10 desivých hračiek, ktorými v nukleárnej ére dokazovali deťom neškodnosť atómových bômb

Hrať sa s uránom? Pre deti po druhej svetovej vojne nič zvláštne.

Povojnová spoločnosť v USA bola fascinovaná vynálezom atómovej bomby, ktorá dokázala napáchať dovtedy nevídané škody na životoch i majetku. Keď však začala studená vojna a Sovietsky zväz dokázal zostrojiť vlastný prototyp tejto smrtiace zbrane, začali sa vyzbrojovacie preteky obrovských rozmerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obe z veľmocí mali jediný cieľ, zostrojiť viac nukleárnych zbraní ako ich protivník. A k tomu americká i sovietska vláda súrne potrebovala rádioaktívny urán. Ako však občanov presvedčiť, že výroba spomínaných bômb je neškodná a nemá žiaden vplyv na ľudské zdravie? Propaganda neobišla ani najcitlivejšiu skupinou, akou boli deti. Začala sa tak výroba takzvaných atómových hračiek.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí výrobcovia pomenovali svoje hračky ako atómové, len aby zneli cool. Iní však posunuli latku o niečo vyššie. Dať deťom do rúk rádioaktívne materiály im zrejme vrásky na čele nespôsobovalo.

1. Bezpečná, neškodná, gigantická atómová bomba 

Alebo ako vymyť deťom mozog účinne a rýchlo. Povie mi niekto, čo presne je na atómovej bombe bezpečné a neškodné? 

2. Atómové laboratórium

A nie hocijaké. Hračka obsahovala skutočné rádioaktívne vzorky uránu. Toto nie je vec, ktorú by ste chceli darovať vášmu dieťaťu. Navyše americká vláda v návode sľubovala 10-tisíc amerických dolárov tomu, kto objaví náleziská uránovej rudy. 

3. Nukleárny prsteň

V návode pre tento skvostný kúsok, ktorý musí mať každá nákupná maniačka, sa dočítame: "Atómový materiál vnútri prsteňa je úplne neškodný". Tak asi preto je Černobyľ dodnes stále neobývaný.

SkryťVypnúť reklamu

4. Cukríky pre všetky dobré deti

Tieto sladkosti začal vyrábať Nello Ferrara v roku 1954. Mali škoricovú príchuť a obľúbili si ich najmä pracovníci NASA. Možno boli chutné, len ich názov je na zamyslenie. 

5. Doprav atómovku do Hirošimy a Nagasaki

Jednoduchá hra na princípe "umiestni guličky na ich miesto". Učiť však deti, že nukleárne zbrane patria do týchto dvoch miest, je desivé. 

6. Atomic robot man

Na prvý pohľad hračka nevyzerá desivo. Keď si však uvedomíme, že ich vyrábali v 40. a 50. rokoch na území Japonska pre USA, začne nám behať mráz po chrbte. O to viac, keď na obale vidíme atómový hríb a prázdne ulice, po ktorých sa prechádza robot. Atómový robot.

7. Hon na urán - stolová hra

Urán sa v 50. rokov 20. storočia stal pre Američanov novodobým zlatom. Vďaka tejto stolovej hre sa mohli deti preniesť do úlohy hľadačov rádioaktívneho prvku a zarobiť svoj pomyselný prvý milion dolárov. 

SkryťVypnúť reklamu

8. Geigerov-Müllerov počítač pre deti

Inak známy i ako detektor ionizačného žiarenia. Tento však nebol funkčný v pravom slova zmysle. Kedže bol pre deti, indikoval každý materiál, ktorý obsahoval železo. Jeho hlavnou úlohou však bolo vtĺcť deťom do hlavy, že hľadať urán sa vyplatí. Spomínate si na desaťtisícovú odmenu za nájdenie nových ložísk?

9. Atómový reaktor

Hračka, ktorej cieľom bolo predstaviť deťom výhody atómovej energie. Nebojte sa, nenachádzali sa v nej žiadne rádioaktívne prvky. Poháňala ho elektrina, ktorá zohriala vodu. Tá sa premenila na vodnú paru a vodná para už vykonávala rovnakú prácu ako v jadrovej elektrárni.

10. Raketový kufrík

Nebol síce určený priamo deťom, ale podomovým predajcom hračiek. Nechceme si ani len predstaviť následky, keby vás s niečím podobným chytili v dnešnej dobe na letisku. 

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu