Máme vlakové hliadky, ktoré sú väčšou špinou ako tá, na ktorú údajne striehnu. Máme člena výboru pre ľudské práva popierajúceho holokaust a súložiaceho s hlavným predstaviteľom moslimskej viery. Máme druhé miesto v rebríčku skorumpovaných krajín hneď za Mexikom. Máme náckov v parlamante, takže je úplne legitímne zavolať si hrať na koncert nazi kapelu a tváriť sa ako multižánrový podnik.

Skupina Krátky Proces sa vyznačuje tým, že nikdy neuspela v žiadnej hitparáde, lebo sú to neonáckovia a svoje najlepšie časy (bohužiaľ) prežili počas zlatých deväťdesiatych rokov. Spevák kapely (ak sa bliakanie antisemitských sračiek do otrasnej hudby dá nazvať spevom) Rasťo Rogel tiež pôsobil v kapele Juden Mord a na Kotlebovej kandidátke mal nevinné čísielko 44.
JUDEN MORD, vy hluchoslepí debili! Hádajte, čo povedal prevádzkar podniku, v ktorom sa koncert mal konať? Že zmluvu na vystúpenie s kapelou ešte nepodpísali, lebo čakali na názor verejnosti. Verejnosti sa, čuduj sa svete, koncert náckov akosi nepáčil a CITY CLUB Trnava v intenciách "Vox Populi, Vox Dei" koncert zrušila.

Keď sa rozkríklo, že v CITY CLUBE Trnava budú vystupovať autori textov, v ktorých tak trochu nepriamo a niekedy tak trochu priamejšie nabádajú k vraždeniu Židov a iných "menejcenných", čakalo sa na vyjadrenie kapiel, ktoré mali ten mesiac vystupovať v tom istom podniku. Chýr o náckoch v klube sa dostal aj ku kapele Medial Banana, ktorí mohli spraviť jedinú možnú vec a svoj koncert okamžite zrušili.
Odrazu sa zistilo, že v Ateliéri Babylon má mať koncert exspevák kapely Biely Odpor (vammusijebatchalani) Ondrej Ďurica. Áno, jeden Ďurica na Slovenskú republiku je málo, tak tu máme ešte jedného z druhej strany spektra. Trollovia nespali a o niekoľko dní organizátori koncert zrušili. I keď... s nemastným vyhlásením, že termín dostal niekto iný.


Aby sme nebrali vždy len Banskobystrický samosprávny kraj za jedinú baštu extrémistov, aj v Poprade sa našli prevádzkari, ktorí sa ani len nesnažia vykrútiť zo svojich nenávistných vyjadrení. V novembri minulého roka mali v popradskom Rock Fabric Cafe vystupovať skupiny Para a Bez ladu a skladu. Tie si ale všimli, že to, čo majiteľ klubu píše na oficiálny Facebook svojho podniku, nie je úplne kompatibilné s hodnotami, ktoré vyznávajú členovia kapiel.

Obránil sa však slovami:

To je také ťažké povedať jednoznačné NIE náckom v roku 2016? Hmmm... Asi aj hej.

Čo spája tieto príbehy? Tolerancia extrémizmu a ľahostajnosť.
V dobe, keď Lipšic zrazí chodca na prechode a už na druhý deň všetkým dá zadarmo lekciu z vysokej školy PR, majiteľ hudobného klubu si pokojne povie, že si je vedomý extrémistickej minulosti skupiny, ale že je to multižánrový klub a chce dať priestor všetkým. Ale veď fašizmus nie je hudobný žáner, ale psychická porucha.
Extrémizmus sa nerodí odrazu, ale postupne, tak, že si to ani nevšimneš. Presne takáto laxnosť a neschopnosť apriórne odmietnuť extrémistické prejavy spôsobí, že nám to tu zrazu zovšednie a zhnedne a začneme nad tým všetkým už len mávať rukou. No a hádajte, akou asi.
Prosím ťa, ozvi sa hneď a nahlas vždy, keď budú niekoho diskriminovať a odmietaj spolupracovať s ľuďmi, čo prajú smrť iným ľuďom. Len tak to tu vyčistíme. Nie odrazu, ale postupne, tak, že si to ani nevšimneš. Lebo už bude dobre.

Zakončime článok pozitívne. Už tretíkrát sa zúčastním Turnaja BLMF proti rasizmu a intolerancii, tentoraz s podtitulom "Dajme kopačky extrémizmu". Stále si môžeš poskladať tím a do 10. 10. sa zaregistrovať na www.turnaj.ipmd.sk
Vystúpi Strapo so Spinhandzom, môžeš mi dať gól pomedzi nohy, lebo budem chytať v jednom z tímov, alebo stretnúť legendárneho Aliasa Lembakoaliho.
Hlavne však pôjde o to ukázať, že cez univerzálny jazyk, ktorým je futbal, si môžeš rozumieť aj so Sýrčanom, aj s Cigánom, aj s Afričanom. Ukázať, ako milujeme futbal a nemusíme to dokazovať hajlovanim, pripadne vytrhávaním stoličiek z tribún a hádzaním po deťoch. Turnaj sa koná v nedeľu 16. 10., na plagáte vidíš, kde.