Odkedy sa v rádiách zaviedli povinné kvóty, čoraz častejšie sa stretávame s názorom, že Slovensko trpí nedostatkom kvalitnej hudby. Omyl. Zaujímavých interpretov máme viac než dosť, len nie sú takí známi.
V predchádzajúcom článku sme vám ich predstavili 16, teraz vám ich prinášame takmer dvojnásobok.

1. Max Bazowski
Indie-rockové päťčlenné zoskupenie nesie meno podľa vedca z NASA. Kapela od svojho minuloročného vzniku získala už cenu na Radio_Head Awards a škótsky hudobný novinár a DJ rádia BBC Vic Galloway o nej napísal pozitívnu recenziu. Pätica zo Senice si svoju základňu fanúšikov značne rozšírila na festivaloch Pohoda a Grape.
2. Fresh Out Of The Bus
Nitrianske trio má za sebou okrem najväčších slovenských festivalov aj koncerty v Nemecku a Poľsku. Debutový album kapela vydala v piatok trinásteho. Koncom minulého roka potešili fanúšikov aj EP so šiestimi konceptuálne ucelenými skladbami.
3. Peter Bič Project
Šesťčlennú kapelu založil Peter Bič po odchode z IMT Smile v roku 2010. Skladba Hey Now z debutového albumu Say It Loud sa stala hitom aj v zahraničí.
4. Walter Schnitzelsson
Slovenská skupina so švédsky znejúcim názvom a anglickými textami. Presadili sa aj vďaka spoločnému turné so skupinou Para. V roku 2013 zvíťazili v Radio_Head Awards v kategórii Nováčik roka.
5. Tolstoys
Bratislavská kapela sa chystá vydať svoje debutové EP už túto jeseň. Ako prvý predstavila singel Right Choice, ktorý by sa hodil aj na soundtrack Upírskych denníkov.
6. The Bridgeheads
"Chcem spraviť album, ktorý by som sám chcel počuť. Bude v ňom smútok, radosť, vzdor, všetky emócie, ktoré máme v sebe..." vyjadril sa frontman skupiny Tomáš dAsK počas práce na debute Foreigners. Kapela, ktorú mnohí dnešní hudobníci označujú ako legendárnu, však musela v roku 2010 kariéru ukončiť. Tomáš nešťastne vypadol z piateho poschodia a neprežil.
7. Elections In The Deaftown
Pätica indie rockerov z Považskej Bystrice má dobrú reputáciu už aj za hranicami. Množstvo fanúšikov si získala na festivale v Chorvátsku či počas klubových vystúpení v Česku, Rakúsko a Nemecku. Účasť na našom festivale Pohoda je samozrejmá. S debutovým albumom si dali načas, vznikol po ôsmich rokoch existencie kapely a nesie názov Glue.
8. Landfil
Jedna stanovačka rozhodla o tom, že Trnava sa už štyri roky môže pýšiť kapelou Landfil. Názov je inšpirovaný skladbou od anglickej skupiny Daughter. Trnavská pätica má už aj vlastný album Paper Plane, na ktorom pracovali dva roky.
9. Kochgarden
Kvarteto známe z festivalov má na konte desiatky koncertov, druhé EP s názvom No Sound a čoskoro im pribudnú aj ďalšie skladby. Výber názvu ovplyvnili ich zvukové experimenty. Rovnako ako sa v bratislavskej Kochovej záhrade nachádza veľká zmes cudzokrajných rastlín, tak aj výtvory kapely predstavujú prienik rôznych štýlov a žánrov.
10. Dave Brannigan
Štvorčlenná indie-rocková kapela vznikla v roku 2012, kedy aj vydala singel Old Fashion Show a začala prezentovať svoju tvorbu v kluboch. V roku 2015 skupina vyhrala púchovskú súťaž Queens of the Rock, a získala tak možnosť nahrať skladbu v londýnskom štúdiu LVGNC. Dave Brannigan je imaginárny človek, ktorý vznikol spojením jej členov.
11. Papyllon
Štvorčlenná skupina vznikla v roku 2010, kedy hneď aj vyhrala súťaž mladých talentov, prešovský Liverpool. Doteraz vydali demo a EP Sink or Swim.
12. Half White Half Blue
Bratislavská kapela sa sformovala v roku 2013. Fanúšikov si získala vďaka svojmu EP Tannater a vystúpeniu na Grape, ale 1. júna tohto roku oznámila ukončenie činnosti.
13. Snovonne
Speváčka, skladateľka a producentka, ktorá momentálne žije striedavo v Anglicku, Nemecku a USA, vydala doposiaľ dva albumy. Druhý, The Nightmare Bride, obsahuje aj duet so švédskym spevákom Björnom Stridom.
14. Lublau
Staroľubovnianska kapela čerpala pri vymýšľaní názvu z prekladu rodného mesta do nemčiny - Alt Lublau. Vznikla v roku 2008 a pôsobila do roku 2011. Stihla vydať albumy Hádanka a Revolúcia.
