
Hodnotenie ČSFD: 90 %
Hodnotenie IMDB: 8,2/10
Clint Eastwood dokáže byť sympatický aj ako rasistický zatrpknutý dedo. Do jeho susedstva sa nasťahujú imigranti, voči ktorým má ako vojnový veterán predsudky. Jeden z prisťahovalcov, mladík menom Thao, sa mu pokúsi ukradnúť auto – Gran Torino – aby si tým získal rešpekt v gangu. Je však prichytený pri čine a Thaova rodina trvá na tom, aby si svoj delikt u Walta odpracoval.
Walt a Thao si k sebe postupne nachádzajú cestu, to sa však nepáči Thaovým bývalým gangsterským kamošom. Tento film má v sebe snáď všetko, prekvapivo však vôbec nepôsobí presýtene. Budete sa smiať, plakať a smiať cez slzy.
9. Donnie Darko (Donnie Darko) 2001
Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10
Tento film je dosť divný, kombinuje cestovanie časom, schizoidné vidiny hlavnej postavy Donnieho, ktorému sa zjavuje obrovský králik prednášajúci desivé proroctvá o konci sveta, a bizarné situácie v podobe pádu lietadlového motora na Donnieho dom.
Ale aj keď presne nechápete, o čo vo filme ide, stále si užívate pozerať sa naň. Až teda na ten záver.
10. Rekviem za sen (Requiem for a Dream) 2000
Hodnotenie ČSFD: 88 %
Hodnotenie IMDB: 8,4/10
Príbeh o tom, čo s vami dokážu urobiť drogy. Iste, zo začiatku je to zábava, ale ako zistia tri ústredné postavy tohto filmu, po čase si vyberú svoju daň.
Skúste sa niekoho opýtať na tento film. Ak ho videl, nemusí vám ani odpovedať – vyčítate to zo skormúteného výrazu jeho tváre. Len spomienka na tento film dokáže aj po rokoch človeka rozhodiť.
Ďalšie depresívne chuťovky:
- Schindlerov zoznam (Schindler’s List) 1993
- Dôkaz (Proof) 2005
- Kurz negatívneho myslenia (Kunsten å tenke negativt) 2006
- Pán much (Lord of Flies) 1990
- Chlapec v pruhovanom pyžame (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008
- Rodinná oslava (Festen) 1998
- Adamove jablká (Adams æbler) 2005
- Miestnosť samovrahov (Suicide Room) 2011
- Angelin popol (Angela’s Ashes) 1999
- Jude (Jude) 1996
