Mnoho akčných, športových alebo pretekárskych hier má bez pochýb skvele vybratú muziku od rôznych spevákov a kapiel. V tomto článku sme sa zamerali predovšetkým na pôvodnú hernú hudobnú tvorbu, takže soundtrack k Need For Speed treba pohľadať inde.
1. Tetris
Málokto vie, že ako predloha jednej z najslávnejších videoherných zvučiek poslúžila ruská ľudová pesnička Korobeiniki. Po tom, čo ju Nintendo v roku 1989 použilo v hre Tetris, sa zapísala do herných dejín.
2. Super Mario Bros.
Hudobná téma Ground Theme, ktorá bola použitá pre prvý level hry Super Maro Bros, sa stala hneď po svojom začiatku muzikálnym synonymom pre túto hru. Skladateľ témy Koji Kondo sa vyjadril, že najťažšie bolo skomponovať hudbu práve pre tento prvý level. Keby vtedy čo i len tušil, že jeho zvučku si budú pamätať ešte dlhé generácie hráčov...
3. DOOM
Autor hudby hry DOOM Robert Prince sa pri skladaní nechal inšpirovať predovšetkým kapelami ako Alice in Chains, Metallica, Pantera alebo Slayer. Práve táto rytmika bola istotne pre mnohých hráčov jedným z dôvodov, prečo pri DOOMe trávili dlhé hodiny.
4. Legend Of Zelda
Pôvodná 8-bitová Overworld Theme dospievala a rástla spolu s hrou. Dnes patrí medzi najhranejšie herné znelky pri udalostiach ako Games In Concert alebo Game Orchestra.
Pri príležitosti 25. výročia hry vznikla asi najlepšia orchestrálna verzia.
5. Mortal Kombat
Ani hra, ani film. Techno verzia tejto pesničky, ktorú poznajú aj tí, ktorí nikdy neskúšali fatality, bola pôvodne na bonusovom CD, ktoré ste dostali spolu s hrou. Následne boli jej variácie použité ako v neskorších hrách, tak aj vo filmoch.
6. Age Of Empires II
Spolu s hrou AoE sa okrem cheatov "coinage", "aegis" a "how do you turn this on" v mnohých myšlienkach bude objavovať práve titulná hudba. Kto vie, či by pokračovanie série malo úspech, alebo by si vyslúžilo zatratenie.
7. Stronghold
Postav hrad, postav sklad, postav obilné pole, postav mlyn, postav pekáreň. Celý soundtrack má okolo hodiny a navodí obrovské množstvo spomienok na bránenie a dobývanie. "The stock pile is full, my lord."
8. Mafia - The City of Lost Heaven
Zvlášť pre českých a slovenských hráčov bude prvá Mafia stále legendou. Neskutočne dobre vymyslený príbeh bol doplnený nielen o skvelú grafiku a hrateľnosť, ale aj o výborný dobový soundtrack. Symfonický orchester Bohemia Praha tomu dopomohol dnes už legendárnou titulnou piesňou.
9. The Sims
Deväť z desiatich ľudí sa aspoň raz pokúšalo spraviť si svojho Simíka, aby potom plával v bazéne bez schodov. Kým pri pokračovaniach sme v rámci hudby mohli počuť aj mená ako Katy Perry alebo Rise Against a ich verzie známych hitov v simštine, pôvodná hra mala predsa len väčšie hudobné čaro. Koľko času si strávil počúvaním hudby v nákupnom móde pri vyberaní skrine?
10. Hitman 2 Silent Assassin
Jesper Kyd, ktorý zložil hudbu pre viac než 50 hier (medzi inými aj Assassin's Creed alebo Borderlands), sám povedal, že práca na sérii Hitman bola jeho srdcovka. Od začiatku bol soundtrack pre každú hru odlišný, no pritom si zachovával presne tú atmosféru, ktorá perfektne dopĺňala agenta 47.
11. Max Payne 2 - The Fall of Max Payne
Perfektné vystihnutie pochmúrnej a temnej atmosféry newyorského detektíva. K dokonalosti to dotiahla Apocalyptica, ktorá stojí za titulnou skladbou k druhému dielu. O to väčšie zimomriavky naskakovali hráčom, keď v trojke Max zahral na piane "soundtrack jeho života" .
12. Grand Theft Auto San Andreas
Aj hip hop sa môže stať dôležitou súčasťou hernej hudby. V prípade GTA sa to stalo dokonca viackrát, avšak San Andreas vyšiel v dobe, keď mala väčšina hráčov okolo 15-20 rokov, takže sa mnohým tínedžerom trafili presne do ich gusta.
13. Bioshock Infinite
Prílet na Columbiu v jemnom klavírnom znení skladby Will The Circle Be Unbroken (ktorú sme následne mohli viackrát počuť v hre) bol jednoznačne moment, keď človek proste prestal vnímať realitu a len sa kochal. Hudobne aj vizuálne.
14. Battlefield Bad Company 2
Pôvodná hudba sa tiahla takmer celou sériou, a či už to bola pôvodná alebo trochu humornejšia verzia z Heroes, stále mala svoje čaro. Ukážkou je asi najlepšia orchestrálna verzia z Bad Company 2, kde pri 58. sekunde naskakuje pravá husia koža.
15. Dishonored
Autori hudby si pre Dishonored vybrali pôvodne írsku pesničku Drunken Sailor a jej veselú atmosféru prispôsobili trpkým časom počas moru. Drunken Whaler tak prináša odpoveď na otázku: "Ako sa zbaviť mŕtveho a hnijúceho tela?"
16. Portal
Čo sa týka epického momentu, určite by ho v tejto sérii vyhral koniec druhej časti, kde vás po ceste na slobodu prekvapili mierumilovné turrety a zaspievali vám na rozlúčku kratučkú áriu "Cara Mia Addio". Avšak pieseň Still Alive z prvého dielu ostáva neprekonaná.
17. Civilization IV
Baba Yetu od Christophera Tina, použitá pre štvrtú civilizáciu, je v tomto rebríčku jedinečná. Ako jedinej sa totiž podarilo vyhrať ocenenie Grammy. Škoda, že porota viac nesleduje hernú hudbu, určite by sa našlo viac adeptov.
18. Fallout 3
Fallout 3 so sebou prinášal veľa otázok. Hlavne, či sa podarí tvorcom preniesť postapokalyptický svet do plnohodnotného 3D prostredia. Dnes sa už vie, že to zvládli bravúrne, a to nielen po grafickej stránke.
19. World Of Warcraft : Wrath Of the Lich King
Fanúšikovia Warcraftu by Blizzardu určite neodpustili, ak by ich milovaná hra mala nejaké nedostatky. Preto napríklad ukážky na nové datadisky dosahujú takmer filmovú kvalitu.
20. Elder Scrolls V: Skyrim
A nakoniec Bethesda do tretice. Mal lepšiu hudbu Morrowind? Mal lepšiu hudbu Oblivion? Ak je proste raz hudba epická, tak je asi zbytočné sa hádať. Preto nakoniec vyhráva Skyrim, hlavne pre vokálnu zložku. "Dovahkiin, Dovahkiin, naal ok zin los vahriin."
Samozrejme každý správny hráč vie, že dobrá hudba jednoducho patrí k hre. K tým nezabudnuteľným patria určite aj soundracky k hrám Sonic, Duke Nuken, Mega Man, Baldurs Gate, Gears of War, Mass Effect, Borderlands, Uncharted, Metal Gear Solid, God of War a mnoho, mnoho ďalších.