15. King Shaolin
New-age popová kapela vznikla v lete roku 2012 krátko po tom, ako líder kapely Dominik Štofko skomponoval a nahral debutový album Road to Machiavelli Valley. Nahrávka bola mixovaná v Kalifornii pod taktovkou zvukového majstra Nathana Livelyho. Začiatkom roka 2014 začala kapela pôsobiť aj ako kapela Celeste Buckingham. Za svoju niekoľkoročnú existenciu má na konte okolo 300 koncertov.
16. Kinsfolk
Bratranci Peter Cinkanič a Dominik Demčák vydali prvý singel Adelaide v októbri 2014 a hneď si ním získali pozornosť nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Počas štúdia žili na striedačku doma a v Dánsku, preto sa im až v septembri tohto roku podarilo dokončiť ďalšiu skladbu aj s videoklipom Will Wait For You.
17. Genuine Jacks
Kapela z Nového Mesta nad Váhom má za sebou už dva albumy a môže sa pýšiť pevným postavením na slovenskej klubovej scéne. Charakteristické sú pre ňu songy s nádychom punku, ktoré vás rýchlo rozpogujú.
18. Sonicates
Kapela existovala dva roky a svojím debutovým EP We Are Past si získala mnoho priaznivcov.
19. Chris Ellys
Dvadsaťročného speváka z Prešova už od začiatku kariéry prezývajú slovenský Ed Sheeran alebo Passenger. Má za sebou dve koncertné turné a robil predskokana kapele Bad Karma Boy a spevákovi Tristanovi Crowleymu. Koncom októbra ho čaká krst prvého EP.
20. 52 Hertz Whale
Debutový koncert odohrala kapela len minulý rok v októbri. Odvtedy jej vyšiel EP so štyrmi skladbami. Na svoje vystúpenia zvyknú členovia pozývať fanúšikov slovami: "Bude špina, hluk, blato a láska!"
21. Stepaside
Kapela z Humenného funguje už od roku 2004. Snahu vytvárať svojskú hudbu zúročili aj v názve - step (krok), aside (stranou, nabok). Debutový album The Point of Expression vydali v roku 2014. Koncerty odohrali už aj v Anglicku a Nemecku.
22. ElevenHill
Skupina, ktorá vznikla v roku 2014, je žánrovo inšpirovaná southern rockom. Názov kapely má špecifický význam. Členovia sú okrem kolegov aj najlepší priatelia z jednej ulice na kopci, na ktorý sa dá dostať autobusom číslo jedenásť. Podľa bubeníka Radoslava Hanzela sú ich texty jednoduché a hlavne úprimné. Je to akási spoveď z prežitých zážitkov.
23. Lina Mayer
Heslo "nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa" platilo v prípade Karolíny Majerníkovej na sto percent. Hoci sa do finále prvej Česko Slovenskej SuperStar neprebojovala, neodradilo ju to od vlastnej tvorby a svoje vokálne schopnosti využila aj ako sprievodná speváčka v šou Let's Dance.
24. Bulp
Bulp je alter ego Sama Štefanca, mladého producenta elektronickej hudby a občasného dídžeja. Na pilotnom singli Far Light k EP Endian spolupracoval aj so svojou sestrou Janou Štefancovou. Spoločne sa predstavili na rôznych festivaloch, ale aj na tohtoročnom podujatí Biela noc v Bratislave.
25. Buy Her Sugar
Prvý singel Waiting vydala kapela v máji 2015 a pritiahla na seba pozornosť nielen slovenských, ale taktiež českých rádií. Ešte túto jeseň čaká skupinu krst debutového albumu .
26. Funny Faces
Piešťanská kapela vznikla v roku 2006. Najplodnejším bol pre nich rok 2011, kedy vydali hneď dva EP: Why Do People Hide From The Rain a Big Dancer.
27. Impaco Trio
Projekt troch muzikantov vznikol v júli 2014. Počas tvorby improvizujú na základe svojich pocitov. Každé ich vystúpenie je aj preto jedinečné.
28. Detox Of a Pony
Dvojicu zo Starej Ľubovne spojila hudba len začiatkom tohto roka. Basgitarista a zároveň spevák Juraj Beňačka spolu s bubeníkom Matúšom Folvarčíkom dokazuje, že aj vo dvojici sa dá spraviť poriadny koncert.
29. Autumnist
Meno dnes už legendárnej kapely rezonuje hlavne na elektronickej scéne a počas svojej viac ako pätnásťročnej existencie prešla rôznymi žánrovými odtieňmi od trip-hopu až po filmovú hudbu. Zoskupenie pod vedením Vlada Ďurajku momentálne pracuje na ďalšom štúdiovom albume.
30. B-Complex
Matúš Lenický patrí k najznámejším dídžejom elektronickej scény na Slovensku. Hudbe sa venuje už od 12 rokov, najznámejšia je skladba Beautiful Lies. Minulý rok oznámil, že je bi-gender. "Keď som muž, tak som Maťo, keď žena, tak som Matia." A vlastne na tom ani nezáleží, pretože hudbu robí skvelú.
