Všetci milovníci kníh sa zhodnú na tom, že čítanie je prospešné. Viete však, prečo? Nie sú to len prázdne slová, mnohé štúdie potvrdzujú, že čítanie kníh nás naozaj obohacuje v mnohých rôznych smeroch.
1. Väčšia slovná zásoba
Deti, ktoré čítajú, sú vďaka knihám vystavené viacerým slovám než tie ostatné. Podľa štúdie University of California obsahujú detské knihy až o 50 % viac zriedkavých slov než televízne programy pre dospelých alebo bežná konverzácia medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi. Navyše študenti, ktorí čítajú, dosahujú lepšie výsledky v testoch zameraných na čítanie s porozumením.

2. Zlepšenie výkonu mozgu
Tak, ako nám cvičenie pomáha držať vo forme svoje telo, čítanie robí to isté pre náš mozog. S rastúcim vekom sa u ľudí znižuje výkon mozgu. U tých, ktorí čítajú, je tento proces podľa štúdie vydanej v žurnáli Neurology pomalší. Čítanie je totiž pre mozog istým spôsobom cvičenia. Ľudia, ktorí poskytujú svojmu mozgu stimuláciu vo forme rôznych aktivít, medzi ktoré patrí aj čítanie, majú tiež 2,5-krát menšie riziko, že sa u nich vyvinie Alzheimerova choroba.

3. Dlhší život
Potvrdzuje to štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Social Science & Medicine. Uskutočnili ju na 3635 ľuďoch vo veku nad 50 rokov, ktorí boli rozdelení na tri skupiny podľa toho, koľko čítajú. Po 12 rokoch sa zistilo, že posledná skupina, ktorá čítala najviac (viac než 3,5 hodiny týždenne), sa dožila najvyššieho veku. Oproti tým, ktorí nečítali, sa dožili až o 23 mesiacov viac.

4. Lepšie komunikačné zručnosti
S väčšou slovnou zásobou úzko súvisí lepšia schopnosť správne sa vyjadrovať. Keďže knihomoli majú k dispozícii viac slov, pomocou ktorých vedia vyjadriť svoje myšlienky, komunikácia s ostatnými im ide lepšie než ľuďom, čo čítajú menej (samozrejme v prípade, že nie sú príliš hanbliví).

5. Vyššia inteligencia
Viaceré štúdie zistili, že deti, ktoré viac čítajú, majú lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Ľudia, ktorí čítajú, majú tiež lepšiu schopnosť rozpoznávať vzorce a s tým spojené lepšie analytické myslenie.

6. Empatia
Čítanie beletrie pomáha ľuďom vžiť sa do druhých a lepšie pochopiť ich myslenie a emócie. Podľa štúdie uverejnenej v magazíne Science sa to však netýka literatúry faktu.

7. Menej stresu
Pre mnohých z nás je trávenie večera s dobroru knihou najlepším relaxom po dlhom a stresujúcom dni. Výskumníci zo Sussex University zistili, že čítanie dokáže zredukovať stres až o 68 %. Pri čítaní sa totiž ponoríte do príbehu a aspoň na istú dobu vďaka tomu zabudnete na svoje starosti.

8. Pomoc pri zaspávaní
Okrem toho, že čítanie znižuje stres, pred spaním nám môže pomôcť upokojiť sa a naladiť sa na odpočinok. Iba že by ste sa do knihy ponorili natoľko, že máte chuť zostať hore celú noc, aby ste ju dočítali.

9. Lepšia pamäť
Ako už bolo spomínané, čítanie je tréningom pre náš mozog. Čítaním si cvičíme aj pamäť - napokon, čo by sme mali z príbehu, ktorého polovicu by sme zabudli?

10. Lepšia schopnosť sústrediť sa
Čítanie vyžaduje obrovskú dávku pozornosti a sústredenia. Určite to poznáte z učenia sa na skúšky - ak nedávate pozor, netušíte, čo ste si práve prečítali. Ľudia, ktorí pravidelne čítajú, si týmto spôsobom zlepšujú okrem pamäte aj sústredenie.

Okrem všetkých týchto dôvodov nám knihy pomáhajú rozvíjať našu kreativitu a predstavivosť či zažívať rôzne dobrodružstvá bez toho, aby sme museli v upršaný deň vyjsť z domu. Už viete, akú knihu si prečítate ako ďalšiu?
